890 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Øm efter sterilisering Øm efter sterilisering

Min hund Bertha blev i mandags d 11-7 steriliseret samt fjernet lidt navle brok. Hun fik en body Stock på fra dyrlægen og hun ska beholde den på til torsdag d 21 juli. Igår tirsdag var hun stort set sig selv (hun får smertestillende 1 g dagligt i 5 dage)

Idag onsdag er hun ikke glad, hun ryster og vil klø/slikke trods hun ikke ka komme til. Hun virker forvirret og har travlt med at grave i dyner. Altså er det normalt - hvordan reagerede jeres hunde efter sådan en omgang ?

Hvis det fortsætter så ringer jeg dyrlægen op.

Mvh en bekymret "mor"


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Der kommer ikke vand ud af vandhanen ved vasken. 2.000 kr.
  • Opsætning af hylder 900 kr.
  • hænge gardiner op 450 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 600 kr.
  • Afhentning af skrald 500 kr.
  • Rep. af kabelbrud på Alko robot der melder fejl CN010. Brud er fundet men forsøg selv fejler 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Øm efter sterilisering
  • #1   13. jul 2016 Igår har hun formegentlig stadig været rimelig godt dækket af det smertestillende hun fik fra dyrlægen i mandags. Idag lyder det somom hun har ondt. Jeg ville give dyrlægen et kald.

  • #2   13. jul 2016 Jeg ville helt sikkert også snakke med dyrlægen.
    Min hund fik også smertestillende i 4-5 dage efter sterilisation. Jeg tror det gav hende kvalme, for hun sov det mest af dagen og ville ikke på tur, de første par dage. Da vi stoppede med at give smertestillende, blev hun sig selv igen.


  • #3   13. jul 2016 Bertha vil gerne på tur og logrer når vi er ude. (Også imorges) men ja giver dyrlægen et kald hvis hun stadig er sådan kl 13.

  • #4   13. jul 2016 Dyrlæge er kontaktet og det er fordi såret heler og det klør og er ømt. De bad mig ringe hvis det blir værre

Kommentér på:
Øm efter sterilisering

Annonce