Hundens tidsfornemmelse ?? {{forumTopicSubject}}
Nu har jeg hørt mange herinde udtale sig om, at hunden sagtens kan være allene hjemme i 8-10 timer....for den har jo ingen tidsfornemmelse ????
Jeg må sige, at jeg er langt fra enig....Charlie har en meget fin og god tidsfornemmelse....jeg kan faktisk stille uret efter ham...
Vi står op, og giver hundene morgenmad præsis kl 05 hver morgen...og i weekenderne skal han nok sørge for at vække os til tiden :-))
Kl præsis 11,55 beder han om, at komme ud i gården, og ca. 5 min efter, svinger vores far ind i indkørslen med bilen....Han fodrer hundene til middag.
Han skal også nok fortælle os, at kl. er 18,00 og at han gerne have sin aftensmad.. :-))
Har vi været i byen fra omkring kl. 15,00...skal han også nok fortælle os, (når vi så kommer hjem) at han ikke har fået sin aftensmad endnu.
Omkring kl 23,30 går han til døren ind til vores soveværelse....for nu er det sengetid.
Hvis en hund ikke har nogen tidsfornemmelse, hvordan vil i så forklare dette ???
Er der slet ikke andre, der kan stille uret efter hunden ?
mar 2006
Følger: 26 Følgere: 26 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 514
jul 2006
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 58 Svar: 1.716
jun 2005
Følger: 84 Følgere: 76 Hunde: 5 Emner: 119 Svar: 8.030
MEN, kan man det, hvorfor er 8-10 timer så for meget? Vane og tid er vel efter efter den enkelte hunds hverdag?
Mine har ingen tidsfornemmelse. For ikke den samme ting sker på samme tid 2 dage i træk..........
feb 2007
Følger: 24 Følgere: 23 Hunde: 1 Emner: 80 Svar: 368
feb 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 2 Emner: 10 Svar: 130
Lige med det har hun en go tidsfornemmelse, men når jeg går fra huset så er hun lige vild når jeg kommer tilbage om jeg har været væk i 4 timer eller 10 min
feb 2006
Følger: 72 Følgere: 70 Hunde: 7 Emner: 59 Svar: 2.695
En ting mere når nogen siger hundene ikke ved om de er alene 1 eller 8 timer...her i huset er der kæmpe forskel på deres glæde hvor længe vi har været væk...
Hvis jeg bare har været en smut i byen er der ikke den store velkomst når jeg kommer hjem...men har jeg været på arbejde og været væk i 8 timer er alle 4 hunde total tosset når jeg kommer hjem ..jeg sætter mig på gulvet og der er stor gensynsglæde..
Der skal lige siges de kun har været alene 1 time min mand har været hos dem..... men mor har været væk længe og det ved de.
jan 2007
Følger: 41 Følgere: 39 Hunde: 5 Emner: 69 Svar: 998
Det er særlig i wee.kenderne jeg mærker det, for i dagligdagen er det jo en selvfølgelighed at de spiser på den tid, men wee.kenderne kan jeg godt glemme tiden, men hundene skal nok minde mig om det.
Så de stiller sig op og nedstirrer mig indtil jeg giver dem mad.
mar 2006
Følger: 65 Følgere: 65 Hunde: 1 Emner: 499 Svar: 20.326
Den med at jeres hunde ved hvornår fodringstid er hænger nok mere sammen med at de kan mærke i maven hvor tom den er, og ved nogenlunde hvornår fodring foregår ift den sult de føler.
Min hund fodres på tilfældige tidspunkter af døgnet, og vi står også op på forskellige tidspunkter. Og han kan godt finde på at vække mig på skæve tidspunkter ligeså vel som han nogle gange lader mig sove til langt hen ad eftermiddagen
aug 2005
Følger: 54 Følgere: 53 Hunde: 3 Emner: 405 Svar: 4.859
Men uanset hvad, så tror jeg også på at et vanedyr, har det bedst når de har en fast rytme....og samtidigt er det jo sjovt at se, hvor kloge de bliver af det :-))
Tusind tak til alle for jeres gode meninger.
aug 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Emner: 416 Svar: 5.164
Men fornemmelse for tid der mener jeg de ikke ved om jeg er væk fra dem 1 time eller 3.
For det er ikke en rutine for dem. Men når jeg tager på vagt, siger jeg en fAST SÆTNING HVER GANG, og så ved de at så være det længe inden jeg kommer, og de går alle ud og lægger sig.
aug 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 435
Det du beskriver har ikke noget at gøre med tidsfornemmelse, men mere at gøre med at en hund er et vanedyr, og derfor reagerer sådan som du beskriver fordi det er en vane for hunden..
hvis man skal finde ud af om en hund har tidsfornemmelse kan vi jo kun spørge hunden....
dec 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 7 Svar: 190
aug 2005
Følger: 54 Følgere: 53 Hunde: 3 Emner: 405 Svar: 4.859
Og ja det bedste ville selvfølgelig være, at spørge hunden....men jeg er sku bange for, at vi ikke får noget svar så *GG*
Hundens tidsfornemmelse ??