Hun advarer ikke, når hun bliver gal? {{forumTopicSubject}}
Min karelertæve er en rigtig skøn tæve, som elsker opmærksomhed fra både fremmede og bekendte! Hun elsker ligesåvel at snakke med andre hunde, og hun har kunnet med alle nye hun har mødt, hvis ikke de har gjort hende noget (der var en Amstaff der sprang på hende).
Hvad jeg så har bidt mærke i er, at når hun så har været sammen med en hund i længere tid (min. nogle dage), og den måske har villet lege, men hun ikke vil, så når bægeret til sidst flyder over, bider hun fra sig, samtidig med at hun lyder som en arrig bjørn.
Det er ikke noget med at hun brommer, knurrer eller på anden måde advarer, den kommer bare ud ad den blå luft.
Det er ikke fordi hun bider alvorligt til, og hun holder heller ikke fast, men hun markerer!
Det er sket både ved uddeling af godbidder (er dog meget sjældent) eller også hvis de generer hende en tand for meget.
Som sagt er det meget sjældent at det sker, men dét der går mig mest på, er at hun ikke advarer først.
Hun elsker børn, men jeg vil simpelthen ikke turde koncentrere mig om noget andet, hvis hun er sammen med børn, selvom hun aldrig har vist nogen form for aggressiv eller irritabel adfærd overfor mennesker.
Nogle der har oplevet samme, og er der noget jeg kan gøre?
jun 2007
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 4 Emner: 21 Svar: 196
Vores American Akita tæve og han er ligesådan. De advarer heller ikke ved at knurre eller noget - og de er særdeles intollerante over for fx udfald og gøen fra andre hunde. Hvis de fik lov ville de æde en hund der fx står og gør og trækker i snoren hen i mod dem - men de gør ikke tilbage eller knurrer først. Dog viser de i deres kropssprog hvad de føler. De stivner og løfter evt. læberne lidt. Så jeg har vænnet mig til at der ikke kommer en lyd fra dem som advarsel, og holder derfor øje med deres kropssprog når jeg er ude blandt andre hunde. Det kræver noget mere opmærksomhed at være ejer af sådan en hund.
Dog bliver jeg gang på gang forundret over at andre folk som har hunde som både gør og knurrer og kaster sig frem i snoren mod andre hunde lader dem gøre dette. Mine ved godt at de ikke engang må stirre stift på en anden hund - hvis de gør det, siger jeg ned og afleder dem med en godbid og fx en sit-øvelse.
okt 2005
Følger: 3 Følgere: 6 Hunde: 3 Emner: 135 Svar: 2.311
Hun advarer ikke, når hun bliver gal?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside