{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.855 visninger | Oprettet:

HD/AD {{forumTopicSubject}}

Hej oeb venner..

Junior fylder 1½ år her til april, og i den forbindelse skal han til dylle, og have taget røngten af albuer og hofter. Af eget valg, bestemmer jeg mig også for at få taget billeder af hans ryg.

Da han skal bruges i avl, føler jeg selv det er vigtigt at han kan gå fri for arvelige sygdomme, således hvalpene kommer med det bedste resultat sundhedsmæssigt.

Jeg ved at DKK/DRU sender billeder ind til deres klubber, hvor de her bliver efterset af klubbernes egne dyrelæger. Men så kom jeg til at tænke, hvor sender vi billeder hen? Skal billederne overhovedet sendes, eller får jeg blot dyrelægen til at skrive status på Juinior's stamtavle under feltet for HD?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af lampe 500 kr.
  • Montering IKEA kommode 400 kr.
  • En badeværelsesdør der skal være 1-2 cm kortere 1.350 kr.
  • Elektriker: Lægning og tilslutning af ca. 5-6 m2 elvarmemåtte. 2.200 kr.
  • Klipning af hæk 2.000 kr.
  • Trække strøm til vaske- og opvaskemaskine. Ledninger skal ikke fræses ind men kan gemmes bag elkabler. Herudover tilslutning af komfur jf. stik. 4.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  HD/AD
Kommentér på:
HD/AD

Annonce