{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
10.254 visninger | Oprettet:

Plaque off - virker det? {{forumTopicSubject}}

Hej
Jeg er begyndt at bruge plaque off til mine hunde, da de er begyndt at udvikle tandsten. Ved siden af er vi ved at oprette en rutine med at børste tænder.

Har I erfaringer med produktet? Virker det hos jer? eller er det bare spild af penge? Giver I en halv eller hel skefuld?
Vi har endnu ikke brugt det så længe, men håber det har en effekt.

På forhånd tak smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle seng 500 kr.
  • Opsætning af lamper, el og opvaskemaskine 3.000 kr.
  • Samle møbler sofa/seng efter vejledning 1.000 kr.
  • Nedtagning af eternitplader 3.000 kr.
  • Handyman 1.100 kr.
  • Rengøring 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Plaque off - virker det?
  • #1   10. maj 2012 Tja...brugte det men stoppede igen... Foretrækker at bruge gode ben* - dem ved jeg virker og det er mere naturligt for dem. :o)
    Tjekker jævnligt deres kindtænder og skraber lige den smule af jeg kan se.

    Kan ikke sige jeg har brugt det længe nok til at jeg så en tydelig forbedring - selvom jeg da var igennem ihvertfald en lille og en stor bøtte - til 2 hunde i mellemklassen. De fik ½ ske om dagen, mener jeg det var. Ihvertfald fulgte jeg brugsanvisningen. ;o)

    *Rå okseben/knogler og tyggepinde af oksehud.


  • #2   10. maj 2012 Jeg brugte det også i en kort periode, synes ik jeg kunne se nogen effekt.. Gik over til at bruge gulerødder og/eller ben og det virker i hvert fald smiley

  • #3   10. maj 2012 Jeg har også brugt det, synes heller ikke det virker overhovedet.
    Så jeg bruger gulerødder, tyggeben, skraber deres tænder med en tandskraber fra dyrlægen, og ellers børster jeg deres tænder efter behov.


  • #4   11. maj 2012 brugte det på vores gamle hund fie...det gav hende bedre ånde og lidt mindre tandsten.


  • #5   11. maj 2012 Tak for svarene smiley Gid mine hunde dog bare gad spise gulerødder. De gider kun spise det i små stykker. Så kødben må være vejen frem smiley

  • #6   13. maj 2012 plaque off er da heller ikke lavet til direkte at fjerne plaque . det er da kun lavet til at oplæse det nyeste ankommende plaque på tænderne så man kan tage en tandbørste og børste det af, så det ikke sætter sig som tandsten.. ?? eller hvad?

  • #7   15. maj 2012 Nogle siger, at det også kan være med til at gøre de eksisterende tandsten nemmere at fjerne. Men tror du har ret i, at det primært forhindrer at nye tandsten dannes.

  • #8   16. maj 2012 Det er hvertfald det som vi sælger det som i min dyrehandel smiley

  • #9   1. jun 2012 Plague off virker forebyggende dvs. at nyt tandsten har svært ved at sætte sig på tænderne. Det er bedst at bruge Plague off efter en tandrens, samt daglig tandbørstning smiley Vi gør begge dele i hjemmet og er godt tilfredse.

Kommentér på:
Plaque off - virker det?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce