{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.341 visninger | Oprettet:

Hvalpefodring {{forumTopicSubject}}

Hej alle!

Jeg er så heldig at jeg får en hvalp lige om snart og eftersom jeg har rigtig gode erfaringer med at råfodre, så vil vi gerne fortsætte med dette. Dog har jeg intet erfaring med at råfodre hvalpe, så alle råd, erfaringer osv bliver taget imod med kyshånd. Jeg har nogle enkelte, konkrete spm:

- Skal den mængde mad hun får beregnes fra hendes nuværende vægt eller den vægt hun vil have som voksen?
- Jeg har læst at hvalpe skal have "bløde" legetøj, betyder dette at hun ikke må få knogler? Isåfald, hvornår må hun begynde at blive fodret med knogler?
- Hvor mange gange om dagen burde hun fodres?
- Jeg har kun et køle/fryseskab og har dermed ikke meget plads til at købe flere af de store poser med BARF som kan fåes i min lokale butik, kender i til nogle alterntiver som ikke nøvændigvis skal fryses/kan købes i mindre mængder?

På forhånd, tak for hjælpen smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Reperation af opvaskemaskine 970 kr.
  • Service af fjernvarme anlæg 1.447 kr.
  • rede en fjernsyn fra at falde ned 700 kr.
  • nedsat gastryk - de 4 blus kan ikke fungere samtidig. 1.500 kr.
  • Opsætning af gardinstang og opsætning af 2 rullegardiner. 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvalpefodring
  • #2   18. mar 2017 Det er tale om en FT Springer Spaniel.
    Det var noget med at det kan ødelægge/knække deres tænder hvis de (feks.) får en voksen Kong istedefor en hvalpe Kong.
    Hvorfor vil du aldrig bruge kallun?


  • #4   18. mar 2017 Super! tak for rådene smiley ja jeg syntes nemlig selv det var lidt underligt det med tænderne smiley

  • #5   18. mar 2017 Råfodre en mellemstørrelse hund uden fryser?!? Godt det ikke er mig. Det bliver både ulækkert og alt for dyrt.
    Jeg ville nok købe en fryser og så handle stort ind.
    Vi bruger ca. 500 Kr i måneden på råt kød fra Das Tierhotel til tre hunde, og supplerer med Essential tørfoder. Hvis jeg skulle købe det i DK eller i et supermarked, så ville prisen blive det dobbelte ca.


Kommentér på:
Hvalpefodring

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce