Tænk før du køber/bærer pels. Tænk før du køber/bærer pels.
Du kan/kunne være med til at støtte pelsfarme i Asien som denne barbariske video illustrere, ved at købe/bære pels.
PS. JEG ADVARER MOD MEGET STÆRKE BILLEDER.
http://www.peta.org/feat/chineseFurFarms/index.asp
Jeg syntes det er vigtigt at man spreder budskabet, for helt ærligt.. hvor lækkert er det at gå med en død ræv om halsen, døde sæler om sig, når man kan få noget der ligner ret godt, og som har samme varme givende evne og ser lige sådan ud, bare syntetisk!
Og så kan man lære det:
http://www.youtube.com/watch?v=MsM7f_AfDOo
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 134 Svar: 2.714
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Men dem der løber rundt på indlands isen, og hakker i sæler oppe på nordpolen og alaska, dem/det har jeg noget imod.
aug 2007
Følger: 28 Følgere: 53 Hunde: 2 Emner: 314 Svar: 16.244
Jeg har ikke haft noget imod at gå med sæl eller ræv, som er fanget og pelset i Grønland (og købt i Grønland). Vil gerne støtte fangerne deroppe så de kan opretholde en livsstil, som mere eller mindre er blevet ødelagt af bl.a. danskere og canadiere, men ellers er jeg meget forbeholden m.h.t. pels. Vil vide hvor de komme fra etc. ligesom jeg helst køber oksekød af fritgående kødkvæg, køber æg fra fritgående eller økologiske høns o.s.v.
jeg går ikke ind for at forbyde al slags pels, men går ind for dyrevelfærd - både for slagtedyr og pelsdyr. Vil dog gerne købe en pels fra en jæger, som har nedlagt et vildt dyr på lovlig vis.
sep 2007
Følger: 17 Følgere: 37 Hunde: 9 Emner: 153 Svar: 4.952
jun 2006
Følger: 4 Følgere: 68 Hunde: 5 Emner: 907 Svar: 17.422
Der er intet så lækkert som en minkpels.. Og de imiterede pelse er bare slet ikke nær det samme.. Jo de ligner måske lidt på afstand.. Men det er bare ikke nær så lækkert og varmt.
jun 2008
Følger: 29 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 46 Svar: 2.921
Men som en anden siger deroppe, så går jeg ind for dyrevelfærd, både for husdyr, kæledyr, slagtedyr og pelsdyr...
Så ja, vær opmærksom på hvor du køber pels, men vær ikke fanatiker og tro at alle pelsdyr er mishandlede dyr
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Er bare nysgerrig her.
feb 2007
Følger: 41 Følgere: 36 Hunde: 5 Emner: 440 Svar: 3.743
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Det er jo smag og behag, jeg syntes personligt selv at det er klamt at man stadig kan se hale og huller hvor øjenene har siddet på en ræv. Jeg syntes selv et dyr er smukkere levende.
Og som der har været så meget om kan man ikke være helt 100% sikker på om hvad for noget pels man køber og fra hvor, medmindre du selv er jæger.
Jeg er glad for at jeg er en af dem der holder sig væk fra det, for så kan jeg være 100% sikker på at jeg ikke støtter sådan nogle grusomheder!
Lige lidt læsestof :
(link fjernet)
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 134 Svar: 2.714
Selvfølgelig skal det være bæredygtigt og dyrene skal behandles ordentligt - men det er der jo også steder der gør.
Hvis du synes det er klamt at gå med døde dyr, så er du vel veganer - for så er det vel også klamt at spise døde dyr?
nov 2005
Følger: 62 Følgere: 80 Hunde: 2 Emner: 534 Svar: 3.707
havde en gang noget kanin pels jeg købte på en gård, der blev kaninerne aflivet ordenligt så det er ikke så slemt syntes jeg.
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Ja, der findes steder som behandler dyrene ordenligt, ingen tvivl om det, og det er også iorden at folk køber det sådanne steder fra.
Jeg spiser økologisk kød, og der er en væsentlig stor forskel for at for at spise en ko, gris whatever...når man ved både skin og kød bliver brugt! - ligesom grøndlands snakken tideligere). End at slagte udlukkende for pelsens skyld!
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 134 Svar: 2.714
Nu ved jeg ikke hvordan din krops volumen er, men jeg kan ikke holde varmen særlig godt og derfor ville det være oplagt at købe en pels. Nu har jeg dog en skinjakke, og det kan lige gå.
nov 2005
Følger: 62 Følgere: 80 Hunde: 2 Emner: 534 Svar: 3.707
jeg køber kød fra en der har fritgående kør og det smager også kanon godt, men hvis man kan have læder take/sko what ever så kan man også ha en pels, jeg har den smukkeste hvide pels, til at have om halsen, elsker den så højt, den er købt fra et sted der køber udelukket fra sjælland hvor de selv avler og selv afliver osv så de skal ikke engang fragtes lagt eller noget og de har fint med plads osv.
nov 2005
Følger: 62 Følgere: 80 Hunde: 2 Emner: 534 Svar: 3.707
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
'Jeg spiser økologisk kød, og der er en VÆSENTLIG STOR FORSKEL for at for at spise en ko, gris whatever...når man ved både skin og kød bliver BRUGT! - ligesom grøndlands snakken tideligere (som jeg IKKE havde noget IMOD!).
END AT SLAGTE UDLUKKENDE FOR PELSENS SKYLD (hvor kødet bliver kasseret efterfølegene, her er der snak om mink osv..)
Og det fint, gå med pels så tosset du vil, jeg stopper dig sku ikke, JEG har bare ikke lyst til at gå rundt i det.
Dette indlæg var møntet på hvordan folk kan behandle dyr sådan, som i videoen og ikke for at undersøge hinanden.
nov 2005
Følger: 62 Følgere: 80 Hunde: 2 Emner: 534 Svar: 3.707
der er jo forskel på om man går i pels fra dyr der er mishandlet eller om man går i pels fra dyr der er blevet behandlet ordenligt (efter min mening)
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 134 Svar: 2.714
Vi er selvfølgelig enige om at dyremishandling er forkert, og ingen dyr burde blive flået mens de er levende! Det er også hamrende uetisk at skyde baby sæler for at få det fine hvide pels, det vil jeg heller ikke støtte!
Men ser jeg en flot kaninpels jakke eller en pæn ræv at have om nakken, så kunne jeg godt finde på at købe sådan en - hvis sælgeren vel og mærke kunne fortælle og dokumentere hvor pelsen kom fra.
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Den er ikke møntet på dig, og syntes ikke jeg hidser mig op. Folk forstå mig bare ikke, jeg er jo nød til at skære det ud i pap, og det kan måske virke lidt voldsomt.
Men så er jeg glad for at jeg ikke ejer en læder sofa, læder jakke, taske osv..
'der er jo forskel på om man går i pels fra dyr der er mishandlet eller om man går i pels fra dyr der er blevet behandlet ordenligt (efter min mening)'
Og ja jeg giver dig ret, og syntes jeg flere steder har givet budskabet. - at jeg ikke at lide at gå i pels og syntes det er klamt, er jo min egen personlige holdning til det.
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Jamen det fint at du kalder mig det, det betyder alligevel ikke en skid for mig.
'Men ser jeg en flot kaninpels jakke eller en pæn ræv at have om nakken, så kunne jeg godt finde på at købe sådan en - hvis sælgeren vel og mærke kunne fortælle og dokumentere hvor pelsen kom fra.'
Problemet er desværre bare sådan, at man ikke kan være 100% sikker på du har fået fat i det rigtige, det er også det der har været så meget snak om, de tjener styrtende med penge i Asien, ellers kan de jo ikke blive ved med at have det skide pels farme. Så der er jo nogen der ligger penge i derude, om det er os i Europa skulle ikke undre mig, det jo nemt at forfalske et garanti bevis og dokumentation for hvor er verden pelsen kommer fra.
nov 2005
Følger: 62 Følgere: 80 Hunde: 2 Emner: 534 Svar: 3.707
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 134 Svar: 2.714
Jeg er sikker på at der er en måde at vide sig sikker på, men jeg kan desværre ikke fortælle dig om den
feb 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 11
Tænk før du køber/bærer pels.