943 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

"Må jeg få en dværg?" "Må jeg få en dværg?"

En overvejelse der ramte mig, da jeg overhørte nogen snakke. Der kom en dværg gående og blev mødt af en person, som løftede hende op og gav hende et knus, hvorefter personen satte dværgen ned igen, og de begyndte en samtale med grin og smil. I baggrunden høre jeg så: ”Se den dværg, sådan en vil jeg også gerne have.”. Hvad skete der lige for den tanke?! Man kan ikke BARE få en dværg. En dværg er ikke en hund eller kæledyr, de er faktisk mennesker ligesom os, bare med en lidelse der gør de ikke kan vokse. Jeg undrer mig over verden. Lige præcis denne oplevelse jeg havde her, væmmes jeg ved.

Skulle lige ud med det smiley


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sæt TV op med stativ og 3 rammer på væggen 500 kr.
  • Lægge sten i indkørsel 4 kvm 800 kr.
  • Diverse ophængninger 4.500 kr.
  • hæk klipning 1.950 kr.
  • Stoppet håndvask i badeværelset 1.400 kr.
  • Hækkeklipning 2.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  "Må jeg få en dværg?"
  • #1   11. sep 2009 *Gggg* "Må jeg få en dværg" smiley .... Lyder sjovt !


    Men det er da noget frygteligt noget at sige hvis det ikke er for sjov !!
    Og jeg håber at dværgen kendte den person der løftede hende op og gav hende et kram ...


  • #2   11. sep 2009 Enig med Julie og Westierne - Det må da være lidt krænkende !.. hvis jeg var dværg ville jeg da hellere at folk bare bukkede sig ned efter mig ?
    Hmm

    Og ja... mennesker har nogengange en underlig version af verden og hvad der er okaii...


  • #3   11. sep 2009 Man ser da også mennesker med normal højde der løfter hinanden i et knus.... Og måske endda en svingtur.. når man mødes efter ikke at have set hinanden længe..

  • #4   11. sep 2009 altså jeg har en venidne som netop kunne have sagt den kommentar!!!!
    hun vil så gerne have en dværg som ven...
    og ja hun er underlig...


Kommentér på:
"Må jeg få en dværg?"

Annonce