{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
662 visninger | Oprettet:

Underlige mennesker (Overbo) {{forumTopicSubject}}

Vi flyttede ind i lejligheden her d. 1 maj. Vi er rigtig glade for at bo her smiley

Vi har jo så en overbo.

De har en garage, med en dør ind til vores vaskerum, med en dør ind til deres rum.

Da vi flyttede ind spurgte de om det var okay at deres køkken stod i vores vaskerum, for de flyttede snart. Jaja, det var fint.

For en uges tid siden stod der pludselig flere ting i vores vaskerum.. Whaaat? Nå.. det er så hvad det er..

Lørdag aften banker det på køkkendøren (Køkkendøren går lige ud til vaskerummet) og det er overboen. Vi har nemlig sat en hængelås på døren mellem deres garage og vores vaskerum, da den ellers går op, og så løber hundene direkte ud på gaden (Overboen var OK med dette).

Om han ikke lige må komme igennem så han kan låse garagen pga byfestival. Jojo.. Vi aftaler så at jeg lægger nøglen så han kan gå ind og låse osv, med krav om at hængelåsen bliver sat på bagefter. Det var han indforstået med.

Igår går overboen så fra vores udhus til en anden tilbygning, med køkken.. frem og tilbage.. Tænker.. yes, de fjerner det.. men nej..... det var de 2 køkkener der stod i deres egen garage... (?)... Senere skal jeg ud med hundene.... Var hængelåsen på? NEJ! Og de var altså færdige med deres frem og tilbage.. Må sgu indrømme jeg blev NOGET så knotten!!!

Idag har overboen igen været inde i vores vaskerum.. jaja fint.. men da jeg kommer derud har han VADET rundt i vores vasketøj, hundesnor og gulv med sine beskidte mudrede støvler.... Så bliver man endnu mere sur...

Sidst men ikke mindst... Så har de fandme skruet vores hængelås ned, og sat deres egen op.. så vi ikke har en chance for at styre om døren er åben eller lukket når hundene skal ud.

Jeg er så nået dertil hvor jeg fandme glæder mig til at de tager deres lort og flytter. Magen til mangel på respekt for andre mennesker skal man da godt nok lede længe efter!

Lidt meget brok her fra smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Underlige mennesker (Overbo)
Kommentér på:
Underlige mennesker (Overbo)

Annonce