{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
719 visninger | Oprettet:

Hjælp- endelig arbejde- men a-kasse!?! {{forumTopicSubject}}

Jeg har fået arbejde.
Det er nattearbejde. Jeg har arbejdsplan der lyder på: man.tirs.fre.lør og søn. og ugen efter : man.tir. og søn.. sådan skifter ugerne mellen ulige og lige uger. Så jeg har 32,5 timer den ene uge og 19.5 den anden uge.. der er mulighed for flere timer.

MEN hvad gør jeg så ang a-kassen...??
Skal jeg så stadigvæk søge arbejde ved siden af og komme til rådighedssamtaler og alt det andet fis? fordi jeg ikke når op på 37 timer hver uge? (fuldtidforsikret)

Sys da ikke det er særlig fedt at arbejde nat og når jeg så har fri/ fridage så skal jeg finde et andet job og arbejde...det kan jeg da ikke!?

var lige forbi a-kassen og de var som sædvanlig ik til nogen særlig hjælp.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp- endelig arbejde- men a-kasse!?!
  • #1   21. mar 2012 Jeg mener reglen er ved nattearbejde at man skal have 32 timer om ugen for at være fuldtissforsikret... Så jo der er nok noget om snakken

  • #2   21. mar 2012 Og hvis du kun har 19,5 timer hveranden uge, er det vel også fair nok, at du ihvertfald i den uge kan bruge lidt tid på at komme til samtaler og/eller søge andet job? smiley

  • #3   21. mar 2012 Det er ikke tvang at søge, men du vil som nævnt hvis du ryger under et bestemt timetal kun være deltids forsikret.

    Men det vigtige er du kommer i en A-Kasse (ikke fagforening) så du kan tjene timer.

    Når du har tjent timerne kan der så komme noget for man kan så få suppleret op - det er jeg dog ikke helt inde i.



  • #4   21. mar 2012 Altså er du i A kasse og får penge derfra??

    Så skal du jo kun fortsætte med at være på dagpenge og gå til samtaler og søge job hvis du skal have suppleret op.. hvis du ikke har behov for det så skal du jo bare sige du er kommet i job smiley

    Du skal så se på hvor mange timer du får om og snakke med a kassen om du fremover skal være fuldtids eller deltids forsikret..
    Er du fuldtids forsikret og kun når på deltids timer risikere du ikke at kunne få nogle penge hvis du bliver ledig- alt efter hvordan din a kasse er... så vær endelig obs på at få det i orden smiley
    - samtidig er det jo surt hvis du har fuldtids timer og kun er deltids forsikret og bliver ledig så får du kun deltids a kasse jo..



  • #6   21. mar 2012 Jeg er i A-kasse ja.
    jeg har regnet lønnen nogenlunde ud (hvis jeg regner rigtig hehe matematik er ik min stærke side hehe), og vi burde kunne klare os for den. Så jeg skal ikke suppleres op, og jeg ønsker så ikke at stå til rådighed..
    Jeg tror at jeg skal ned og deltidsforsikre mig så, i tilfælde af at jeg bliver fyret på et tidspunkt.. tror jeg har fundet ud af det hele nu smiley

    Det er bare så mange regler omkring alt, så det er lige med at finde ud af det..


  • #7   21. mar 2012 Hvis du ikke står til rådighed, så skal du ikke gøre noget. Du kan godt være fuldtidsforsikret, det er jeg, og det kan jeg kun anbefale dig at være. Skulle det blive ledig kan det have stor betydning.

  • #8   21. mar 2012 Moster i svøb:

    Det kommer helt an på den enkeltes fagforenings regler som jeg beskriver ovenover...
    Så det skal man altid spørge sin fagforening om og gerne få på
    skrift...


Kommentér på:
Hjælp- endelig arbejde- men a-kasse!?!

Annonce