12.570 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 36 Svar

Konto står i minus - Ventende betalinger? Konto står i minus - Ventende betalinger?

Har et spørgsmål jeg virkelig har brug for hjælp til.
- Der står 500 kr på bank kontoen.
Der er en ventende betaling på 2.491.

Kan denne ventende betaling godt trække pengene på kontoen selvom der slet ikk er penge nok, sådan at den bare går i minus når pengene er trukket?

Har danske bank ..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • TV mounting / hanging 600 kr.
  • Nedtagning af loftslampe som er ved at falde ned og pt hænger i én skrue 400 kr.
  • Loftspots slukker ikke 600 kr.
  • Lavt tryk på varmt vand bruser 1.000 kr.
  • Gravearbejde med minigraver, 12kvm 1.600 kr.
  • Rensning af tilstoppet afløb 950 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Konto står i minus - Ventende betalinger?
  • #1   1. jun 2012 normalt vil den blive afvist af banken pga manglende dækning på kontoen

  • #2   1. jun 2012 Hmm kommer vidst an på hvordan kontoen er sat op. Hos mig kan den sagtens, men de konti vi har i nordea kan der ikke trækkes i munis

  • #3   1. jun 2012 Hvis du har en godkendt kassekredit, ja. Ellers nej, så bliver betalingen afvist

  • #4   1. jun 2012 Kommer an på hvad konto du har

    Er det for eksempel en BS konto kan den ikke, det er som sådan bare en almindelig konto hvor der skal være dækning, men har den fordel alle betalinger er samlet, samt der er specielle regler hvis man f.eks. er på kontanthjælp med hensyn til formue.

    Den anden type er en budget konto, der bliver den md. ydelse for et års budget udregnet og der skal man bare indbetale 1/12 af årets budget, den må gerne gå i minus.

    Er det en en konto med dankort og/eller visa kan den som hovedregel stadig ikke overtrækkes.

    Er det en med kassekredit kan systemet overtrække op til den aftalte kassekredit.

    Håber det hjalp dig lidt smiley


  • #5   1. jun 2012 Har ingen kassekredit smiley

    - Jeg er en helt alm studerende, med et alm dankort og en alm bankkonto hos danske bank smiley

    Så dette kan ikke lade sig gøre?

    Det er fordi når jeg logger på min netbank og går ind på min budget konto, så står der, at der er 500 kr på min konto. Neden under står der, 1 ventenede betaling på 2.491 som bliver trukket den 7. og ved siden af i venstre side står der så -1991 ( som om den selv har regnet ud at når beløbet er trukket står kontoen i minus 1991.



  • #6   1. jun 2012 Ryan F

    Jeg har 2 forskellige kontoer, den "alm" dankort konto, og så har jeg det der hedder en Budget konto som min bankrådgiver oprettede til mig.

    Tror du så det kan lade sig gøre, at den "bare" trækker beløbet, går i minus og jeg så kan "udrette" minusen i næste måned? smiley


  • #7   1. jun 2012 Jeg vil nok hører ad om det er en Budget eller om det bare er en BS (Betalings Service)........

    Vi fik i sin tid oprettet en budget troede vi, men så viste det sig det bare var en BS, så den slettede de betalinger den ikke betalte da der ikke var dækning, så ring hellere i banken.


  • #8   1. jun 2012 Ryan F

    Altså selve kontoen pengene trækkes fra, hedder i kontonavnet: Budget konto, og der er så 1 ventende betaling via betalingservice smiley
    Men tak for hjælpen, må finde ud af en løsning smiley


  • #9   1. jun 2012 På min budget konto kan der ikke laves minus, heller ikke selvom den hedder budget.
    Så det ved jeg ikke, hvor du har fra Ryan F ..

    Halling: Hvis den skal kunne betales skal du have en kassekredit eller have bevilget et overtræk ..
    Ellers afviser banken betalingen ..


  • #10   1. jun 2012 Det vi har gjort er vi har lavet et regneark hvor den regner udgifter ud pr. mdr. og så gennemsnittet (altså alle mdr. lagt sammen og så delt med 12).

    Gennemsnittet er det man gerne vil sætte ind hver mdr. men for at det passer skal man have et plus at starte med, det er så differencen på højeste måned og gennemsnittet.
    Den differens skal så stå på kontoen når laveste mdr. er trukket, så skal det passe sådan rimeligt.

    Det betyder at i nogle måneder er der måske meget på den, og det er her de specielle regler er i forhold til f.eks. kontanthjæp, derfor vigtigt man har en konto til at betale sine udgifter fra.


  • #11   1. jun 2012 Kathrine: en konto kan hedde hvad som helst et navn er ikke = typen

    Jeg har det fra min bank, ringede jo og klagede over regninger ikke blev betalt som vi gik ud fra de gjorde, og så kom forklaringen.


  • #12   1. jun 2012 Ryan F: Hvis det var mig, du svarede ..
    Så ved jeg det godt, jeg er uddannet finansøkonom om 14 dage *GG*


  • #13   1. jun 2012 Ryan: Hov, svarede samtidig med dig ..
    Nå okay, men mon ikke I så har fået en kredit/bev. overtræk, indtil den kørte rundt ..

    Ingen ved det smiley


  • #14   1. jun 2012 Alle vores kan nu sagtens gå i minus. Både budget og dem med kort til.

  • #15   1. jun 2012 Julie P: det kan min alm. også, fordi jeg har en kredit smiley

    Man kan jo hæve over på et VISA/DK, men ikke "lovligt" ..


  • #16   1. jun 2012 Min lønkonto kan gå i minus hvis jeg hæver på dankortet, men jeg kan ikke overtrække via netbank.

    Kathrine det er måske også forskelligt hvad en bank kalder de forskellige typer konti


  • #17   1. jun 2012 Tak for jeres svar allesammen smiley
    - Jeg ved ikke hvad jeg gør endnu, men det hjalp i hvertfald en del smiley


  • #18   1. jun 2012 Jeg har også Dansk Bank og selv om det på min netbank ser ud som om at kontoen vil stå i minus efter regningen er betalt d.7-6 så vil den samme dag blive rettet og indbetalingen vil blive trukket tilbage.
    Du skal ha pengene på kontoen for at regningen bliver betalt.
    Sorry to say so.. smiley


  • #19   1. jun 2012 Men Halling, ring til din rådgiver og få en snak med dem smiley
    - Det eneste der kan ske er at de siger nej, og den så alligevel ikke bliver betalt.


  • #21   1. jun 2012 Anita syntes det er pænt imponerende du ved hvad konto hun har.

    Jeg er som tidligere skrevet helt enig med Katrine - Ring til rådgiveren - ved hun ikke selv hvad konto hun har så er det kun banken der kan svare.


  • #22   1. jun 2012 Min bugdetkonto kan godt gå i minus. Der bliver sat et fast beløb ind hver måned. Og nogle måneder er der så mere der skal betales end andre. Så der kan også sagtens være et stort overskud på den i nogle måneder.

  • #23   1. jun 2012 Jeg har også en budgetkonto, men den kan nu ikke overtrækkes - det afhænger helt af, hvilken aftale man har med sin bank - og hvor large de er.
    I et tidligere pengeinstitut havde de intet imod, den gik i minus, men ikke i mit nuværende.

    Så giv dem et kald og spørg, om det er ok med overtræk i en måneds tid.


  • #25   1. jun 2012 Ryan, det skrev hun jo selv, så der er intet at være imponeret over., andet end at du gider at kommentere min kommentar. smiley

  • #26   1. jun 2012 Som udgangspunkt lader danske bank ikke kontoer gå i minus. Så med mindre du har en anden aftale, så vil betalingen blive trukket tilbage, når der ikke er dækning. Dette tager de så også gebyr for, medmindre du selv afviser den.
    Hvis du gerne vil ha regningen betalt, så ringer du bare derned og spørger om det kan lade sig gøre at lave bevilliget overtræk. Det kan det som regel...


  • #27   1. jun 2012 Der står da intet om hvad type konto det er ?

    Men så forlader jeg da tråden og lader de kloge komme til, håber så bare hun ringer og hører ad for at finde ud af hvor hun står


  • #28   1. jun 2012 Det er helt op til banken...min bank kender mig og lader regninger gå igennem selvom der ikke umiddelbart er dækning. Jeg har to kontier og nogle gange er der penge på den ene og ikke på den anden, og jeg glemmer ind imellem at få flyttet rundt på finanserne smiley Går der lidt for mange dage ringer min rådgiver og minder mig om det...ok service smiley Så spørgsmålet kan ikke besvares...afhænger af bankens politik og af kontoen. Hos en mindre bank har man ofte lidt mere løs snor...

  • #29   1. jun 2012 Både min løn og budget konto kan gå i minus og jeg har hverken kassekredit eller anden lån:)

    Jeg er næsten sikker på af den trækker pengene oh du så går i minus, du har jo dankort og den kan derfor alligevel gå i minus:)


  • #30   1. jun 2012 Mine regninger bliver betalt selvom der ikke er penge på kontoen, heldigvis.
    Nu sørger jeg selvfølgelig for at der er penge på kontoen til regningerne, men det kan jo glippe.

    Sidst stod en regning til betaling dagen før jeg fik løn og det havde jeg ikke set, men så længe den bare trækker i minus så er det fint, for så bliver regningerne jo betalt.


  • #31   1. jun 2012 Jeg har både lønkonto og budget og de kan trækkes i minus med regninger, jeg kan dog ikke selv trække dem i minus.

  • #32   1. jun 2012 Vores budgetkonto kan godt gå i minus, og vi har ikke nogen kassekredit, eller det vil sige at vi aldrig har bedt om det, så det tror jeg da ikke. Men tror banken godkender de regninger der skal betale fordi de ved vi har pengene, og at det bare skyldes jeg har været en nød og glemt og overføre dem et par gange.

  • #34   2. jun 2012 Min bank ville afvise at betale.

    Der kan ikke overtrækkes på nogen af mine kontoer og kort uden speciel aftale

    Har Danske Bank


  • #35   2. jun 2012 Ja danske bank har en helt klar politik på det område, og da ts har den bank, så er det om at få ringet og snakket med dem.
    Så er der som regel ingen problemer, hvis det er inden for rimelighedens grænser...


  • #36   2. jun 2012 Min bank ville også afvise betalingen...

    Jeg har lavet en aftale med min bankrådgiver om at der på ingen måder må komme minus på min konto.. Ikke engang hvis der kommer minus når banken trækker penge til det lån jeg har hos dem..
    Hvis der nu f.eks kun står 600kr på min konto når alt det faste er betalt, og banken skal trække 900kr.. Jamen så trækker de kun 400kr, da de er så søde at mene at jeg skal have noget at leve for.. smiley
    Min bankrådgiver tjekker derfor min konto den første hverdag i måneden, så han kan ændre det beløb der skal trækkes fra min konto (det er en special aftale jeg har lavet med min bank + rådgiver)..

    Min bankrådgiver ved nemlig at jeg er på kontanthjælp og derfor har en meget stram økonomi da jeg også har en forholdsvis stor udgift pr. mdr på medicin (ca. 800kr om måneden går til medicin ud af mine 6128kr som jeg får udbetalt)..


    Håber ikke jeg skrev det alt for forvirrende, men har ikke sovet endnu.. smiley


  • #37   2. jun 2012 Uanset hvilken bank du har, så kommer det helt og holdent an på hvilken bankrådgiver du har...

  • #38   2. jun 2012 René - Lige præcis.. Min bankrådgiver er kun flexibel når det handler om afdrag til det lån jeg har hos dem... Og det syntes jeg også er fair nok da han i princippet kan være "ligeglad" med om jeg har noget at leve for eller ej..

    Men hold op hvor jeg priser mig lykkelig for ham jeg har.. Har haft ham siden jeg kort tid efter jeg blev 18.. smiley


  • #41   31. aug 2018 Itz k :du er hermed meldt til administrator.

Kommentér på:
Konto står i minus - Ventende betalinger?

Annonce