{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
356 visninger | Oprettet:

Foto/billedprojekt - sang? {{forumTopicSubject}}

Jeg står og skal lave et foto/billedprojekt. Altså en lang række billeder og eller film stumper som kører i en lang række og så med musik til. Og hvad lader man så det med - ja det laver man selvfølgelig med sin hund. MEN nu mangler jeg bare en rigtig god sang til det - så tænkte at I måske have nogle forslag?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Foto/billedprojekt - sang?
  • #1   29. okt 2013 Husk at bruge musik, hvor der er givet tilladelse til at bruge den.

    Jeg kan anbefale http://freemusicarchive.org/


  • #4   29. okt 2013 Julie P
    tak den vil jeg lige se nærmere på den side ser meget spændende. Er dog i tvivl om hvor meget ophavsrette gør sig gældende da musikken 1 ikke er det væsentlige og 2 fremføres i ikke erhvervsmæssig undervisning. Men jeg undersøger det smiley


  • #5   29. okt 2013 Det er sådan set lige meget. Der er ikke citatret på musik, og du bruger musikken i en ny sammenhæng, så det er lige meget om det skal bruges i undervisning, lægges på youtube eller hvad

  • #6   29. okt 2013 §21
    Det er tilladt at fremføre et musikværk offentligt, såfremt det sker ved lejligheder, hvor tilhørerne eller tilskuerne har adgang uden betaling, hvis fremførelsen ikke er det væsentlige ved den pågældende foranstaltning, og hvis denne ikke finder sted i erhvervsøjemed.
    Det er tilladt at fremføre et musikværk offentligt, såfremt det sker til brug ved gudstjeneste (omfatter religiøse ceremonier i alle trossamfund) eller undervisning. Hvis undervisningen sker i erhvervsøjemed, gælder undtagelsen dog ikke.


  • #7   29. okt 2013 CMP: det er fint. Men du bearbejder/ændrer værket ved at sætte det sammen med billeder. Derfor må du ikke bruge det uden tilladelse


    Jeg må jo heller ikke tage dine billeder og lægge sammen med mit hjemmelavede musik.


  • #8   29. okt 2013 Al musik er omfattet af den såkaldte tvangslicens, hvilket betyder, at rettighedshaverne ikke kan forbyde brugen af det beskyttede værk eller stille nogen som helst vilkår for brugen heraf. Man er altså i sin gode ret til at fremføre et hvilket som helst musikværk i alle typer af sammenhænge, så længe man blot indgår aftale med de ovennævnte rettighedsorganisationer.
    Man må dog ikke fremføre et musikværk i en sammenhæng, som kan være misvisende eller krænkende for ophavsmandens kunstneriske anseelse. Det betyder, at ved fremførsel af musikværker i film, reklamer og musikdramatiske værker (opera, ballet, musical) og i reklamemæssig, politisk, religiøs eller pornografisk sammenhæng, skal man have forudgående tilladelse fra rettighedshavere til musikværket. KODA og Gramex kan ikke give denne tilladelse, hvorfor man skal rette henvendelse direkte til rettighedshaverne. Sørg for at aftalen nedfældes på skrift.

    http://www.musikipedia.dk/ophavsret-og-musik


Kommentér på:
Foto/billedprojekt - sang?

Annonce