{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.811 visninger | Oprettet:

beskikket forsvarer,tavshedspligt {{forumTopicSubject}}

har søgt på google,men ikke fundet noget brugtbart


jeg har en beskikket forsvarer,vedr.en ubehagelig sag vedr.hustrubidrag


Det var et lukket retsmøde,af hensyn til sagsøgerens økonmi,min eks.

Det var en ubehagelig sag.
for mig en meget nervøs,ubehagelig sag,at sidde foraN EN EKS.MAN HAR KENDT I EN MENNESKEALDER

et vidudsagn,man skal sige sandheden
stod i en "retsstol",har aldrig prøvet det før
jeg kunne ikke holde alle mine føelser tilbage
jeg vaR BANGE
OG FORVIRRET.


sENERE DA MIN DATTER RINGEDE TIL ADVOKAten,hvor hun fik at,vide at,sagen trak ud til marts d.å.,før jeg fik at,vide om jeg stadig er bereriget til videre bidrag,og jeg evt.kunne søge med tilbagevirkende kraft.

Advokaten fortalte min datter i telf.at,jeg var beruset.

Jeg var IKKE beruset,blot alle de føelser,jeg lige har skrevet om

ja,så var jeg usammenhængende,bange,det hele virkede absurd på mig

.MEN fuld,nej.Ikke engang en beroligende pille ordineret af min læge,havde jeg taget..

MÅ,en advokat udtale sig,om min tilstand til familie,selvom det var min datter han fortalte det ???


hilsen
vibeke

som sagt har prøvet at google emnet,men fandt intet brugbart


tak for evt.svar


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  beskikket forsvarer,tavshedspligt
  • #1   7. jan 2015 p.s


    man bliver lidt paranoid

    men jeg har tænkt,at de to advokater,den sagsøgtes og så min,måske kunne have talt sammen,fundet ud,af jeg var fuld,naiv,konfuns,så alt taler for sagsøgerens advokat,,mente


    hun(mig) var fuld,den sag,kan vi ikke komme videre med,lad os holde den til marts d.å.,så har hun nok glemt eller opgivet sagen

    Men det er jo IKKE mig der har anlagt sag,havde gerne være den foruden..

    sagen skulle faktisk,havde været afgjort d.12 dec.2014


  • #2   7. jan 2015 Glem alt om hustrubidrag .... og lev af din folkepension .... så er du fri for ...... Retsmøder .... Advokater.... stress ..... forvirring .... piller ... osv ...osv ... smiley

  • #3   7. jan 2015 Vibeke, det må være en grim oplevelse, som man godt kan være foruden. For mange år siden gav jeg selv afkald på hustrubidrag, netop for at undgå den situation du står i nu, og jeg vil nok give NITTIB ret, du får måske mindre penge, men til gengæld fred og ro.

  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #4   7. jan 2015 som udgangspunkt har advokaten jo tavshedspligt. Men hun går vel ud fra, at din datter har fået en fuldmagt af dig, siden hun ringer for dig?

  • #5   7. jan 2015 ja,min datter har fuldmagt fra mig.

    Hun ringede for at høre hvordan sagen gik.

    og intet andet.Hvilken adkomst har han,til at sige det,Det var jo ikke det hun spurgte om

    nej fuld var jeg ikke, men sikkert tåbelig at høre på,konfus,nervøs og
    og,det hele virkede absurd på mig.



    tak for dit venlige svar

    hilsen vibeke


  • #6   7. jan 2015 hvis din datter har en fuldmagt har hun også ret til at få alt at vide inkls. hvorfor sagen er udsat hvilket åbenbart er fordi de har opfattet dig som beruset. Det er da reelt nok at han/hun fortæller din datter det.

  • #7   7. jan 2015 Det er bestemt reelt, at han fortæller din datter det,når hun har fuldmagt, og det vedrører jo sagen i højeste grad, hvis den skal udsættes pga din beruselse, så han har bestemt ikke overtrådt sin tavshedspligt.

    Men jeg må give NITTIB ret, hvorfor vil du dog udsætte dig selv for alle de ydmygelser? Frasig dig dog det hustrubidrag smiley


  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #8   7. jan 2015 Jeg ville finde det foruroligende hvis advokaten IKKE havde nævnt det for din datter, har du virke beruset, har det jo betydning for sagen.

  • #9   7. jan 2015 nitib og lillian k


    får jeg ikke hustrubidraget

    (som er fastsat af statsamtet,virkende som altid,men med den tilføjelse,at jeg hvert år kan søge om forhøjelse,som f.eks følger et børnebidrag,jeg har BARE aldrig søgt om den forhøjelse,og der har jeg været utrolig naiv,ifølge "oraklet" advokaten)


    men får jeg ikke hustrubidraget så har jeg INTET,at leve af.

    Bor p.t. i ejerlejlighed,som snart går på tvang.

    min pension er på ca.8.800.- pr.mdr,fordi jeg skylder i skat,licens,boligskatter
    jeg har så som andre atp 450.pr.mdr.

    og et boliglån,som jo forsvinder når jeg går på tvang 2.221(som jo skal betales tilbage,når lejligheden bliver sat på tvang

    og hustru indtil videre 1.552.-


    13123 pr.mdr

    fælles ca.4500.brf kredit 3580

    indtægterne efter skar

    tilbage eter fællesudgifter 8080.-

    og det er uden varme,el,tv,forsikringog bare at leve.


    så ryger hustrubidraget 1552

    boliglån 2221

    mister ialt 3773.-13123=9350

    så har jeg ikke råd til en lejebolig,varme,lys,evt vandafgift og bare leve med verner.


    så,kære begge to

    jeg vil kæmpe for bidraget,og har jeg kræfter med tilbagevirkende kraft

    og en anden stor sag.

    om nogle obligationer indsat på min konto,en bodelingsoverenskomst,som sagsøren i retten ,ikke lige .

    hvis jeg får,lov til at,søge biraget med en forhøjelse for nogen tid tilbage,betaler jeg af egen lomme for undersøgelsen...

    1000 tak fordi i gad læse min smøre

    p.s.det er nok derfor jeg,så tit er på h.g p.t en . en form for .eskapisme .


    1000 tak for jeres svar

    hilsen
    vibeke


  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #10   7. jan 2015 Jeg har svært ved at læse/forstå hvad du skriver, men jeg tror at din advokat vejleder dig og hjælper dig efter bedste evne.
    Held og lykke, død ærgerligt når man ikke har fået sig sikret godt nok fra start.


  • #12   7. jan 2015 Ok jeg fik lige tolket mig gennem lidt...men...

    Og misforstå mig ikke, jeg havde også kæmpet for hvad jeg havde ret til og det synes jeg du skal blive ved med.

    Men man kan altså GODT klare sig for 9350kr...det er noget mere end de fleste studerende får. Endda mere end su med su-lån. Og omtrent det samme som kontanthjælpsmodtagere får. (mener jeg)

    Og folk klarer sig da smiley


  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #17   7. jan 2015 der er for nogle år siden ændret i loven sådan at nogle, især kvinder fra de lidt ældre generationer, kan komme i klemme, med pensioner ved et skifte.. Kunne forestille mig det måske er det der spiller ind

  • #18   7. jan 2015 Jeg forstår ikke helt det der med hustrubidrag...
    I er blevet skilt og har ikke noget med hinanden at gøre mere, men du vil godt have hans penge.
    Jeg ved godt du har ret til det men jeg synes stadig det er usmageligt og at det fastholder jer begge i et forhold der for længst er slut.

    Det næste jeg skriver er ikke ondt ment... Faktisk er det ment som en hjælp..

    Med al ære og respekt... Vibeke hvis du taler som du skriver og du i tilgift var forvirret og nervøs så forstår jeg godt man kan få tanken at du har været beruset


  • #19   7. jan 2015 Hmm nogle der kan forklare mig ordet hustrubidrag skåret ud i pap og papir? Har søgt lidt om det. men ikke sikker på om min forståelse for det er korrekt.

  • #20   7. jan 2015 Hmm nogle der kan forklare mig ordet hustrubidrag skåret ud i pap og papir? Har søgt lidt om det. men ikke sikker på om min forståelse for det er korrekt.

  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #21   7. jan 2015 Maria N
    hvis du har været gift og der har været stor forskel på muligheden for at tjene penge, den ene er fx hjemmegående, kan man ved skilsmisse få tildelt en økonomisk "støtte" det kaldes hustrubidrag fordi det oftest er hustruen som har gået hjemme eller kun arbejdet lidt..


  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #22   7. jan 2015 det hedder underholdsbidrag og/eller ægtefællebidrag

  • #23   7. jan 2015 Aha! Tusind tak for svaret. Gav en meget bedre forståelse end jeg kunne læse mig til smiley

  • Maria FL
    Maria FL Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 8 Svar: 298
    #24   7. jan 2015 Det var så lidt smiley

  • #26   7. jan 2015 Jeg har måske lidt svært ved at se dog....

    Selv hvis beruset...har det så ændret på at man under ægteskabet måske har haft mindre behov/mulighed for...at skaffe sig indkomst dengang og i fremtiden?

    Altså har man ret til bidraget har man vel ret til det...om man så var fuld en dag eller ej?


  • #32   8. jan 2015 altså

    jeg var IKKE beruset ,hverken under eller før retssagenn r

    mn en mit sind var i kaus.

    og det blev den,efter det kom frem at sasøgeren efter nr.2 skilsmisse,måtte aflevere "på en prik" 1 mill+15000000.
    de vae gift i 10 år.
    jrgv ar gift mred sagsøgerebn i 17 år


    mange hilsner
    vibrkr


  • #34   8. jan 2015 Læs nu hvad der skrives - der er ikke nogen der siger at du var fuld, blot at det kan være forståeligt at du blev opfattet sådan. Men få da for pokker ringet til den advokat og få redt de tråde ud.

  • #35   8. jan 2015 Vibeke Hvad han har måtte aflevere efter / i forbindelse med skilsmissen har jo noget at gøre med hvad de 2 har ejet sammen.
    Hvis de har haft et hus sammen med en friværdi på 2 millioner og han overtager huset, jamen så skal hun naturligvis have 1 million for huset.

    Jeg tror du har for mange nuller på... Du skriver at hun har fået ialt 16 millioner


  • #37   8. jan 2015 Vibeke

    Jeg tror det bedste vil være at du får dig en rigtig god snak med din advokat. Stoler du et hundrede procent på din datter, så hav hende ved din side altid, hvis muligt.

    Om du skal opgive eller ej vil jeg ikke lade sagen komme ved. Nogle sager i livet er principsager uanset udspillet. Nogle VIL man vinde for at "prove them wrong" og hvis dét er det du vil kæmpe for, så skal du selvfølgelig gøre det.

    Find ud af hvem der har ment at du har været beruset og rådfør dig med hvad du skal gøre herfra. Du kan ikke bevise at du ikke var fuld, men de kan altså heller ikke bevise at du var fuld. Det er lidt en påstand mod påstand, så for mig heller det ikke en meter.

    Held og lykke med det hele Vibeke, jeg håber at du kommer ud hel og med et lettet hjerte og sind smiley


  • #38   8. jan 2015 Knus til dig Vibeke, jeg håber du kommer videre og at du har nogen at betro dig til.

  • #39   8. jan 2015 Min ex får ikke underholdningsbidrag. Hun fik alle dvd-filmene smiley

  • #42   9. jan 2015 pixie


    tusind tak,for dit i den grad ,afsindige "vidunderlige" svar på mit emne


    "'det har jeg haft meget stor glæde af,at læse"

    nu har jeg tilfældigsvis set at du er 31 år..


    jeg ville ellers tro,at din alder nærmest var omkring de 13 år.



    forfærdelig ked af at du ikke kan læse sjhnlæhjkruiasæklhkjk,altså "sla fejl"

    Hvis du ikke er i arbejde,eller søger arbejde,så sørg lige for at få testet din IQ,på
    dit evt.(hvis du altså har sådant et)cv,så en evt.arbejdsgiverved , lige hvilken slags arbejde du er egnet til .


    vibeke


    men stadig væk mange tak for dit "seriøse" indlæg,vedr.mit emne




  • #43   9. jan 2015 smiley smiley smiley smiley

  • #44   9. jan 2015 Øh hvorfor sådan en reaktion mod pixen?

    Hun lyder til at ville dig det bedste og forsvarer dig tilmed..


  • #45   9. jan 2015 bente h


    læs lige pixis indlæg,især det sidste,til mig

    t


  • #46   9. jan 2015 c ss og bodil



    mange tak for jeres venlige svar.
    Det var lige dem jeg manglede


    venlig hilsen vibeke


  • #47   9. jan 2015 Har læst. Pixens sidste indlæg igennem 3 gange nu og fatter på ingen måde hvorfor hun skal have et fur

  • #48   9. jan 2015 Vibeke: Jeg har netop læst PIXENs indlæg, og det er derfor, jeg virkelig måber, hun forsvarer dig i den grad, og så sviner du hende??

  • #49   9. jan 2015 jeg sviner hende ikke til


    men gider ikke beskæftige mig med en,der bla.skriver


    thi thi,hun er 70 år gammel,og kan ikke stave,og var åbentbart beruset under retssagen men pixie tilbyder da en panodil


    Det er forøvrigt for sent nu og div blodprøver oraklet foreslog altså en blodprøve,også for sent nu


    Retssagen


    og så lige en var den 15 oktober 2014

    vibeke




  • #50   9. jan 2015 Vibeke.. Jeg tror lige du skal prøve at læse Pixens svar igen.

  • #51   9. jan 2015 pixie



    NEJ,man har IKKE ret til en bisidder,ved et lukket retsmøde,bla.fordi det handlede om sagsøgers økonomi


    ja,havde en veninde med,MEN hun sad udeforan retssagen.


    i sådan en sag er der


    dommmer
    sagsøgers advokat
    sagsøgerens advokat
    og en notar.

    så,du må læse lidt jura,før man udtaler sig kategorisk.

    vibeke




  • #52   9. jan 2015 Vibeke - nej, det skriver hun altså ikke.

  • #53   9. jan 2015 Kære Vibeke

    Det er en meget ulykkelig situation du er havnet i, og jeg er slet ikke i tvivl om at du ikke var beruset, sådan som det er antydet af advokaten.

    Jeg er til gengæld sikker på at det kaos du oplevede påvirker dig langt mere end kun til retsmødet.
    Bed din datter om hjælp, til at finde en måde at tackle dit kaos. Jeg vil foreslå at I tager din læge med på råd - for det kan være du der, kan få en forståelse for din situation og få hjælp. Det er ingen skam at bede om hjælp og du vil ikke være den første, der har brug for stødte til at komme igennem en belastende tid.

    Jeg håber inderligt at du får al den hjælp og stødte du har brug for - og har du brug for at skælde ud på mig for at skrive det her - så ved jeg at det er dit kaos der taler, og så må det være sådan.

    Men mest af alt: Bed om hjælp! Det vil gavne dig.


  • #54   10. jan 2015 ib


    nej gider ikke læse om jeg er en gammel kone på 70 år
    der er ordblind.:


    endvidere skriver pixie også

    når udsættelsen,først sker i marts d.å.,fordi jeg var fuld,den dag retten blev sat



    så bær da over med en der bliiim,oog tydeligsvis ordblind,stresset,og måske beruset thi thi

    vibeke


  • #58   10. jan 2015 Nej Vibeke..
    Hun giver "os andre" en røffel på dine vegne.
    Hun skriver vi skal behandle en ældre dame ordentligt og at evt ordblindhed skal man ikke mobbe nogen med.

    Hun skriver at det er vildt at udsætte mødet helt til marts og at hvis det tager så lang tid for nogen at blive ædru så er panodil nok nødvendigt... sagt i spøg og ikke for at udstille dig.. hun udtrykker at advokat og dommer er langt ude.



  • #59   10. jan 2015 og hun skrivet ikke tihi ha ha..
    hun skriver

    Ihhhhhhhh for pokker så opfør jer dog ordentligt


  • #60   10. jan 2015 Jeg har siddet og læst mange af dine gamle tråde her inde Vibeke, og jeg er virkelig bekymret for dig. Dine seneste tråde og svar har været meget forvirrende, sådan synes jeg bestemt ikke det er i de gamle tråde.
    Derfor er jeg meget bekymret for dig, jeg håber virkelig at du vil gå til lægen, eller der er nogen der kan hjælpe dig.
    Dette er ikke skrevet i nogen ond mening, men fordi jeg har tænkt meget på dig, den sidste tid, selvom jeg kun kender dig her inde fra, har jeg tit fået et smil på læben over Verner, og det er kun med et godt hjerte, at jeg siger, at jeg er bekymret.


  • #61   10. jan 2015 Jeg får helt ondt i maven af den her tråd.

    Vibeke, jeg kan se at du bor i Storkøbenhavn. Jeg selv bor i København. Hvis du på noget tidspunkt har brug for en udefra, så er du mere end velkommen til at tage kontakt.

    Det lyder ufatteligt sørgeligt det du er igennem lige nu. Jeg håber inderligt at din datter støtter op omkring dig et hundrede procent.


  • #63   10. jan 2015 Præcis!

    Begge mine forældre er ordblinde. Jeg tager sgu hatten af for at man tør at ytre sine meninger offentligt, selvom man er usikker i stavningen.

    Hvis man vil og gider at tage sig tiden til det, så kan man sagtens forstå Vibekes beskeder.


  • #65   10. jan 2015 Det er bare lige det, at ordblind er ikke noget, man bliver over tid.
    Så jeg tror bestemt ikke lige, at det er det der er galt.


  • #66   10. jan 2015 Har ikke set pågældende tråde med irettesættelser, men det lyder da som mobning..

  • #68   10. jan 2015 Nu har jeg i kedsomhedens lys kastet et blik på nogle af vibekes indlæg.

    Synes faktisk slet ikke at der er noget galt med stavningen og heller ikke i emner oprettet for nyligt?


  • #69   10. jan 2015 Cookie jeg har bare fuldt med i Vibekes tråde nogen gange, og min bekymring den sidste tid har gjort jeg valgte at læse de gamle tråde igennem. Så jeg vil sige kender og kender, gør jeg som sådan ikke.
    Men jeg bliver bekymret når jeg kan se stor forskel på de gamle tråde og så de senere.
    Men du har helt ret, der skal være plads til alle uanset, hvordan man staver osv.
    Jeg skriver kun som jeg gør, fordi jeg er bekymret.
    Hvis jeg ikke har læst nogen af trådene fra før hen, så ville jeg ikke tænke over det, på den måde som jeg gør nu. Men jeg vil give dig ret i, at tone har været hård, den sidste tid, og det er jeg enig i ikke er okay.
    Men jeg er som sagt bare bekymret.


  • #72   10. jan 2015 For en god orden skyld vil jeg til at starte med sige at jeg ikke forsvarer nogle her. Synes tråden er dybt tragisk på en måde.

    Pixen skriver selv lidt i øst og vest og bruger nogle ord og vendinger jeg ikke selv ville have haft brugt. Jeg kan måske godt forstå hvis Vibeke har misforstået hendes indlæg, selvom at Pixen ihærdigt blot prøver at hjælpe.


  • #75   11. jan 2015 cf


    helt rigtigt,burde ikke lægge div.problemer ud her på tråden,som du skriver.

    Iøvrigt,havde jeg sat mit indlæg under off tropic.

    Slut med den tråd

    h.g.,er et glimrende forum,hvis man har spørgsmål,vedr.hunde realterede spørgsmål.

    men vil som sagt fremover,holde mig langt væk fra off tropic.

    vibeke



  • #76   11. jan 2015 c e


    tak for det du sagde" i kedsomhedens lys"!

    Ja,forstår godt nogen synes visse indlæg er dødkedelige,sådan har jeg det selv.

    og selvfølgelig,ville jeg som udeforstående,også tænke


    å,gud,skal man/jeg nu læse en hel privat "smøre" igennem,og tage stilling,om man skal svare eller ikke svare.

    tak for dit indlæg

    venlig hilsen
    vibeke


  • #77   11. jan 2015 det må jeg tilslutte mig C F,

    det sker sker nu jævnligt at ordblindheden variere, og det er da selfølgelig fint nok.. man skal bare ikke bagefter klandre alle andre der måske ikke lige holder med en.. og kalde folk for onde og hvad man ellers kan finde på.. og den person der så rent faktisk forsøgte at stå lidt op for TS er så den der næsten er blevet svinet mest til.. TS læser ting på den måde der lige passer bedst, og svare ligesådan..


  • #79   11. jan 2015 det er fuldstændig rigtigt.. hvis det er fordi man mener at man ikke kan læse det er man jo velkommen til at ladevære.. MEN det kan altså godt have lidt at gøre med hvordan der så bliver svaret fra TS og hvis man i forvejen er inde i tråden kan jeg altsåå godt se et problem..

    jeg har også selv været på HG i en situation hvor jeg nok også var lidt.... ordblind...:O
    så det er jeg godt nok ligeglad med.. men man skal bare passe en del på hvad man får skrevet når man er ... ordblind.. og være gammel nok til at komme med en rettelse eller to når ordblindheden har fortaget sig!


  • #80   11. jan 2015 cookie

    ja,hvorfor ikke springe et død sygt indlæg over,hvis man ikke l.ige gider læse det.
    det gør jeg da selv


    hilsen
    vibeke


  • #81   11. jan 2015 isabella


    jamen,det er jo det jeg prøver på,at holde på min ret

    plus et par "håndøre" mere.

    men det er satme svært,at skulle stå i en retssal,med et menneske man har kendt i en menneskealder,og være "straight".


    og tænke,at han i virkeligheden,efter sagerne kom frem,at han faktisk altid har været en dum skid.

    Det var en svær kamel at,sluge i retssalen,for LUKKEDE døre,.

    tak for dit svar
    hilsen
    vibeke.


  • #82   11. jan 2015 kongelig barmutter


    nej,nej var aldeles ikke beruset til retsmødet,tog ikke engang,den beroligende pille lægen havde givet mig,var bange for at falde i søvn.


    men for nu at være bare lidt humoristisk,i denne her sag.

    havde jeg taget pillen,og hørt om hans økonomiske finanser,så var jeg nok vågnet op med et brag.

    men,der skete det, at min næse(det gør den stadig),begyndte at dryppe

    ,klart vand,der konstant dryppede,og som den "fornuftige" jeg er,havde jeg en toilet rulle i min taske,og den fumlede jeg med konstant,Også i vidneskranken,stod jeg med papir fra toiletrullen,og tørrede,og tørrede mit snudeskaft.

    Mener,jeg ikke foran en dommer,2 styks.advokater og en notar,med evindeligt dryppende snudeskaft,og stadig have værdigheden i behold.

    så,værdigheden forsvandt,og snuden dryppede.

    den beskikket sagde bagefter:

    ja,godt naiv har jeg været,fordi jeg aldrig har søgt om forhøjelse,i henhold til paragraf ditten og datten ,og,så stod jeg der med en toilterulle i hånden,i vidne skranken,du er godt nok en speciel klient".

    det var ikke lige det jeg ønskede at,hører

    tak for dit indlæg

    hilsen

    vibeke næsen drypper stadig


Kommentér på:
beskikket forsvarer,tavshedspligt

Annonce