{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
988 visninger | Oprettet:

Søger arkitekpraktikplads - HASTER! {{forumTopicSubject}}

Hej HG
Jeg har lavet et opslag på FB om hjælp til at finde en praktikplads inden fredag, og jeg håber at I herinde måske kan hjælpe! smiley
https://www.facebook.com/astrid.skalkam/posts/10212721454100022

Jeg håber at det er ok at jeg skriver herinde ´og krydser fingre for at I kan hjælpe! smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Søger arkitekpraktikplads - HASTER!
  • #3   9. mar 2017 Grunden til at jeg er desperat er ikke så meget at jeg har sendt 13 ansøgninger ud, men at det SKAL være på plads inden fredag morgen.
    Det er ikke en mulighed vi har, det er noget vi SKAL gøre.
    Altså, ud i praktik.
    Jeg har en længere ansøgning som jeg sender til de folk der evt er interesserede i at have mig, men min mor sagde at jeg ikke skulle lægge den ud offentligt, og eftersom hun har mere erfaring med den slags, lytter jeg til hende hvad det angår smiley


  • #6   9. mar 2017 Hvad med at lave nogle tegninger der rent faktisk er arkitekturrelaterede?

  • #7   9. mar 2017 Hvis det er noget i skal så har skolen vel også nogle muligheder for at hjælpe med at finde pladser?

  • blah b
    blah b Tilmeldt:
    mar 2011

    Følger: 1 Svar: 1.036
    #8   9. mar 2017 Du har nok valgt et af de fag hvor det sværest at få en fod indenfor. Så det er sent at blive desparat nu. Om fem timer er kontorerne lukket og så er det fredag morgen.

    Tænk lidt ud af boksen. Hvor beskæftiger de sig ellers med lige det du interesserer dig for inden for faget, end lige et decideret arkitektfirma?

    Og hvis jeg skal være helt ærlig, så find på en ny tekst og drop dit link. Teksten forekommer uengageret, undskyldende og jeg kan slet ikke udlede at du er interesseret i arkitektur når jeg læser den, eller ser indholdet på dit link. Where's the passion?

    Ring rundt resten af dagen, og fyr en god pitch af. Min erfaring er at praktikanter er en pestilens på travle arbejdspladser, for nogen skal tage sig af dig, og hvem kan overskue at forpligtige sig til det med så kort varsel?

    Måske du bare skal være lidt kæk og sige, arkitektur er din passion, du ved at de har travlt men du vil bare gerne have et indblik, lære hvad deres fag indebærer - så hvis de vil lade dig være fluen på væggen i to uger, så kvitterer du ved at gå til hånde og lette deres arbejdsdag alt det du kan, hvis det så blot betyder at nogen har lidt overskud til så at invie dig i hvad der venter når drømmen går i opfyldelse og du kan kalde dig selv arkitekt.


  • blah b
    blah b Tilmeldt:
    mar 2011

    Følger: 1 Svar: 1.036
    #9   9. mar 2017 Og når du bruger Facebook, så forvent at de benytter den oplagte mulighed for at snage. Hvad signalerer du med din profil til en mulig praktikplads?





  • #11   9. mar 2017 Måske du skulle skrive, hvad du læser?

    Går ikke ud fra at det er arkitektur, da du ikke fremviser noget der bare ligner arkitektegninger?

    "Selv en plads i Jylland..." Ja, det kan jo være langt væk- men det ved ingen, for du fortæller ikke, hvor du bor.

    Du fortæller faktisk overhovedet intet i dit opslag andet end, at 13 virksomheder ikke har fundet dig interessant.

    Hvad skulle overhovedet få en virksomhed til at tænke "wow, det kunne være fedt at have hende her hos os i 14 dage"?


  • #12   9. mar 2017 Jeg var faktisk netop forvirret over at det var arkitektpraktikplads du søgte, fordi det lyder som noget animationsrelateret du er interesseret i, men jeg er enig i, at det virker som en meget vag tekst. Jeg er i hvert fald lidt forvirret. MEN hvis det allerede er fredag - som i nu - du skal have fundet en, så er det nok allerede afgjort. Jeg håber du har fundet ud af noget uanset hvad smiley

  • #14   9. mar 2017 Er aktitekter ikke sådan nogle der tegner huse?

    De fleste af dine billeder viser mere noget til mediegrafik end til akitektur smiley

    Jeg tror det er derfor du har fået nej smiley


  • blah b
    blah b Tilmeldt:
    mar 2011

    Følger: 1 Svar: 1.036
    #15   9. mar 2017 Var det bare meningen at nogen skulle komme til dig med en praktikplads på FB eller fixe situationen for dig herinde?

    Hvis du vil frem i den branche skal du lige steppe dit game en anelse op. Det er mere eller mindre en uddannelse til arbejdsløshed, så det her er blot er sølle forsmag på det der venter dig.


  • #17   19. mar 2017 Lidt et sent svar fra mig, det beklager jeg, men jeg har haft travlt den seneste uge ^^
    I øjeblikket går jeg på produktionsskole, på en maritim linje.
    Blah, jeg ved ikke om det er meningen, men jeg føler mig sådan ret angrebet af dit indlæg.
    Nej det var ikke meningen at nogen skulle komme og være ridderen på den hvide hest og forære mig en praktikplads uden at vide noget.

    Meningen var at jeg ville have mit opslag til at komme længere omkring, og give mig en større chance for at få en plads et sted.

    Jeg har ikke før lavet en ansøgning om praktikplads, men har haft min mor til at hjælpe.

    Jeg ved faktisk overhovedet ikke hvad det er jeg vil, men jeg kan godt lide at tegne, og jeg kan godt lide at tænke over hvordan ting er bygget (det designmæssige aspekt), men jeg har endnu ikke koblet de ting sammen, af forskellige personlige årsager.

    Jeg kan godt se - nu - at det vist ikke har været den bedste tekst, og jeg er blevet mig en erfaring rigere..

    Jeg fandt ikke en praktikplads hos et arkitektfirma, men tilgengæld fandt jeg en hos en udkørende dyrlæge, som også arbejder med akupunktur og laser.

    Siden jeg var helt lille har jeg villet være dylæge, men har måttet opgive. Jeg synes dog at det har været helt igennem fedt at være med ham ude.
    Det har faktisk også afklaret mig med at det ikke var helt så fantastisk et job som jeg havde drømt om, og at det måske egentlig er meget godt at jeg ikke kan få karaktererne til det.

    Jeg takker for kommentarerne, men vil bare lige påpege at jeg synes tonen virker en smule hård, selvom det godt kan være fordi jeg ikke er vant til at udstille mig selv på denne måde.


  • #20   19. mar 2017 john hun skriver jo også hun ikke fik en praktikplads

  • #22   19. mar 2017 Så nu er du dommer over hvor seriøs ens ønsker er smiley

  • #28   19. mar 2017 Ej...
    At jeg går på produktiosskole er da ikke ensbetydende med at jeg forbliver uden uddannelse resten af mit liv.
    Jeg går på produktionsskole for at få noget ro i mit liv, men jeg går faktisk med planer om at starte på en HF til sommer.
    I modsætning til hvad det ligner I tror, så har jeg faktisk undersøgt hvad der skal til, ganske grundigt.

    Jeg kan ikke se hvorfor 1-2 ugers praktik hos et arkitektfirma er komplet urealistik?
    Er det kun fordi jeg ikke er uddannet?
    Jeg har selv tænkt at en af grundene til at jeg gerne vil ud i en arkitektpraktikplads, er så jeg kan blive afklaret om hvorvidt det egentlig er det jeg vil!
    Og især nu her, med det nye forslag om et uddannelsesloft, synes jeg faktisk at det er lidt vigitigt at vide om jeg overhovedet vil være arkitet når det kommer til stykket.

    Så, nej, det ville ikke være "for sjov".. Det er i hvert fald ikke min definition på noget der ikke er seriøst.

    Vi har i øvrigt ikke været ude og snakke med en decideret uddannelsesvejleder, men har stået for det selv.

    PS. John, produktionsskolen er ikke en endelig uddannelse, den er et stop, mens jeg finder ud af hvad jeg vil.


Kommentér på:
Søger arkitekpraktikplads - HASTER!

Annonce