1.514 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Varmeforbrug i 70'er hus Varmeforbrug i 70'er hus

Hej HG

Meget OT men jer der bor i 70'er huse omkring 150 kvm med fjernvarme, hvor stort er jeres årlige varme forbrug i kWh?

Vi er lige flyttet i hus på 150 kvm fra et rækkehus i to etager (samlet 104 kvm), jeg var klar over at varmeforbruget ville stige, men jeg syntes det lyder som om fjernvarmeanlæget skyder vand gennem systemet som om det galt liv og død. Så ville lige hører om det er normalt med en susen der kan høres i hele bryggerset, eller om det er tid til at tage fat i en vvs'er.
I rækkehuset brugte vi lige under 12.000 kWh eller mellem 5.000 og 6.000 kr om året.
Her har vi på kun tre dage brugt 260 kWh, svarende til ca 31.600 kWh men da vi jo er i vinterhalvåret er forbruget jo ikke på dette hele året, så det reelle forbrug er nok mellem 23.700 og 31.600 kWh. Vi er to mennesker og 3 dyr, men jeg syntes ikke vi har det varmt, bare en 19-20 grader.

På forhånd tak smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Løsne 10 skruer 800 kr.
  • Ophængning af 3 billeder og et spejl 1.500 kr.
  • Samling av sofa 500 kr.
  • Vandtilførsel 500 kr.
  • Afmontering af gammel vaskemaskine + montering af ny (væg-gennemføring) 1.000 kr.
  • Udskifte kuglehane 843 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Varmeforbrug i 70'er hus
  • #1   26. jan 2019 både forbruget og prisen på fjernvarmen kan være meget forskelligt.
    og forbruget kommer især an på hvor godt huset fx også er isoleret.
    dårligere isolering - mere energi på at holde huset varmt.
    så måske isoleringen i jeres rækkehus har været rigtig godt ? og isoleringen i det nye hus, er knap så godt.

    jeg må være svar skyldig med 70'er huse - det har jeg ingen erfaring jeg kan være behjælpelig med desværre smiley



  • #2   26. jan 2019 Vi boede i 174 kvm klassisk 70'er villa med originale vinduer mm. (Altså ingen efterisolering) vores aconto blev sat ned til 1.800 kr pr måned efter et år, før betalte vi 2.400 kr baseret på tidligere ejers forbrug. Vi nåede ikke at bo der et helt år til, så ikke til at sige om det ville være blevet sat yderligere ned

  • #3   26. jan 2019 Jeg ville få fat på en VVS'r, eller få dem fra fjernvarmen ud og se på det, for det skal bestemt ikke suse sådan.
    Susen kan måske skyldes luft i anlægget, så har i fyldt vand på og luftet det ud ?


  • #4   26. jan 2019 Normalt fylder man ikke vand på et fjernvarmeanlæg fra 70'erne. Måske på et gammelt anlæg med en varmeveksler.
    Der sidder formentlig en trykdifferensstyring (en ventil med en "tallerken" på), som trænger til at blive justeret af en fagmand-


Kommentér på:
Varmeforbrug i 70'er hus

Annonce