{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
529 visninger | Oprettet:

problem når der er snor på {{forumTopicSubject}}

Hvordan træner jeg Berta til ikke at være så dominerende når hun har snor på?
Eks fra idag...
vi mødes med en sød ny hund, både berta og den anden har snor på. Det første Berta gør er, at kigge på den anden hund for derefter at knurre.. Da vi slipper hundene fri leger de som bedste venner. Vi går så efterfølgende en tur med dem i snor og nu er der intet problem.
Gode råd eller forslag, forstår ikke helt denne adfærd.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hængt 3 lamper op 1.200 kr.
  • Ophængning af lampe 400 kr.
  • Hænge tre lamper op 800 kr.
  • Samle Ikea Pax to skabe 1.000 kr.
  • Hænge 2 billeder op 450 kr.
  • Udskift kontakter 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  problem når der er snor på
  • #1   9. dec 2008 Det kan være lidt usikkerhed eller måske din hund føler sig begrænset med snor på - den har ikke mulighed for at komme væk hvis situationen bliver farlig -

  • #2   9. dec 2008 Din hund er næppe dominerende. Der er mange hunde, der er usikre, når de møder andre hunde i snor. Dette ses ofte som knurren, trækken i snoren og rastløs adfærd. Muligvis bliver denne usikkerhed udløst af, at snoren begrænser hundens muligheder for at tage kontakt, slippe væk samt fremprovokerer frustration.

    Jeg ville træne med min hund på pæn afstand af en anden hund i snor. Dvs så langt væk, at min hund var bevidst om den anden hunds eksistens men uden at dette udløste en respons hos ham.
    lav kontaktøvelser og giv den godbidder for at udvise rolig adfærd. Træk den længere væk, ved urolig adfærd. Gradvist over mange lektioner kan du så arbejde dig tættere på andre hunde.


Kommentér på:
problem når der er snor på

Annonce