{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Boxer Ace (High On Life`s Ace) 2011

2.182 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Tine  A
Kvinde | 50 år | Oprettet: 6. feb 2012


Boxer Ace (High On Life`s Ace)

Fødselsår:
2011
Størrelse:
63-64 cm høj.
Ca. 33 kg.

Noget helt andet end lille Emmi :-)
Temperament
Dejlig, glad, kærlig og legesyg som en boxer skal være.

Men samtidig vagtsom og opmærksom på omgivelserne, er ikke i tvivl om at han vil forsvare familien hvis det skulle blive nødvendigt.
Tricks
Ace har med tidligere ejer trænet en del lydighed. Vi er endnu ikke startet op på træning, men det er helt bestemt planen.
Give pote.
High five.
Hoppe afsted som en kænguru ;-) Ace kan i det hele taget mange sjove moves :-)
Stævner
.....
Stamtavle
DKK

Far.. Vadim Du Val D´europe

Mor.. Elipets Cally
Køn
Han - kastreret.
Beskrivelse
Mørk tigret med en smule hvidt på brystet..

Vi har for nylig overtaget Ace fra en familie, hvis datter desværre havde allergi. Det har dog været til vores hæld. Han er dejligste boxer dreng, nem, lydig, kærlig og meget legesyg. Han er trods kun godt tre uger hos os, faldet rigtig godt til. Han er hurtigt blevet gode venner med Emmi, og de to nyder virkelig hinandens selskab.
Ace er vild med børn, og især vores yngste søn Oscar nyder godt at Ace`s kærlighed :-)

Da vi kun har haft Ace i godt tre uger, er det begrænset hvad jeg kan fortælle om ham - vi er stadig igang med at lære hinanden at kende.

Planen er at jeg skal starte op på noget lydighed med ham. Desværre er der ikke nogen trænings muligheder i den lokale boxerklub, så jeg er ikke blevet helt enig med mig selv om, hvorvidt det bliver i DCH eller Schæferklubben.

Håber I vil byde ham velkommen, der vil følge mere efterhånden som vi lærer ham bedre at kende.
Kommentér på:
Boxer Ace (High On Life`s Ace)
Annonce