Beagle The beagles My Valentine aka Cody<3 2015

334 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Play video

Beagle The beagles My Valentine aka Cody<3

Fødselsår:
2015
Størrelse:
Mellem størrelse hund, når han er færdig med at vokse ;D
Temperament
Et typisk beagle temperament.. Han er rolig og en rigtig hygge hund, men han er samtidig stædig og selvstændig :-)
Tricks
Ikke så mange endnu, vi er pt på det basale plan, så han kan sitte, dæk, bliv, stå :-) men vi arbejder på mere :b
Stævner
Ingen
Stamtavle
Ob-La-Di peaceful truffelhunter(Molly)
Har været til udstilling, dog ikke meget, men hun har vidst været til mental testen..

Ob-La-Di Tristan of stardust(Tristan)
Ejet af Pia Ahlen og han er udstillings hund med gode resultater

Cody er med papir

www.thebeagles.dk under "hunde" kan der læses mere om hans forældre :-)
Køn
En smuk hanhund :)
Beskrivelse
Cody er min anden hund, mine første hund plet, som også var beagle, blev aflivet d.23/12-14 Pga allergi, men jeg kunne ikke undvære en hund og kunne slet ikke undvære en beagle :b
Jeg købte Cody hos Thebeagles.dk ved Hornsyld, han blev født d.15 Februar 2015, de var et kuld på 5, men desværre afgik Cody's ene bror ved døden pga. galespaltning..

Jeg faldt for Cody med det samme, han stjal mit og mine forældres hjerte, og havde bare noget meget specielt over ham :-)..
Han fik den bedste start på livet, hos Thebeagles.dk og har intet negativt og sige om dem, jeg fik en godt socialiseret, veltilpasset og renlig hvalp, da jeg hentede ham i April måned <3.

Cody er en aktiv og kjælle hund, som charmere alt og alle <3.
Cody elsker gulerødder og tja stort set det meste mad, han er jo beagle ;D

Vi træner efter klikekrprincipet hos Jan østergaard, Canis skive.. Jan er den dygtigste og mest tålmodige træner jeg har været hos.. Cody er lærenem og vil gerne træne, hvilket gør træningen nem og sjov:-)

Vi skal snart starte til ringtræning ved Birgitte Pedersen v. Lem, jeg har med min tidliger hund aldrig interesseret mig for udstilling/skue pga Plet(min første hund)'s allergi, men er blevet spurgt et par gange om Cody ikke skal til udstilling/skue, nu tager vi ringtræning og så må vi se om det er noget for os :b
Kommentér på:
Beagle The beagles My Valentine aka Cody<3
Annonce