{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Beagle Hamanns Walther 2006

2.406 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Heine J
| 49 år | Oprettet: 25. jul 2006


Beagle Hamanns Walther

Fødselsår:
2006
Størrelse:
- Jeg er kun lige blevet 8 uger og er derfor stadig en lille nuttet hvalp. Men når jeg bliver voksen bliver jeg en hund i mellemstørrelse.

- Nu er jeg ved at være 11 uger og er vokset en del.

- Nu er jeg snart 5 mdr. og er en meget fræk hvalp. Jeg vokser stadig meget men er endnu ikke nået min fulde størrelse.

- Nu er jeg ved at være 9 mdr. og er ved at nå min fulde størrelse. Jeg er ved at være en stor hund og vejer i nærheden af 20 kilo. Jeg er ved at vokse ud af min sele og skal nok snart have mig en ny.

- Nu er jeg blevet over 1 år og vejer 19,75 kg. Dyrelægen sige jeg er en stor beagle, så min mor og far skal passe lidt på med ikke at fodre mig for meget - ÆV :o)
Temperament
- Nu er jeg jo som sagt ikke så gammel. Men indtil videre er jeg utrolig legesyg og nysgerrig. Jeg er meget glad for mennesker og jeg vil meget gerne snakkes med.

- 5 mdr: Jeg er stadig meget glad for mennesker og andre hunde. Det er så sjovt at lege med de andre hunde jeg møder når jeg er ude og gå tur.

- 9 mdr. Jeg er en glad hund der dog også kan være ret fræk. Hvis mine forældre ikke vil lege med mig gør jeg alt hvad jeg kan for at få deres opmærksomhed. Jeg kan finde på at sidde og pive indtil de leger med mig eller finde nogle af deres ting så de kommer efter mig for at tage det fra mig.

- 1 år. Jeg er ikke blevet mindre fræk nok nærmere det modsatte. Jeg elsker at drille min mor og far, så de leger med mig :o)
Jeg er en rigtig god hund og elsker at lege med min legekammerat Sephyr. Jeg er også rigtig glad for mennesker og vil meget gerne snakkes med.
Tricks
- Ingen endnu, men jeg skal nok få lært nogen når jeg bliver lidt større.

- Nu er jeg som sagt tæt på de 11 uger og er ved at lære sit, komme når der bliver kaldt på mig og at gå pænt når vi går tur.

- 5 mdr: Jeg har lært sit, dæk, plads og jeg er ved at lære "gi' pote". Men det er ikke altid jeg gider gøre hvad min forældre siger jeg skal :o)

- 9 mdr. Nu er jeg færdig med hvalpemotivations-kurset og har lært en masse ting. Jeg er dog bedst til at gøre dem hvis der venter mig en godbid. Nu skal jeg snart starte på hvalpemotivation 2. Så skal jeg nok få lært en masse nyt. Jeg er dog ikke så godt til at komme når mine forældre kalder på mig, kun hvis det lige passer mig :o)
Men jeg har lært sit, dæk, gi' pote, high five, tiger (et tricks min mor og far har fundet på :o), plads og kik.

- 1 år. Jeg har ikke lært så mange nye tricks, vi arbejder med dem jeg allerede har lært så jeg kan blive endnu bedre til dem. Vi er dog begyndt at træne bliv'. Jeg er ret god til dem, men det er ikke altid jeg gider :o)
Stævner
Ingen.
Stamtavle
Ja ved Dansk Racehunde Union.

Far: Faxbos Ilk
Mor: Hamanns Futte

Farfar: Dalbox Red Moon Bonzo
Farmor: Faxbos Unika
Morfar: Casanova
Mormor: Hamanns Bibi

Farfars far: Puma´s Elliot
Farfars mor: Pårups Fantasy Girl
Farmors far: Faxbos Fonzi
Farmors mor: Faxbos Amoretta

Morfars far: Red Baroon Just King Of Sunshine
Morfars mor: Famous Joker Sorry I Am A Lady
Mormors far: Åblinks Red Adolphus
Mormors mor: Mahjongs Shit
Køn
- Ja rigtig meget, hvis jeg selv skal sige det. Jeg er en dejlig lille han-hvalp.
Beskrivelse
- Han er lige kommet til vores lille familie og er allerede blevet et meget vigtigt medlem og er faldet godt til.

- 5 mdr: Han er ikke blevet en mindre del af familien. Vi er så glade for ham og har så meget sjov med ham. Han er altid årsag til grin i løbet af en dag.

- 1 år. Han er bestemt ikke blevet en mindre del af vores familie og han bringer glæde hver eneste dag. Han kan både være utrolig fræk men også en rigtig lille puttehund, der vil ligge og kæles for. Ja han er bare super dejlig :o)
Kommentér på:
Beagle Hamanns Walther
Annonce