Flat coated retriever † Aladin - RIP † [ Himmelhund] 1997

4.345 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 39 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Play video

Flat coated retriever † Aladin - RIP †

Udfordringer
Fødselsår:
1997
Størrelse:
Han er en meget stor hund af sin race af være og har altid været det, men han dog tabt sig lidt efter han har været syg.
Temperament
lalleglad (glad), livlig, vild, stærk, børnevenlig, til tider også doven og kanon sød
Tricks
high five, giv pote, sit, dæk, plads, snude, (gå ud og læg dig), kram,tysker/dansker, kys og så han han sige hvad hunden siger på komando!
Stævner
ingen han er kun familie hund!
Stamtavle
f: Cleovine counteryman
ff: fossdyke illustius
fm; Shargleam wood sorrel
fff: llecan gambit
ffm: fossdyke finale
fmf: branchalwood skye at cleovine
fmm: shargleam linnet

m: bonni
mf: cleovine black walnut
mm: sasha
mff: hazelmere hosta
mfm: cleovine woodland ringlet
mmf: pearly coat ginger
mmm: sally

hans opdrætter er Lene Jacobsen.
Køn
en meget glad han<'33
Beskrivelse
Arachis er lige siden han var otte uger gammel blivet kaldt Aladin, da jeg dengang ( som 3 åriget) ikke kunne sige Arachis, og også fordi at min mor ventede sig nummer 2 om en måned.
Han er vores allesammen lille øjensten, selv vores nabo holder meget af ham og han har rigtig mange venner, desværre har han nedesat nyrefunkition så han er på speciel kost resten af hans liv han er 9 år gammel og har fødselsdag 22/7-1998, da han var til dyrlæge her i sommers ville dyrlægen ikke tro på at han er 9 hun var sikker på at han kun er en 5-6 år, han er jo som tidliger sagt jo også MEGET LIVLIG. han elsker at være nede og bade, når han bader han andre bare rande og hoppe som de vil, han er total ligeglad, der eneste der kan få ham op at vandet er en pind! Han elsker også at lege i sne, især når eller hvis man kaster en snebold kan han godt lide at gribe den med munden eller bare at jagte den. 10HI,

* IDAG, mandag den 2 juni *
Har vi ladet vores dejlige flatter få fred, de sidste par dage har han været helt færdig og slet ikk kunne stå på sine ben eller noget, så vi har valgt at lade ham aflive, dyrlægen sagde også til os at det var det bedste vi kunne lade ske. Vi vil altid elsker og savne det dejlige handyr. det er så mærkeligt han ikk er her, han har altid været her, men vi vidste jo allrede den gang han fik konstateret nedsat nyrefunktion at han ikk ville have lang tid igen .. dyrlægen sagde også at hans nyre var helt ødelagt, og at det var det bedste vi kunne lade ske ! /; <3 jeg fik heldigvis sagt orneligt farvel til ham, vil nok aldrig vende mig til at han ikke er her, men jeg må prøve så godt jeg kan, det var jo også derfor at vi fik nuuka, så vi stadig havde en at komme hjem til. men han var også det rene ingen ting her til sidst, han havde tabt sig 8 kg. på 2 måneder og brækkede alt han spiste op ! /; <3 jeg elsker ham !

..... .*’’*. .*’’*.
......*... ..I.. ...*
.......*...........*
.........*.......*
.............’*’
..............*’’*. .*’’*
............*...Love..*
..............*.........*
................*.....*
...................’*’
....................*’’*. .*’’*
..................*.. You.. .*
....................*........ ..*
.......................*.....*
..........................*
...........................*’’*. .*’’*
........................*..Aladin...*
.........................*........ ..*
............................*.....*
...............................*
Kommentér på:
Flat coated retriever † Aladin - RIP †
Annonce