{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Tervueren Benji, kaldet Futte [ Himmelhund] 1993

1.917 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Annette
Kvinde | 54 år | Oprettet: 3. jul 2007


Tervueren Benji, kaldet Futte

Fødselsår:
1993
Størrelse:
Stor
Temperament
Han var en super dejlig hund. Venlig og imødekommende og havde bestemt ikke læst "Belgier-bogen" hvor der står at de kan være reserverede. :-)) Han var super god til børn, elskede at lege med dem og ville hen og snakke med dem allesammen. Jeg tror at han troede at alle børn er født med en tennisbold i hånden. :-)
I sine unge år var han lidt nervøst anlagt, men det gik over med tiden. Han havde dog til det sidste det motto at "alt nyt er farligt indtil det modsatte er bevist" :-))
Tricks
Han kunne "sidde pænt" og sådan, men var ikke en udpræget tricks-hund.
Kunne dog pakke alle gaverne ud juleaften, UDEN at nogen opdagede det!!! :-))
Stævner
Har vundet flere præmier i agility. Udstilling gjorde vi os ikke meget i.
Stamtavle
Mor: Tervuerenhusets Quetta of Moon.
Far: Golden Sheperd Nawty.
Køn
Han.
Beskrivelse
Futte er her desværre ikke længere, så jeg er sådan "in between dogs". Han var en helt fantastisk hund og jeg savner ham noget så frygeligt. Han var ikke den klogeste hund (jeg plejede at kategorisere ham som en blondine-hund, køn men ikke særlig klog), men han havde det dejligste sind og var utrolig omgængelig. Han var bestemt ikke en hund man skulle stille uden for en butik, for hvis der kom nogen og tog ham, ville han bare gå glad med og synes at det var hyggeligt at der kom nogen og gik en tur med ham.
Kommentér på:
Tervueren Benji, kaldet Futte
Annonce