{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Norsk buhund Chimo 2004

4.270 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Trine J
Kvinde | 52 år | Oprettet: 4. mar 2005


Norsk buhund Chimo

Fødselsår:
2004
Størrelse:
Temperament
Kvik, opmærksom, lærenem, legesyg, meget kærlig.
Tricks
Sit, dæk , stå, på plads, bliv, apport. Har gennemført hvalpetræning og begynderhold i lydighed. Lige nu arbejder vi mest på at gå ordentligt i line uden at trække.
Stævner
Ingen - Chimo har kun en sten. Vi er heldigvis ligeglade, vi ville ikke bytte ham væk for den bedste udstillingshund i landet.
Stamtavle
Mor: Gickas Queen of Hearts
Far: Langhoff´s Bajads Owiesøn
Køn
Han
Beskrivelse
Chimo er lidt af en bulderbasse og ret stor af en buhund. Han kaster sig glad i armene på alle, og er ikke spor reserveret. Han kommer nemt til at kede sig, og futter konstant rundt i hælene på os. Derfor elsker han også at træne og lære nye ting. Han elsker også at lege med andre hunde, hvilket ind i mellem gør hundetræningen lidt vanskelig - men vi arbejder på at fastholde koncentrationen. Heldigvis er han også en altædende grovæder og vil gøre stort set alt for en godbid. Chimo har en kammerat at lege med: Nuka, vores anden buhund. Hvis de ikke havde hinanden at tumle med, tør jeg slet ikke tænke på hvad Chimo kunne have fundet på af narrestreger, da han var helt lille. Chimo har af og til været lidt af en prøvelse for Nuka, men Nuka har nu lært at sige STOP, når han ikke gider lege mere. Heldigvis respekterer Chimo også et NEJ, så længe man også husker at rose ham. Chimo er modig, og med på den værste, og vi tror han en dag kan blive en fremragende agility hund.
Kommentér på:
Norsk buhund Chimo
Annonce