{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Rottweiler Christoff R.I.P 2004

1.314 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Rikke Kirstine S
Kvinde | 43 år | Oprettet: 13. aug 2008


Rottweiler Christoff R.I.P

Fødselsår:
2004
Størrelse:
Hmm....middelstor rottweiler. 50kg lettere overvægtig tiltider :) Stort bredt hovede med kort næseryg.
Temperament
Meget rolig. han skulle jo nødigt overanstrenge sig. Meget sød og omgængelig. For ikke stress.
Elsker børn.
Tricks
Sit,dæk, rul rundt. Plads tja...han kan de mest brugte kommandoer.
Stævner
Stamtavle
Hollandsk oprindelse
Køn
Ja, han er super smuk :) Hanhund
Beskrivelse
Stor dejlig hund, med et helt fantastisk sind. En rigtig mors hund. En ven for livet.

10/12-09
Ja en ven for livet, har og vil du altid være min elskede dreng. Jeg er så ked af at vi måtte skilles i dag, men jeg ved at du nu har fået helt fred.
Du har været en fantastisk ven og hund, du vil aldrig blive glemt. Og du vil altid være i mit hjerte...



REGNBUEBROEN
"Her på denne side af himlen findes et sted kaldet regnbuepladsen. Når en hund, som har stået et af os mennesker særlig nært, dør, rejser den til regnbuepladsen. Der på grønne enge og bakker, kan vore elskede hunde løbe rundt og lege sammen. Der er masser af mad, vand og solskin, som sørger for, at vore elskede hunde er glade og har det godt.
Alle dyr som engang var syge og gamle, får deres styrke tilbage. De som var skadede eller lemlæstede, bliver gjort hele og stærke igen, præcis sådan som vi mindes dem.
Dyrene er glade og tilfredse, på nær en ting, alle hundene savner deres kære, som engang var dem nær og som de måtte lade tilbage på jorden. Men den dag kommer, hvor en af hundene med ét stopper op og ser mod horisonten. Blikket er klart og opmærksomt, kroppen begynder at skælve. Pludselig begynder hunden at løbe bort fra gruppen. Den næsten flyver over det grønne græs så hurtigt som benene kan bære.
Den har nemli set DIG, og når du og din elskede hund mødes igen, omfavner i hinanden i glædeligt gensyn, for aldrig nogensinde mere at skilles. De varme hunde slik nærmest regner ned over dit ansigt, dine hænder kærtegner igen din elskede hund og du ser endnu engang ind i din hunds trofaste øjne. Alt for længe var det blik borte fra dit liv, men aldrig et øjeblik væk fra dit hjerte.
Derpå krydser i regnbuebroen sammen for at gå ind i himlen."

Christoff var en helt igennem fantastisk hund, med et super godt sind. Desværre har han måtte gå til hvile alt for tidligt i hans liv pga. en skade i hoften.

R.I.P min elskede Christoff.
Kommentér på:
Rottweiler Christoff R.I.P
Annonce