{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Amerikansk bulldog Jamie 2008

1.765 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

J & G
Kvinde | 37 år | Oprettet: 26. nov 2008


Amerikansk bulldog Jamie

Fødselsår:
2008
Størrelse:
9 uger d. 20.02.09 vejer han 8 kg. Ikke så stor da han er fra Dec. 08.

12 uger d. 13.03.09 vejer han 12 kg.

15 uger d. 3.04.09 vejer han 15 kg

11 mdr. d. 19.11.09 vejer han 35 kg.



Temperament
Han er super lejesyg, nys, kærlig og super dejlig. Forsigtig med nye ting og steder.

Er begyndt at prøve at dominere ved leg. Er i fuldt træning med hensyn til dette.

Han er blevet en rigtig vagt hund. Han fortæller familien hvis der er noget ved døren og han ser folk lidt an før han hilser på dem. Han mener vi skal godkende folk ved døren før han godkender dem.
Tricks
"Sæt dig" " sit"
"pote" (eller når han vil tikke om flere godbidder) :P
"Læg dig" "Dæk" ( Når der er godbider)
"Ned" (Nogle gange)
"Søg" (Ved godbidder på græsset)
"Nej"
"Jamie" Kommer når man kalder.
"***" (gø på komando)
"Spring"
"Grave"
"Bliv"
Stævner
Ingen og ved heller ikke om det er det jeg ønsker at bruge tid på ;)
Stamtavle
Mor: Bullforce Kimmi
Far: Bullforce Gangster.
Super flotte og dejlige hunde.
Køn
Han hund og ja køn er han.
Beskrivelse
Jamie er lige kommet hjem til sin nye familie fredag d. 13.02.09 En super dag :)
Han er faldet til og er derfor helt afslappet og meget legesyg hjemme dog er han lidt af en Pivbange når det kommer til fremmede men det går fremad :) Han er meget livlig og elsker at lege men er dog meget forsigtig med ting han ikke har set før :)

Han er nu 16 uger og man må sige at mange ting er sket siden jeg fik ham.

Vi er flyttet i hus så han har en super dejlig stor have og løbe i. Og det må jeg sige han udnytter :) Han nyder det i hvert fald.

Han han er er blevet en rigtig vagt hund. Lader ikke det mindste få lov at gå ind i hans have med mindre mor har givet lov.

Han er begyndt at blive meget opmærksom på sine bevægelser og lyde. Ja og andres bevægelser. Står en mand 50 meter væk og står stille og det er aften synes jamie det er underligt og stiller sig helt stivt op og kigger til der kommer noget bevægelse. Så opmærksom er han blevet.

9 måneder og 10 dage gammel teenager dreng. Det er super dejligt at se ham blive mere og mere voksen. :) Han har for ikke så lang tid siden været lidt for meget mor syg. Dette er dog vendt efter go træning. Så nu kan jeg gå med ham uden at han føler for meget beskytter trang. :)

11 måneder: Jamie klare situationen uden den faste bolig super godt. Han bor sammen med mig mellem to hjem. Vi har desværre fået svamp i huset og måtte derfor flytte den 31.10.09.

Han har inden for de sidste 14 dage fået konstateret øjenbetændelse, afrevet klo og nu er vi igang med en undersøgelse i forbindelse med mulig hud - irriteration. Poten heler godt og øjenbetændelsen er stort set helt væk efter 3 dages behanding. Og ja den fortsætter til tupen af øjensalve er tom :)

Så skal det siges at han er super sej til til at gå på 3 ben når det ene ben er bundet ind pga afrevet negl :) Den ros skal han have.

Kommentér på:
Amerikansk bulldog Jamie
Annonce