{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Groenendael Magnus 2003

5.094 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Aggi J
| 0 år | Oprettet: 7. jul 2004


Groenendael Magnus

Fødselsår:
2003
Størrelse:
Højde: Ca. 45-50 cm
Vejer 25 kg.
Temperament
Magnus er lidt af en krudttønde der bare venter på at eksplodere. Han er fyldt med energi, og er altid oppe på poterne. Den bedste måde at få ham til at falde til ro, er når man kæler med ham for det er virkelig noget han elsker.
Tricks
Tjaa.... De almindelige sit, dæk, giv hals og hvad de nu ellers lære når de går til træning.
Vi træner lidt agulity når tiden byder sig...
Stævner
Han har været til Roskilde Dyreskue 2004! Der vandt han en 1. præmie og blev så plaseret som nr. 2 af racen...
Skue i SBH kreds 8 fik han også 1. præmie og fik en 2. plads.
Udstilling i Køge 2. præmie.
Stamtavle
Far: Belsique's Loke Of Xanthi
Mor: Barking Shepherd Coco V. Kudos
Køn
Ja han er meget køn!! Han-hund
Beskrivelse
Magnus er en meget sød hund, han er lidt vild men han er jo os kun 1 år gammel... Han er også meget legesyg!
Kommentér på:
Groenendael Magnus
  •   16. jun 2007 haii
    Nu skal du bare høre ! jeg har en moster som har en hund som din (Albert) og nu sidder vi jo lige her og kigger på dn hunds stamtavle og vi er rimelig sikre på at magnus og albert er brødre . så jeg ville bare høre om magnus er købt i kalundborg ?


  •   11. mar 2007 Hey
    Hvor er han dog smuk, høj herfra (:


  •   11. jan 2005 Wow!
    Det er en helt vild smuk hund du har!!!! Den kunne bare ikke få andet end 7!!!!!!
    Håber du gider give mi TøZ en karekter også.


  •   9. okt 2004 Hejsa
    Aqqi
    Smuk hund du har, en Groenendael kan blive rigtig god til Agility så pøj pøj med det. Magnus får lige et 7 tal.


  •   4. okt 2004 Hold da op
    hvor er han bare dejlig,han kan man ik få nok at se på...


  •   15. sep 2004 Vauuu
    Hvor er han smuk...rigtig lækker....
    Jeg har selv haft en Groenendalere fra kennel "Ozo Black"...kender du den?? Min mormor havde også en derfra. Den er nedlagt nu og avleren Erik avler Collies i stedet for.
    Din dejlige vovse får et KÆMPE 7-tal herfra.
    Qnuzz Natacha


  •   3. aug 2004 haarj..!!!!
    haarj...
    sikke en flot men rigtig nutte hund
    du har dig der.. Hehe...


  •   13. jul 2004 Hej Aggi
    Tak for din kommentart til Bølle.

    Jeg har ikke fået hans profil skrevet færdig endnu, så derfor kan du jo ikke vide at Bølle ikke er mer. Han blev aflivet for omkring fem år siden efter at han havde fået prostatakræft og var begyndt at tisse blod. Derfor findes der geller ikke bedre billeder af ham end de tre jeg har scannet ind.

    Det med de fine papirer ved jeg såmænd ikke, Jo hans stamtavle var såmænd fin nok, men han var ikke avlsgodkendt i DKK kun i et af de små forbund. Måske også derfor at han var en sikker vinder hvergang han var med på udstilling. Jeg havde ham de sidste tre år af sit liv efter at han blev pensioneret som avlshan.

    Han var en helt igennem utrolig dejlig hund, som dog krævede en fast men kærlig hånd af sin "herre". Fire før mig havde opgivet at ha ham hans sidste år pga af hans temperement.

    Nå nu blev det en hel roman om min egen hund istedet for om din.som jeg virkelig synes rigtig godt om , en lidt anden type end Bølle som havde et mere bredt hovede og måske derfor så en smule mere maskulin ud, Men nu er din Magnus jo osse kun en stor hvalp endnu.
    I øjeblikket har vi kun de to Samojeder som også er pensionærer efter at deres menneskemor blev dræbt i en trafikulykke. De er noget nemmere at omgås end de Belgiske hyredhunde, men jeg drømmer stadig om at få en rigtig belgier, fra hvalp af , måske en Tervueren.

    Nå nok for denne gang
    og kærlig hilsen Bent


  •   13. jul 2004 daws
    Hej Magnus og "mor"

    7 herfra
    Herligt at se/høre om en Groenendael med fut i.
    De er så smidige så han kunne sikkert blive rigtig god til agillity hvis du gjorde noget ved det!
    Flot pels.

    mvh karin


  •   7. jul 2004 Billeder og tekst
    Der kommer mere om ham når han kommer ind!!
    Og flere billeder!
    Så, håber at i vil tage godt imod ham!


    Aggi!


  •   7. jul 2004 Velkommen
    Har lige budt Jer velkommen.


  •   7. jul 2004 Til Mette
    Tak...
    Jeg skriver mere om ham når han kommer ind og der kommer også flere billeder af ham!


    Aggi!


Annonce