{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Labrador retriever Balu | soulmate | 2007

1.308 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Edita C
| 32 år | Oprettet: 8. apr 2010


Labrador retriever Balu | soulmate |

Fødselsår:
2007
Størrelse:
Balu er en lidt kraftig, men muskuløs hanhund. Han er omkring de 60- 65 cm høj. :-)) Lille lavbenet dejlig hund. :-))
Temperament
Han har nok det DEJLIGSTE temperament. :-)) Altid imødekommende og glad. Sød overfor børn og unge. Men når træningen kalder er han rigtig seriøst og gør alt hvad han bliver bedt om! :-))
Tricks
Sit, dæk, pote, giver 5 :-))
- Han kan stejle, og er ved at lære at spille død. Han kan hente avisen, og alt der røger på gulvet.
Derudover er han jagt hund, så derved lægger vidst også lidt tricks. ;-))
Stævner
Otterup dyreskue - flot 1. plads. :-))
Vandt - Legetøj, 100 kr. 200 gavekort - matas. :-)) Og en bowlingtur :D
Stamtavle
Mor - Klostergårdens Lady Im Red. - renracet labrador.
Far - Klostergårdens Champto. - renracet labrador.

gider ikke skrive flere. jeg kunne bliver ved til i morgen.. :D
Køn
MEGET!! :D Skdie Charmerende.
- Ej, en køn, ikke kastereret hanhund. :D
Beskrivelse
Balu er en lille dreng på tre år. Han er rigtig charmerende og smuk. :-)) Hans øjne er skønherlige, falder i dem, hver gang jeg kigger på den dejlige hund!
Balu går på jagt i jagtsæsonen. :-)) Han er en rigtig god og trofast jagt hund. Han gør lige hvad han bliver bedt om! :-)) Han er sød og rar at gå med, en lille pige kan gå med ham.

^ Nu lyder lille Balu som en hund der bare er stille og rolig og artig, meeen! :-)) balu har sine dage hvor han lige får et flip hvor han begynder at spurte rundt i hele haven. Han har nærmest lavet sin egen løbebane dernede (video følger).

Til daglig skal der gå's med Lubber. Derfor har forældrene en mose 15 kilometer fra hvor vi bor, så en lille køre tur og så er der en mose på 2 kilometer i omkreds han får lov at løbe og svømme. Han nyder det!! :-) Balu har en kondi der siger spar 2 og man er derfor nødt til at gøre ham træt ellers falder han ikke i søvn. :-))

Balu eeeeelsker at køre bil! Der er ikke noget bedre. Jeg bruger ca. 30 min. på at få ham ud, nejnej, Balu vil køre videre.

Så hundegalleri. Tag godt imod min lille basse :-))
- Edita.

COPYRIGHT!!!:
Tekst: Edita G. Cizmic
Billeder: Line Højlund/Edita Cizmic.
Kommentér på:
Labrador retriever Balu | soulmate |
Annonce