{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Labrador retriever bella [ Himmelhund] 2010

358 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

henriette h
Kvinde | 34 år | Oprettet: 7. aug 2009


Labrador retriever bella

Fødselsår:
2010
Størrelse:
en lidt stor gul labrador
Temperament
rar og dejlig, hun var virkelig en god hund.
Tricks
sit, dæk, gi pote, rulle rundt.
Stævner
nej
Stamtavle
nej
Køn
tæve
Beskrivelse
hun var en dejlig hund, desværre fandt vi ud af hun var syg og derfor skulle hun aflives :'(

ja vi fik bella i bytte for basse, da dem vi havde fået basse af ville have ham tilbage og de gad ikke bella mere.

så nu fik vi bella hjem i stedet for basse, hun gik sammen med thyson, og han var heller ikke så glad for hende heller, men det var det samme som med basse at thyson knurrede og ikke andet.

jeg synes bella var stor af en labrador at være, hun var en del højere end thyson som er 55 cm i skulderhøjde.

nå men vi fik hende hjem og hun var en virkelig dejlig hund, hun var kun god jeg tror virkelig ikke på at der var noget ondt i hende, vi havde hende jo bare desværre ikke ret lang tid.

noget af det første vi lagde mærke til med hende var at hun virkelig havde problemer med at trække vejret, når hun sov stoppede hun også en gang i mellem helt med det hvor vi så vækkede hende og hun fik gang i det igen, det er lidt uhyggeligt at se på en hund der ligger og sover og så stopper den med at trække vejret og ligger med åben mund og laver krampe bevægelser, for at få luft.

hun var jo ellers en dejlig hund med en masse energi men vi havde hende til dyrlægen, som sagde at hun skulle holdes øje med når hun gjorde noget som det.

men vi kunne ikke rigtig gøre noget for hende ud over at håbe på hun ikke blev kvalt mens vi sov, i starten troede vi at det måske var halsbåndet men det blev ikke bedre af at vi tog det helt af hende.

og så fik hun det på når vi skulle ud at gå men det var så løst at hun flere gange fik rykket sig fri uden noget enligt kamp for det, og så løb hun bare ved siden af os til vi fik hende givet det på igen, hun var ikke en umulig hund at have til at gå omkring vi var bare mere bange for hun ville blive kørt ned da vi jo boede inde i byen.

hun elskede at lege med alt der ville lege med hende, og hun nød virkelig at komme ud, man kunne bare se på hende at det var lige det hun havde lyst til.

nå men med tiden blev hendes vejr trækning værre og værre og til sidst kunne hun næsten ikke trække vejret så vi besluttede os for at, i stedet for at holde hende i live og risikere at hun ville blive kvalt og lide, skulle hun aflives og havde fred, så vi have hende ikke længe men hun var nu en dejlig hund, og jeg savner hende.
Kommentér på:
Labrador retriever bella


  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Annonce