{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
617 visninger | Oprettet:

Farve vs. brugsegenskaber {{forumTopicSubject}}

Jeg har lige et spørgsmål som måske er lidt dumt, men har tænkt over det længe.
Er der forskel på brugsegenskaberne fra farvetype til farvetype? Dvs er sort/hvid bordere fx bedre til at hyrde end blue merle? Og er Blue Merle bedre egnet til andre ting.. osv osv.

HÅber der er nogen der kan hjælpe mig i min uvidenhed smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Farve vs. brugsegenskaber
  • #1   9. maj 2008 Interessant spørgsmål, følger lige med :o)

    Vil dog sige, at jeg egentlig tvivler på, at der er forskel i deres brugsegenskaber grundet farver, en border bliver jo netop af en hyrde bedømt på dens arbejdsegenskaber og ikke dens udseende *S*, men spændende om der er nogen der har et kvalificeret svar :o)


  • #2   9. maj 2008 Jeg tror også du har ret. Men på den anden side er der jo en del, der avler efter udseende (og derunder farver) såvel som brugsegenskaber. Derfor tænkte jeg at der igennem tiden kunne være udviklet specielle kompetencer indenfor specielle farver.

    Jeg har dog intet at have det i, så jeg håber der er nogle kloge hoveder der kan hjælpe smiley


  • #3   9. maj 2008 Siri, Du kan sagtens have ret og som du, så håber jeg på nogle kloge hovder ;o)

  • #4   9. maj 2008 øh ikke at jeg er et klogt hovde, men har da helt klart en holdning til emnet.Farverne har ingen betydning for arbejdsegenskaberne hvis de er avlet efter deres arbejdsegenskaber. Se evt. denne hjemmeside www.sheepdogsforsale.com en dygtig opdrætter i England som avler først og fremmest avler på arbejdshunde men ser det som et plus med farverne. Kender en der har haft en hund efter Astra Mars(blue merle) som er en de bedste arbejdshunde jeg har set i lang tid. Farverne bliver først et problem når der ikke ses på hvordan hundene arbejder. Mener (uden at jeg er sikker) men at en del farver er mutantgener man har avlet videre på for at farverne.

  • #6   9. maj 2008 Tjek min hjemmeside www.bordercollien.dk og gå ind under beskrivelse af border collien her ligger en efter min mening en rigtig god beskrivelse af hvad borderen burde være

  • #7   9. maj 2008 Sætter det da bare herind, syntes bare det er så godt skrevet:
    Border collie standarden
    Border collien bør aldig ses til hundeudstillinger for i modsætning til hvad der foregår der, skal borderen ikke bedømmes ud fra fysiske kriterier. Den skal ikke opfylde specielle krav i forhold til farve, form eller størrelse, snudelængde eller skulderhøjde. Dens pels kan være fin, lang og skinnende, ru og bølget eller meget kort og glat, det der betyder noget, er dens hjerne, temperament, reaktioner på arbejdet samt stabiliteten i dens præstationer bag fårene. Hvis den har eye til at udskille det bestemte får, bevæger sig frit, aldrig gør, aldrig bider, hvis den er parat til at modtage ordrer, er hengiven overfor dem den kender, anser sin ejer for en slags gud og fåremarkerne for en slags himmel, kun i det tilfælde kan den kaldes en første klasses udgave af sin race.
    Det har aldrig været menneskedikteret mode der satte standarder for borderens kropsbygning; dens krop er formet af de barske bjerge med sine stenmure, vind, regn, sne og kilometervis af lyng, marehalm og sten. Århundrede med løben på vide, vilde bakker har været med til at udvikle et lille, fint bygget dyr med en velproportioneret form og en fantastisk udholdenhed til at arbejde, både mentalt og fysisk. Udover den åbenbare insisteren på at avle efter arbejdskvaliteterne alene, er de fleste border collier meget flotte at se på.
    Det er fint hvis hunden har fine aftegninger, den klassiske sort med hvid og brun alle de rigtige steder, med fine ører. Men en border collie som en lægmand finder meget smuk, ville se muligvis se dum og latterlig ud for en hyrde, hvis dens hale og hoved bliver holdt for højt, og endnu mere hvis den ikke viste nogen form for tilbøjelighed for at arbejde ved fårene.
    Hundenes intelligens kvotient vises mere tydeligt i dens haleføring end nogen form for andre psykiske tegn, og det er ærgerligt at man ikke kan teste et barns IQ lige så simpelt og med sådan en akkurathed.
    Under alle omstændigheder, den grimme, ikke klassiske aftegnede, eller den med den mærkelige farvede border collie med generationer af selektiv avl kan give en stilfuld præstation, som er fascinerende og smuk og som let vil slå den flotteste hunds som er avlet efter de forkerte kriterier.
    Beauty is as Beauty does.












  • #8   9. maj 2008 tak for de gode svar smiley Jeg håber da bestemt også at de fleste avlere har den indstilling som bliver beskrevet her. Når jeg engang skal vælge min BC bliver det da også udelukkende efter brugsegenskaber og ikke udseende.

  • #9   9. maj 2008 Helt enig med Charlotte!



  • #10   9. maj 2008 jeg har læst et sted at de første egentlige Border Collier der var arbejdshunde, var tricolor......
    men om der er forskel på deres arbejdsindsat aner jeg ikke....

    jeg har 3 forskellige farver Bordere og de er alle tre meget kloge og dygtige arbejdshunde, på det felt hvor de arbejder.....


  • #11   10. maj 2008 Må jeg lige sige noget;?
    Det er faktisk noget fjollet noget det her med farver og brugsegenskaber,
    Jeg ser sjovt nok flest tricolor Bordere der hyrder, men har sørme også set Rikkes hund Bailey som er sort/hvid hun er d verdens mester til det er hyrde noget


Kommentér på:
Farve vs. brugsegenskaber

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce