{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
747 visninger | Oprettet:

tilbagefald {{forumTopicSubject}}

Som overskriften siger.
Hvad kalder I tilbagefald.?
Jeg har indtil i aften været 100 % røgfri - det vil sige, jeg har ikke røget og inhaleret en smøg i 5 uger. Her til aften gik det helt amok og jeg tænkte: Så kan det fandme osse være ligemeget, så jeg tændte mig en smøg.
Den sidder i hånden på mig pt og oser. Ærligt!!!!, har ikke inhalleret på det 2 hiv, jeg har taget indtil nu.
Men er det at "begynde" at ryge igen, hvis jeg er faldet i på ovennævnte måde????


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  tilbagefald
  • #1   10. dec 2012 Jeg ser ikke mig selv som " røg fri" da jeg stadig er dybt afhængig af nikotinen.. Jeg ryger bare på en anden måde.. Som en nakoman som får metadon i stedet for stofferne.. At du tager en enkelt smøg er ikke tilbagefald i min verden..

  • #2   10. dec 2012 jeg har også tilbagefald. Jeg har gennemgået 2 operationer på 3 uger, og er tilbage på smøgerne, (trøste-pinden), jeg har dog lovet mig selv at jeg skal tilbage på dampen, men har ikke lige gejsten nu. Men det var jo forholdsvis nemt sidst, så jeg er sikker på jeg kommer tilbage når jeg er klar.

    Så Ebenezer du kommer også tilbage;)


  • #3   10. dec 2012 Tak Anna, jeg heler heldigvis godt selv om jeg er ryger, er blevet opereret mange gange;) men tak for skubbet alligevel;)


  • #4   10. dec 2012 I min bog er det at begynde at ryge igen hvis man dropper dampen og går tilbage til smøgerne, at man "kommer til" at ryge kan være tegn på flere ting, stress eller andet der gør at man trænger til trøst, eller man er måske gået for hurtigt ned i styrke på nikotinen.

  • #5   10. dec 2012 Ville også tage det som et tilbage fald.. Men tilbage fald er okay i mine øjne, så længe man kommer tilbage på damp vejen smiley
    Der er jo også mange der både damper og ryger almindelige smøger smiley

    Tror det kommer meget an på hvorfor man begyndte at dampe, gjorde man det for at stoppe helt - så er det et stort tilbage fald.
    Gjorde man det for at spare penge, og være en smule sundere, så er det altså bare et lille bump på vejen i mine øjne smiley

    Jeg så ikke mig selv som røg fri, før jeg helt fast begyndte at ryge 0mg nikotin væsker for halvanden uge siden, indtil der så jeg mig som smøg fri smiley


  • #6   10. dec 2012 Det var kun den ene smøg, jeg tog og helt bevist ville jeg ikke inhalere, så det var på en måde bare en "trøstepind", så at sige. Har ikke røget siden og kommer heller ikke til det. Jeg holder mig til min damper.

    Det var ikke en fysisk reaktion, altså at jeg har trappet for hurtigt ned. Der har bare været en del pres på på det seneste og det ser ud til at fortsætte, så jeg skal bare holde mig selv i ørene for ikke at ryge. Jeg har ikke trangen til det - fysisk, men psykisk er den der endnu. Men jeg vil som sagt ikke ryge mere.
    Og jeg dropper ikke damperen for ægte smøger. De smager sgu ikke så godt som dampen smiley


Kommentér på:
tilbagefald

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce