Hvornår må husky komme med på løbetur? {{forumTopicSubject}}
Hej Alle.
Vi søger noget viden/erfaring vedrørende hvornår vi kan begynde at tage vores dejlige husky, Isak, med på løbeture?
Han er p.t 7,5 måned gammel.
Når vi snakker med dyrlægen og bekendte, og læser i bøger og på nettet, hedder det sig, at hunden skal være 1 år til halvandet (eller fuldt udvokset), før de kan komme med på løbeture. Med tanke på husky'ens natur, kunne noget andet så gøre sig gældende her?
- Vi er selvfølgelig klar over at vi skal starte i det små, samt løbe i et tempo hvor det er "at lunte" for ham (+ alt det gængse med ikke fodre lige op til, samt have frisk vand klar...)
Mange hilsner Mette & Kristoffer.
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 161 Svar: 12.905
Start ud i det små, fx med fem minutters trav, ligesom man træner hunden op til før udstilling.
maj 2008
Følger: 23 Følgere: 24 Hunde: 5 Emner: 9 Svar: 152
Hun var fyldt 1 år før hun kom foran vogn og slæde - men holdda helt op, hvor hun bare elsker det. Så selv om mange håber på en mild vinter, så vil jeg gerne have (lidt) sne igen denne vinter
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 161 Svar: 12.905
Lua blev spændt for slæden ned ad bakke da hun var 8 mdr. ca.
nov 2009
Følger: 30 Følgere: 31 Hunde: 3 Emner: 45 Svar: 378
maj 2011
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 1
Han har været med på løbetur et par gange nu, dvs. indtil videre løber han 5 minutter af gangen, ad et par gange på sådan en tur.
NYT SPØRGSMÅL
Er der en sele I vil anbefale, til når han engang skal trække?
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 161 Svar: 12.905
Selen skal dække hele ryggen, fra skuldre til halerod. Så fordeles trækket jævnt.
Hvornår må husky komme med på løbetur?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside