{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
568 visninger | Oprettet:

Min hund gør ! {{forumTopicSubject}}

vi har en kæmpe problem med vores 11 mdr gamle IF, jeg ved godt det ligger til racen med hun gør simpelthen helt ufattelig meget. Hvis jeg er ude med hende i skoven og der kommer en løber eller en anden hundefører gående forbi går hun helt amok og løfter nakkehårene og gør som en gal.
er der nogen som har nogle ideér til hvordan vi kan undgå bare en smule af hendes gøen, hun er jo trods alt en hund smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Min hund gør !
  • #1   2. dec 2007 Hej
    Frank bruger en metode som jeg syntes var barsk istarten, men den virker. Han har 2 eller 3 murerspande som han fylder med koldt vand og så placere på nogle strategiske steder i haven. Når så hunden kommer farende og er optaget af at gør og ike sanser andet her i verden, så får de 12 liter vand lige i hovedet. Frank vender sig bare om og går sin vej og hunden kan over hovedet ikke finde ud af hvad der ramte den.
    Frank har opdrættet racen i 16 år og haft IF i 19 år og ialt den tid jeg har kendt ham har han altid sagt, at en IF fra starten af skal have at vide at den ikke må gø, af hensyn til naboerne. De vil aldrig holde helt op.
    Men hunde som er blevet voksne skal have lidt mere hårdhændede metoder "en spand vand"
    Og når de har prøvet det en eller to gange virker det bare de får øje på en spand.


  • #2   2. dec 2007 det lyder godt nok hårdt smiley
    men hun har os helt sikkert lige fra starten fået af vide at hun ikke må gø og hun har fået et hårdt nej.
    det er ikke så slemt med gøen i haven for der skal vi bare kalde på hende så stopper hun.
    men tak for rådet smiley


  • #3   2. dec 2007 jamen altså f.eks når jeg er på gå tur og der kommer nogen mod os. så fanger jeg hendes opmærksomhed og går og snakker "legenede" med hende så hun ikke læger mærke til dem der kommer, eller jeg forsøger smiley
    så jeg ligesom får opmærksomheden væk fra dem som kommer gående. og det virker nogenlunde.


  • #4   2. dec 2007 Vi har også haft lidt problemer med Simba, at hun gør meget når hun er ude i haven og ser eller høre noget. den metode vi har brugt, og som virker meget hurtigt har været følgende: Så snart hun gør bliver hun lukket ind og må blivbe inde i f. eks. 10 min. Kommer så ud igen og ind lige så snart hun gør. Hun fandt ret hurtigt ud af, at hvis hun gør, må hun ikke være ude. Nu kan hun være i haven en hel dag uden at gø.

  • #5   2. dec 2007 Louise - det bruger vi også, eller også kalder vi på hende også må hun komme hen til os før hun kan få lov at lege igen.

    beanmor - det vil jeg så gøre. tusind tak smiley


  • #6   3. dec 2007 Det er svært atfå dem til at lade være med, når de er blevet voksne som din, men det med vandet lyder som en ide der virker! c".)
    Det kan godt være at det lyder hårdt, men ellers vil den aldrig holde op...


  • #7   3. dec 2007 Hej Ellen
    Pas på med godbidder iforbindelse med gøen, det kan "behøves ikke" føre til at han gør endnu mere for at få mere.
    Mvh
    Susanne


  • #8   3. dec 2007 Hmm tror jeg skal have fat i et par murer spande ;-))

    Michelle - Den har vi også været igennem, vi gjorde det at vendte om som snart han begyndte at gø, og så når han var stille fik han ros med det samme - Det tog tid, men det har hjulpet. Vel og mærke med hensyn til mennesker og biler - Andre hunde hjalp det at komme til unghundetræning (ellers er han bare blevet lidt ældre).
    Men nu gøer han kun en gang imellem af andre hunde, men det kan jeg leve med, vi bryder os jo heller ikke om alle mennesker ;-))


  • #9   5. dec 2007 Det er helt klart noget med at få fanget hundens opmærksomhed. Vores den ældste er meget gøende Vi har været opmærksomme på problemet allerede fra dag 1 og i dag kan man mærke på ham at han godt ved at han ikke må gø, men at han ikke kan lade være - der kommer nærmest nogle indestængte vov helt nede fra maven - det lyder faktisk lidt sjovt. Men rådet med at fange hans opmærksomhed og lukke ham inde hvis han gør i haven hjælper som oftest Jeg tror nu også der er noget genetisk i problemet med at gø for vores yngste Fála gøer meget lidt og dét er ikke noget vi har været specielt meget over og vi har da haft hende fra hvalp. Hendes mor hørte vi aldrig sige en lyd så jeg tror godt at der kan være noget arveligt i det....

  • #10   7. dec 2007 Jeg vil sige at vi har bemræket at det ikke er pga. kedsomhed vores gøer - Nu bor vi et meget trafikeret sted, på en hjørne grund - Det kan ikke blive værre;-))
    Så der kommer en del biler der skal gøes af, fodgængere og cyklister er blevet bedre, men de har jo heller ikke så meget fart på som bilerne.
    - Men må nok sige at vores ny indkøbte frisbee er alle pengene værd, for det er svært at gø med en frisbee i munden;-))
    Samt det har også gjort at det er nemmere for os at komme i kontakt med ham. Ellers har vi sagt til naboerne at de endelig skal sige til hvis det bliver for meget.
    Men vi arbjeder hårdt på sagen for at få ham til at stoppe når vi siger til. Men men det tager jo tid ;-))


Kommentér på:
Min hund gør !

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce