763 visninger
|
Oprettet:
Livsstile {{forumTopicSubject}}
Hvilke livsstile lever i efter, fx stenalderkost osv.
Jeg har tidligere kørt Dukan diet men da jeg elsker frugt og nødder ændrede jeg diet til stenalderkost hvilket for mig gav super resultater.
Dukan diet: http://www.dukandiet.dk/
Stenalderkost: http://paleo-kost.dk/
Hvad køre i for diet eller livstilsformer.
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
Hvor der er vilje er der vej dog er anerkendelse samt støtte fra sine omgivelser noget af det største hjælpe midel
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
Vær meget skeptisk i starten når jeg tog om til folk og så havde min egen grøntsags kurv med, for hvad ville de tænke, ville de mene man holdte sig ude af hyggen, nej tvært i mod de har kæmpe respekt for det og nogle er sågar hoppet med på vognen hehe
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Jeg har lavet om på min hverdag ved at.
Indføre morgenmad - tvinger mig selv til at spise en lille portion Cerios - nej det er ikke det bedste, men det er noget af det eneste jeg kan få ned.
Droppet mit franskbrød (som firmaet byder) kl 9 til fordel for rugbrød - droppet smør og nutella til fordel for lidt marmelade
Til frokost har jeg skået ned fra 3 til 2 stykker rugbrød, supplere med gulerod eller frugt - droppet smør
Aftensmaden er den værste, da jeg er overspiser i voldsom grad. Lige nu er jeg alene hjemme og kan fint styre mig, da jeg ikke gider lave mad til mig selv. Så det bliver noget hurtigt og nemt, men mindre end normalt og med flere grøntsager.
Mit største problem er jeg ikke gider bruge tid på alle de grøntsager så jeg køber det simpelthen enten som frost eller frisk snittet. Det er lidt dyrere, men eller får jeg det ikke gjort.
Når manden kommer hjem om 3 uger har vi besluttet at der bliver øst en portion op i køkkenet og der bliver ikke lavet mere end vi har brug for.
Jeg regner med det giver lidt, jeg vil ikke undgå en bestemt madgruppe, men skære ned på det dårlige og så satser jeg på det giver nok til at stille mig tilfreds.
På et tidspunkt vil jeg nok dele med jer hvad jeg vejer, men ikke nu...
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Vi har fri sodavand på jobbet, men jeg tager vand i stedet. Til min aftensmad har jeg skiftet cola'en ud med vand, nogengange... Ofte tillader jeg mig selv et glas cola, men igen, kun 1 og jeg hælder det op i køkkenet og lader flasken stå på køl
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
feb 2012
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 2 Emner: 35 Svar: 306
Det har hjulpet gevaldigt efter at gemalen også hoppede med på galejen. ¨
Jeg har fra januar til maj tabt cirka 5 kg, og fra 1 september til nu er det røget yderligere 3 - cirka.
Næste mål er at komme igang med at løbetræne. Nu er de ekstra kilo væk, og så vil jeg bare gerne strammes lidt op.. Men det er altså også en udfordring at komme igang med det - synes jeg
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Jeg ahr aldrig talt kalorier, men jeg syntes faktisk det er en rigtig god ide det her, jeg tror jeg bliver bidt af det
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Tak for hjælpen, der kommer nok flere spørgsmål hen af vejen.
apr 2012
Følger: 3 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 103 Svar: 1.412
apr 2012
Følger: 3 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 103 Svar: 1.412
Jeg er 27½ år gammel og har altid været lidt buttet. Da jeg så flyttede hjemmefra som 20-årig begyndte jeg langsomt at tage mere og mere på, i takt med at byturene og chipsene sneg sig ind.
Da jeg var omkring 12 år gammel, satte min læge mig på Letigen-pillerne som nu er blevet ulovlige. Min mor fik det dog hurtigt stoppet da hun opdagede hvad der var i pillerne. Efterfølgende i mine teenageår, prøvede jeg at tabe mig ved hjælp af sport, vægtvogterne og de danske vægtkonsulenter. Jeg tabte omkring 16 kg ved hjælp af vægtvogterne, men tog det hele på igen og langt mere til.
Jeg er meget kræsen og har desuden et eller andet med tingenes konsistens, som jeg bare ikke kan klare.. Grøntsager har jeg det svært med og kan kun lide rå gulerod, rød peberfrugt, broccoli, spinat, spidskål og salat. Andre grøntsager "gemmer" jeg ofte i min mad, for på den måde at få dem indenbords. Derfor har det været/er det ret svært for mig at tabe mig, da jeg har rigtig svært ved at erstatte mine ris, past og kartofler med grønt.
Jeg gik til lægen i september 2012 og bad om at blive henvist til en gastric bypass operation. Jeg blev godkendt til operationen på baggrund af en sygdom ved navn PCOS, som gør at jeg blandt mange andre ting, ikke kan blive gravid naturligt, da jeg ikke har ægløsning. Desuden binder sygdommen fedtet til ens kropsvæv, så det er rigtig svært at tabe sig, da kroppen ikke gerne vil forbrænde fedtet.
Derudover fik jeg konstateret type 2 diabetes ved de blodprøver der blev taget som noget af det første ved min henvisning.
Ved min henvisning vejede jeg 129 kg og havde således et BMI på 45.71, hvilket ligger i "svær fedme" kategorien.
Før man kan blive opereret, skal man gennemgå en heeel masse ting og samtaler og man skal tabe sig 8% af ens kropssvægt, for at sikre at leveren ikke er dødeligt forstørret under operationen. I mit tilfælde var de 8% 10 kg.
Det tog mig 8 mdr at tabe de 10 kg ved hjælp en en omlægning af min kost. Jeg begyndte at spise 4-6 gange om dagen og levede mest af salat (gulerødder, peberfrugt og iceberg) og kød.
D. 11. september i år blev jeg så opereret og vejer nu 106 kg. Mit BMI er allerede nu faldet ned i kategorien "fedme" og ligger på 37,56.
Jeg er en af de MEGET langsomme tabere efter operationen, og har således "kun" tabt mig 11 kg på de 2 mdr der er gået siden da. Som opereret, skal man have minimum 80 g. protein om dagen.
En typisk dag for mig, ser nu sådan ud:
Morgen: en smoothie bestående af 100 g. skyr, 50 g Cheasy vanille-yoghurt, 50-70 g. frosne frugter, vanillearoma, flydende sød og ca 15 g proteinpulver.
Formiddag: 1 stykke knækbrød med fx kalkun-smøreost+lidt frugt/grønt og 1½ dl minimælk eller Cocio One
Frokost: ½ stykke rugbrød med rigeligt fedtfattigt kødpålæg, ½ gulerod eller peberfrugt og ½ stykke frugt.
Eftermiddag: Det samme som formiddag
Aftensmad: 100 g. kød, 50-60 gram kartofler, ris eller pasta, grønt
Sen aften: Mannagrød eller havregrød lavet på 1½ dl minimælk. Drysset med sødemiddel og toppet med 1 tsk Kærgården Mini.
Om 1 år er jeg forhåbentlig nede omkring de max 75 kg (kirurgen siger mindre, men lad os nu se) og jeg skulle gerne have mulighed for at blive gravid naturligt, hvilket vi ser MEGET frem til.
apr 2012
Følger: 3 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 103 Svar: 1.412
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Jeg har et aktivt arbejde og har jo hundene hjemme, så der skal en del brændstof til.
Jeg har bare skiftet meget af min menu ud med ting der er bedre for mig
I går aftes havde jeg et par venner ude der skulle hjælpe med at tømme min stue, der nappede vi en pizza da vi var færdige. Det er ikke godt og det ved jeg, men i stedet for at æde hele skidtet som jeg normalt ville gøre, så spiste jeg det halve og gemte resten til i dag... Det er stadig usundt, men ikke så slemt som det normalt ville være - sådan er jeg nødt til at tænke
jan 2013
Følger: 21 Følgere: 31 Hunde: 1 Emner: 370 Svar: 3.502
apr 2012
Følger: 3 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 103 Svar: 1.412
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Manden kommer hjem på lørdag, så jeg har ikke givet op. Står lidt i stand by, men fortsætter med morgenmad, ændring af frokost
apr 2012
Følger: 3 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 103 Svar: 1.412
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.782
Det skal tilberedes og passes, så ja for mig er det nemmere og langt overskueligt!
Livsstile
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside