{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Opdrætter :)
  • #1   13. mar 2011 Tja vi venter hvalpe om en uges tid.....;O)

  • #2   13. mar 2011 Karina H
    stort tillykke med jeres kommende hvalpe håber de bliver lige så gode som i håber på..

    men undskyld jeg spørg hvad er det som gør at i er en god opdrætter ??
    dette er ikke ment som om i ikke er det (kender intet til jer så det kan jeg aldrig udtale mig om) er bare meget nysgerrig omkring hvad det er som gør at folk selv mener de er gode opdrætter


  • #4   14. mar 2011 I mine øjne er en god opdrætter en som sætter hundens helbred først. Vi avler på sunde og raske hunde som er dyrlægetjekket og godkendt.

    Dernæst er det for os vigtigt at hundene/hvalpene er socialiseret og kan med både børn og voksne så ikke vi sender en skræmt og forvirret hvalp afsted, og selvfølgelig er det meget vigtigt for os at alle vores hunde er en del af familien og bor indenfor hos os.

    Vi har sat os meget ind i racen inden vi overhovedet valgt og avle og vi er meget aktive i Old english bulldog team dk.

    Alma som vi har valgt at avle på denne gang har vundet Best in Show og selvfølgelig går vi os op i hvordan hunden ser ud og hvor racetypisk vores hunde er.

    Vi har i flere år barfet vores hunde men da vores meget kræsne hunde ikke ville spise det sunde (grønne) var vi nødt til at stoppe da de så fik for meget protein.

    Vi gør vores til at der kommer flere sunde fantastiske familie hunde til men selvfølgelig kan man være uheldig enkelte gange og det kan man desværre ikke undgå da der kan ske fejl under befrugtningen.

    En meget lang smører om vores lille opdræt.

    Det skal lige siges at vi så ofte os vælger at beholde en hvalp fra vores kuld og det gør vi også denne gang ;O)



  • #6   14. mar 2011 Karina
    mange tak for al infoen jeg kan rigtig godt lide at du sætter sundhed først, det er det som en gør en avler til en god avler i mine øjne da det desværre mangler meget inde for racen ...

    må jeg spørger hvem de kommende hvalpe er ud af ?? og hvad deres sundheds status er ? samt hvad tjekker i for inde avl??


  • #7   14. mar 2011 Okay, det blev jeg ikk klogere af smiley men jeg er igang med at undersøge hvad for nogen opdrætter der er, da jeg vil ha Old english bulldog og så ville jeg høre om i kunne hjælpe mig smiley

  • #8   14. mar 2011 jamen Louise
    du har da fået et bud på en god opdrætter i Karina så det burde du da være blevet lidt kloger af...
    så er det jo bare at spørger hende om de ting du mener er vigtigt i avlen ..


  • #9   14. mar 2011 jeg tager over til sjælland og får parret bertha med bølle på onsdag, så verdens bedste hvalpe er på vej.

  • #10   14. mar 2011 Jamen nu er det hele lidt nyt på det danske OEB marked så der er ikke rigtig nogle fastlagte regler for hvad man skal have sin hund undersøgt for. men vores hvalpe er selvfølgelig dyrelæge undersøgt vac. befriet for orm og chippet.
    Oeb er en mellemklasse bulldogge og lider normalt ikke af hofteproblemer men i fremtiden kommer det nok til at blive kontrolleret da vi jo her i danmark går med livrem og seler med alt hvad vi fortager os. Vi tager ikke røntgen af vores hunde med mindre vi finder det nødvendigt.
    vi kunne såmænd godt forlange hoftebilleder af hannen inden vi parrede men så ville det blive utrolig svært at finde en han og hvad angår tæven er det klart at oplever vi nogle former for fysiske svagheder avler vi ikke.
    Min mand har tæt kontakt til den klub der kommer til at hedde Olde english bulldogge team danmark og de er igang med at få en hjemmeside op at stå så der kan komme lidt mere kontrol med det hele og man kan få mere info om ordenlige avler. Der er planer om at der skal taget hoftebilleder og at hundene skal ha en ztp test som er en adfærds test kan man sige, så der ikke bliver avlet en masse skidt. alt det skal være obligatorisk før man kan få stamtavle gennem olde english bulldogge team danmark, men det tager noget tid at sætte alt sådan noget op.
    det er svært at anbefale gode avlere da der ikke er fandens mange. Vi har arbejdet en del sammen med østergaards olde english bulldogge og hun har lavet nogle rigtig dejlige hunde.
    De kommende hvalpe er fra.


    Østegaards Staal tyr (som har det blå gen).

    Østergaards Alma


  • #11   14. mar 2011 martin: det er jeg os men ville gerne finde ud af navne på de forskellige opdrætter eller der måske kun er meget få opdrætter.

    karina : mange tak smiley det bliver godt når der kommer en klub smiley Så er der slet ikk nogen stamtavle på dem eller hva er det for en stamtavle, OEB Team stamtavle?


  • #12   14. mar 2011 jo de er med stamtavle hos oeb team dk. dansk avlet hunde for en stamtavle derfra. ligesom hvis man køber en oldy i holland er der stamtavle derfra. danske oeb er også regitreret i usa.

  • #13   15. mar 2011 Karina
    så i laver faktisk ikke noget vider sundheds tjek andet ind et alm dyrelæge tjek og så vacc, orm og chip ???

    nu bliver jeg nok ikke pupolær men det går nok. men ja undskyld jeg siger det men så mener jeg ikke man går serligt højt op i sundheden, selv om det ikke er et krav for klubben af, så kan man jo sagtens selv være beder og gøre det samt selv kræve det...
    jeg kender til en del oeb fra feks holldand som er endt ud med C eller D hofter når de er blevet tjækket men være i nu er flere med fejl på albuerne, da det faktisk nok er under 5% af alle oeb avler verden over som tester for HD og AD så kan man på ingen måde sige at det ikke er et problem, nok nærmer det modsatte (jeg tror faktisk det er et stort problem, og derfro det ikke bliver tjekket serlig tit), for hvis det ikke var et problem hvorfor får folk så ikke bare tjekket deres hunde det koster tros alt kun 1200-1800 kr og i et avls program så burde det ikke være et problem og hvis det er burde man ikke avle...


  • #14   15. mar 2011 med racer som de her, der syntes jeg at alt mindre ind rønken af hofter, albuer samt rygrad, samt undersøgelse af øjne for bla Entropion samt undersøgt for hjerte problemer er det mindste man burde gøre inde man overhovede tænker på avl

  • #15   15. mar 2011 Karina:

    Nu påtænker jeg jo Emma at skulle parres i juni. Hvornår går denne test som du snakker om igennem? Emma skal her den 4. april op og havde taget HD/AA røngten, skal luftveje tjekkes. øre tjekkes og havde en øjenbelysning. Det samme skal Junior igennem. Så troede faktisk jeg havde mit på det rene, men skal hun også gennem ztp test, før jeg kan indhente stamtavler?


  • #16   15. mar 2011 Martin:

    Ja så dyrt er det ikke, jeg skal give 2000 kr for HD/AA røngten, luftveje tjek, øjenbelysning og øre test.
    Men du skriver rygrad røngten? Det må Lianna (Juniors ejer) og jeg lige tage med smiley


  • #17   15. mar 2011 Ina, det lyder super godt det er sådan det skal gøres hvis man vil det seriøst..
    jep jep rygge og af de grunde som Anne-Marie skriver..


  • #18   15. mar 2011 Anne smiley

    Nej ikke billigt, men man går nu heller ikke fallit :-)) har fået prisen får HD, luftveje, øre og øjen, 1800 kr. Så skulle jeg så havde AD røngten oveni, det skulle jeg så give 200 kr ekstra for. Ved self. så ikke hvad han skal have oveni, for at tage røngten af ryggen også. Men har budgeterret ca 4000+ kr til undersøgelser før eventuel parring.
    Så det bliver godt nok spændende her den 4. april. Har aftalt med mig selv, har hun ikke a-*hofter, skal hun ikke parres.

    Hvem er det du har været til undersøgelser med? Smukke Agnes?


  • #19   15. mar 2011 jeg mener jeg plejer at give ca 2800 for røngen af AD,HD,OCD samt ryg og en hjerte skanning...

  • #20   15. mar 2011 Anne ja Pennhip er meget dyre ind alm røngen billeder, jeg gav 5600 alene for pennhip på Roxy dammm det syntes jeg godt nok er dyrt..

  • #21   15. mar 2011 Ina jeg giver Anne ret her, ser heller ikke et problem i at avle på B hofter, så længe der ikke er noget på albuerne og andre steder..

  • #22   15. mar 2011 Martin:

    Kan godt forstille mig vi kan ramme de 2800 kr, når jeg skal have ryg med.

    Anne:
    Nej luftveje skal "kun" tjekkes. Vidste faktisk ikke, man kunne tage røngten af dem. Vil da lige vende den med dyrlægen, hvis det er en bedre metode. Men Emma ikke engang snorker når hun sover, og har aldrig haft vejrtræknings problemer, så tror luftvejene er ok. Men tjekkes, det skal det.
    Jamen jeg ved ikke rigtig med hofterne, kan godt se hvis det kun er hofter der har status b, men resten er i tip top, at måske vi gennemfører parringen. Men ser nu helst hun har a hofter og Junior det samme smiley
    Vil jo helst give kuldet, de bedste forudsætninger, med forældre der har tip top helbred smiley
    Vi må snart mødes med Agnes og Emma igen smiley


  • #23   15. mar 2011 Er Pennhip bedre end alm. Røngten? Hvorfor? smiley

  • #24   15. mar 2011 Anne må jeg spørger hvor det er ?? jeg brugte karlslunde dyrehospital og må indrømme jeg fik et CHOK da jeg fik regningen ;-( nomalt bruger jeg Nina som har jersie dyrehospital/Ølby men hun laver ikke Peenhip,
    men hun fik tilgengæld et ok resultat 0,37-0,41 så mangler jeg hedes røngen til maj...


  • #25   15. mar 2011 der er både for og imod begge metoder, peenhippe viser løsheden i hofterne og på den måde forteller den om hvor stor eller lille chance ens hund har for at få HD, røngen viser om ens hund har HD ikke om den kan få det..
    det som jeg kunne lide ved Peenhip er at du kan få den tjekket fra hvalp af Roxy var ca 5 måneder da hun fik sin peenhip...

    det anbefalede index for OEB er max 0,64 og jo tætter på 0,30 man kommer jo beder er det..


  • #26   15. mar 2011 Anne
    ja jeg hade ikke spurt om prisen inde, jeg bestilte bare tid og afleverede hende om morgnen, så jeg fik noget af et CHOK da jeg hentede hende og fik regningen, jeg hade selv tænkt 2000-3000 kr så jeg var godt nok ved at falde bagover da den sage 5600 kr...
    Claus Sloth kender jeg godt til han laver også oprationer af hofter, led, knær osv trode faktisk bare at priserne var "rimlig" ens landet over for så noget... men jeg tog fejl.. det bliver da held klart der oppe næste gang..


  • #27   15. mar 2011 upss ja jeg undskylder også til TS..
    du fik ikke rigtig nogle opdrætter men du fik da en del viden om hvad nogle syntes er vigtigt at tjekke for..
    og hvis du ikke har vild travlt ja så fik du jo faktisk også de oplysninger at Ina jo faktisk som måske en af de eneste i dk har tænkt sig at gøre alle de her sundheds tjek på både tæve og han hund inde hun skal avle, så det er måske et godt bud på en god avler...
    og hun hade jo tænkt på en parring til sommer...


  • #29   15. mar 2011 malle
    nu er jeg ikke avler og de hunde jeg har er der ikke nogle krav til sundheds tjek, (der er anbefalinger men det er jo heller ikke krav) men alle mine hunde er inde de er 2 år altid blevet tjekket for AD, HD, OCD, ryg og hjerte skanning.. og det er selv om jeg ALDRIG har avlet et kul hvalpe.
    det har jeg gjordt af 2 grunde.
    1. jeg er INTERASSERET i at vide hvor sunde mine hunde er (hvis man ikke tjekker kan man ikke vide det)
    2. for at kunne melde tilbage til avlerne om hvor sunde eller ikke sunde de er, for med viden kan vi gøre ting beder..

    men problemet er jo at der desværre IKKE bliver tjekket for nogle af de ting hos langt de fleste OEB avler, og jeg mener da at hvis man iskal avle så skal man altid prøve at gøre ting beder og ikke nøjes med (dem der nøjes med gør det kun for pengenes skyld syntes jeg) og hvis men vil gøre det beder så er man jo nød til at tjekke for de sygdomme som desværre ligger i racerne ...
    for lige meget hvor god avler man mener man er så er der ikke nogle der kan se avelige sygdomme bare ved at kigge på deres hund..


  • #30   15. mar 2011 Nu har jeg avlet kuld på amerikans fransk og oeb og der ingen tvivl om at sundhed at sundhed er vigtigt. har også haft hunde med forfærdelige hofter uden den har haft gener af det.
    nu er oeb i sig selv en sund hund med meget få skavanker det er jo dejligt. Skulle en hund så have nogle dårlige hofter kan bulldogs leve med det et helt liv i fuld fart uden man mærker noget til det. mærker den så noget til det, skal der selvfølgelig være en garanti. samme gælder hjertet og andre arvelige sygdomme.
    men der er ingen tvivl at der kunne bruges sådan et ego som dit Martin i klubben du har en masse gode ideer og det er lige sådan nogle mennesker der er brug for. men inden man snakker om hvordan andre avler skal gøre syntes jeg du skulle ta og få dig et kuld hvalpe og opleve den fantastiske følelse.
    glæder mig også meget til der kommer nogle retningslinier man kan gå efter når man avler oeb. og jeg skal gøre mit til det bliver en lige så god klub som American bulldog team danmark er. hvis en hund har et problem går man til dyrelægen og kontrollere om det er noget der skal ses nærmere på. men hvis ens hund aldrig har haft problemer med luftveje og snude så spar da de penge. der er da for mig total mærkeligt at få sin hund undersøgt i hoved og rumpe hvis man ikke skal avle og de ellers har det fint. Så syntes jeg hellere man skal købe nogle svømmetimer og andet leg til sin hund så den kan lave noget den har lyst til. man kunne også give penge til forskning eller andre gode formål. men at smide det efter en dyrelæge det er da underligt. det virker mere som en besættelse.
    normalt gider jeg ikke blande mig i alle mulige indlæg men jeg syntes da lige min bøvs skulle være med her.
    Nej det vi virkelig skal passe på os der elsker OEB det er at folk ikke blander alt mulig mærkeligt ind i racen så den også ender med at blive ulovlig.

    Mvh.
    Thomas (Karinas mand)


  • #31   15. mar 2011 Thomas (karinas mand)
    jeg er da glad for at du lige bøvsede her...

    ja du har ret i at en bulldog tit kan leve hele livet med feks HD uden at den er mærket af det men fordi den ikke er mærket af det gør jo ikke at den ikke har feks HD..
    at du skriver at en OEB er en hund med meget få skavanker, hmmmm det er vist en sandhed med modifikationer,dette kunne du sige hvis størstedelen af de OEB der var blevet brugt i avlen de sidste 10 år var belev tjekket i hovede og røv uden at ha fejlet noget, men da OEB verden ikke tjekket for nogle af disse fejl de kan have, så ved du jo faktisk intet om det, og da det netop er en BULLDOG som ikke viser hvis de har ondt og tit kan leve hele livet igennem uden at vise det, betyder det jo faktisk at man kan risiker at de hunde man tror er sunde og raske faktisk ville have fejl hvis de blev tjekket, og pga af det så er det NETOP mere vigtigt at få tjekket de ting på disse hunde...

    så skriver du "glæder mig også meget til der kommer nogle retningslinier man kan gå efter når man avler oeb. og jeg skal gøre mit til det bliver en lige så god klub som American bulldog team danmark er."
    hvis du virkelig mener det hvorfor venter du så med at gøre disse gode ting til det er en klub som siger du skal?? hvorfor bliver du ikke forgangs mand for det og viser resten af OEB verden at det kan lade sig gøre ???

    jeg kan ikke forstå hvorfor en avler som har avlet både amerikans, fransk og OEB siger at det er at smide penge ud af vinduet at ejer for tjekket deres hvalpe/hundes sundhed, dig som AVLER må da om ikke andre være MEGET interasseret i at får tilbage meldinger om hvor sund eller ikke sundt det du avler er, så du eventuelt kan rette ting i din avl eller ved når du har ramt jakpotten og er på rette spor, for som du selv skriver så kan en bulldog jo netop leve med fejl/sygdom hele livet uden at vise det, så hvis de ikke tjekker for det så finder man ikke ud af om den fejler noget eller ej...

    ja jeg giver dig ret i at folk ikke skal glemme at have det sjovt med deres hunde som feks svøming, træning osv men på det punkt tror jeg nu også jeg overhæler en stor del af den alm hunde verden, men hvis du vil så kan vi da sagtens tage en snak om hvem der laver mest med deres hunde ???

    fordi jeg ikke selv har haft et eneste klu hvalpe på min egen grund så betyder det ikke at jeg ikke ved noget om avl, jeg er personlige venner med masser af avler verden over af alle mulige og umulige typer af hunde, det har jeg været i al den tid jeg har været i hunde verden, så jeg har set mere ind at par parringer samt passet en del hvalpe kul i mit liv, så tror ikke jeg behøver at have et kul for at vide noget om det,

    men jeg kan stadig ikke se hvad godt der kan være ved ikke at tjekke sine hunde for de mulige skavanker de kan have inde avl ??? det eneste jeg kan se som gør at folk ikke gør det er for at sparre de 1500-2500 kr det koster, eller at folk er bange for at finde ud af hvor slemt det faktisk er og så ikke kan bruge deres hunde til avl..
    vi må jo være enige i at den perfekte hund er ikke født i nu (lige meget hvor meget vi alle mener vi selv har den) så ved avl må man jo mene vi er enige i at men ved avl altid skal prøve at gøre det beder ??? og hvad er det som der er ved at tjekke for de sygdomme/skavanker de kan have som gør at man ikke prøver at gøre det beder ???
    mvh
    Martin


  • #32   15. mar 2011 vi for skam aldrig den perfekte hund. de er jo ikke maskiner. der er ingen tvivl om at jeg fremover vil tage billeder af alle de avlstæver der kommer ind af døren. lige nu har jeg kun en da min anden måtte pensioneres. vi kan kun blive enige om at det er klogt at tage billeder af hofter når man avler. men jeg mener også man kan gå over gevind det er nok mere det jeg mener. Jeg ved godt en bulldog ikke viser mange tegn på smerte men jeg mener også stadig at kender man sin hund uanset race kan man se hvis den har ondt eller ikke trives, syntes derfor det er spild af tid og penge at tage til dyrelægen med raske hunde.
    for dig virker det som om det eneste der er vigtigt er at have en masse papir i en mappe hvorpå der står at din hund er fantastisk. det er ikke vigtigt for mig at kaste om mig med gode råd og ideer her på hg. det er mere vigtigt at bruge min tid sammen med de mennesker der for hjulene til at køre.
    der skulle du også smide din energi. i det store hele er vi nok enige om de fleste ting.
    jeg kan nok bare i det hele taget ikke forstå hvorfor du galer op her inde på hg. der er mange mennesker der slet ikke tør kaste sig ud i avl efter de har læst dine indlæg. avl er jo andet en hd billeder og snorkesnuder. og avler man dårlige hunde skal man skam nok få sine lærepenge når der vender kunder tilbage med hunde der har det skidt... det kan man ikke undgå som avler også selv om man avler hunde der er blevet tjekket i hoved og røv.

    meen ting tager tid og det kommer det også til at gøre at få styr på alt det der skal være styr på når Oeb'en skal have en fast plads i danmarks hjerte.
    det var hyggeligt at sludre med dig.

    Mvh.
    Thomas


  • #33   15. mar 2011 Kan slet ikk forstå hvorfor i bruger det indlæg til den snak for det var slet ikk det der var mit spørgsmål. Det er røget HEEELT væk på et sidespor!!

  • #34   15. mar 2011 kære Martin og Thomas.
    jeg vil gerne bede jer om at lave en tråd angående avl, i stedet for at diskutere det i denne, hvor der søges opdrætter, på forhånd tak.


  • #35   15. mar 2011 Louise og Peter jeg undskylder og vil selvfølig ikke bruge denne trå til at diskuter det mere.

Kommentér på:
Opdrætter :)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce