{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
954 visninger | Oprettet:

Så er vi med :) {{forumTopicSubject}}

Så er vi langt om længe officielt begyndt med BARF den lokale dyrhandler har fået det i 250g som passer perfekt til os smiley

Min tanke er at han i starten får BARF 1 gang om dagen indtil det sidste tørfoder er væk..er det en ok overgang?

Dvs. tørfoder morgen og BARF aften. og så ja med tiden bliver det til kun BARF smiley

Lige nu kan jeg kun se fordele ved det..Hunden ELSKER det og så er det billigere end tørfoder,

Hvilke Kødtyper køber i?

Jeg har købt Hest og Okse.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Så er vi med :)
  • #3   8. apr 2013 Gad godt se min hund med et kæmpe stykke kød i munden smiley

    men eftersom han kun skal have 60g om dagen passer de her små pakker perfekt til os smiley


  • #4   8. apr 2013 Forstår ikke hvorfor du ikke bare giver ham barf?
    Bare starter op på kylling eller lam, det er det mildeste mod maven.

    Jeg giver min:
    Vildt - rådyr BEN
    Okse -> tunge, lunge, strube, nyrer, hjerte, lever, kød, kallun BEN
    Fisk - hvis jeg finder på tilbus og lakseolie
    Kylling og indmad fra kylling og BEN

    Andet får hun ikke.. Udover de godbidder jeg selv laver til hende, og hvis jeg er doven eller ikke har flere og vi skal til træning får hun skinketærn fra rema.


  • #5   8. apr 2013 nå jo, og hest.. Hun ELSSKER hest

  • #6   8. apr 2013 Hos min forhandler koster Kallun ca. 1 kg ca 50 kr.. Det synes jeg er billigt. smiley

  • #7   8. apr 2013 Jeg giver ikke ren BARF endnu da jeg stadig har tørfoder tilbage så derfor vil de næste ca 14 dage blive halv halv smiley

    Hvor ligger din forhandler?

    Jeg giver os 50 kr for 1 kg smiley


  • #8   8. apr 2013 Hov skrev forkert, mente 15 kr! smiley

    Det er hundeparadiset.dk


  • #9   8. apr 2013 nå for pokker smiley det vil jeg da lige kigge på smiley

  • #10   8. apr 2013 Puuh, hvad fodrer vi ikke med.

    I fryseren ligger der lige nu: Hest, okse, kænguru, kylling, kalkun, kanin og lam. Ellers har vi også været forbi ting som sild og krondyr. Det er meget forskelligt, alt efter hvad vi lige kan få fingre i.


  • #12   8. apr 2013 Det BARF jeg køber er som et produkt da der er kød, vitaminer, grøntsager osv. i..Jeg kunne godt bare købe kød i et supermarked, men ved at købe Original BARF er jeg sikker på at han får det han skal have smiley

  • #13   8. apr 2013 Synes også det er en noget hamper pris. Giver selv et sted mellem 15-20 kr pr. kg - kan strække mig lidt længere, hvis vi taler om hest eller lignende, men som udgangspunkt vil jeg ikke betale meget mere end 20,-.

    Div. BARF-centre tjener kassen.


  • mb
    mb Tilmeldt:
    jul 2011

    Følger: 1 Emner: 14 Svar: 105
    #14   8. apr 2013 Altså hopper lige på tråden her med et spørgsmål:) håber det er ok.
    Køber i bare alt godt fra slagteren og supermarkedet til hundene og gir dem? For jeg køber også de der 250 gr pakker men hvis man kan gøre det billigere ved f.eks at spørge sin lokale slagter mht deres rester og spare der. Ville det være helt dumt?


  • #15   8. apr 2013 Danielle - er det så rent kød eller et blandet produkt? og hvor køber du det?

  • #16   8. apr 2013 Helt i orden Mathilde smiley

  • #19   8. apr 2013 Vi køber vildt ind i supermarkedet,når der er rabat på sidste salgsdato,så fordeler jeg det i afvejede portioner og så i fryseren,køber også hos barfforhandler,Oskar elsker laks og kyllingehjerter og lammekallun,så det er mere den slags vi køber der.

  • #21   8. apr 2013 Tak Pia smiley jeg har bare altid fået at vide at hvis man "bare" køber alm kød i et supermarked så skal man også have olie, vitaminer og grøntsager i.

    Og hold da op det lød pludseligt så vildt uoverskueligt at begynde med BARF derfor var jeg ret glad da jeg fandt det her


  • #22   8. apr 2013 Kanon tak smiley puha det hele virker nemmere nu smiley

  • #23   8. apr 2013 Så har lille manden fået sit første måltid af det dyrt indkøbte BARF smiley og som forventet var han helt vild med det smiley

  • #25   8. apr 2013 Alfisten:
    og jo,man kan godt give tilskud til sin hvalp og unghund, vi giver tilskud med vores kød,da vores hanhund havde lidt porøse knogler da han var hvalp og man skal nok tænke sig godt om og være påpasselig med at sætte hvalpe på barf.jeg ved godt at det ikke er god tone her i gruppen,da Pia h og Alfisten i sær hyler op om at det findes ikke i deres verden og man skal bare give osv,men det kan godt ske selv om man gør alt hvad man skal.


  • #28   8. apr 2013 hehe, jeg skrev forkert.. giver 15 kr kilo..

    Selina er enormt dårlig tilat spise ben.. nogle der har forslag til hvordan jeg får lokket det i hende?


  • #29   9. apr 2013 Alfisten,
    der var mange ben,tro mig,appetitten har dog aldrig været stor.
    Jeg har barfet mine andre hunde siden 08,så jeg er rimelig vant til at barfe,pt kører han så halvt barf,som han elsker og halv tørfoder,jeg tilsætter Velcote og Vitalanimin,han har haldt sig i ro,meget svært,i 8 uger og nu går han og løber uden at halte og kontrolundersøgelse viste normale forhold igen.


  • #30   9. apr 2013 Som vores dyrlæge sagde, da vi snakkede barf med ham. Dyrene går efter halsen, for der er det nedlagte dyrs mad på vej igennem, og det kan jo være alt lige fra kød til grønt og frugt. Så noget grønt er altid godt. smiley For øvrigt så gider vores hund ikke alle slags ben, de bedste for ham er lammeribben, de store knogler er han ikke til selv om han er en stor hund.


  • #32   9. apr 2013 Ja de nedlægger dyr på den måde, og derefter spiser de faktisk også derfra bagefter.

  • #34   9. apr 2013 Pia H,
    hvor er det synd at du ikke er dyrlæge,så vile du kunne udtale dig med mere viden om både Barf og tørfoder og tilskud,som man giver ved mangler,i din verden er alt sort og hvidt har jeg opdaget gennem tiden,men der findes altså også gråtoner og hundehvalpe,der har porøse knogler selvom de bliver barfet korrekt.


  • #36   9. apr 2013 Mathilde - sorry, havde ikke set dit spørgsmål. Vi køber lidt forskellige steder, blandt andet supermarkeder og vores lokale dyrhandler, der har nogle rigtig gode krondyrben (dog en lidt højere pris), MEN det meste bestiller vi over nettet. Sidst bestilte vi herfra: https://www.das-tierhotel.de/

    Deres udvalg er kanon, og der skiftes hele tiden mellem, hvad de har på lager. Sidst bestilte vi 30 kg kød til 500,- inkl. fragt, og det var med alt lige fra hest til kænguru + de mere "normale" kødtyper. De har også nogle blandede kødpakker, hvor det er hakket med eksempelvis olie eller indmad, men det køber jeg ikke rigtig.
    Jeg skal uden tvivl bestille derfra igen. De har de lækreste hesteribben FYLDT med kød. De er dog udsolgt lige p.t.

    Det eneste vi selv tilsætter fast er lakseolie, da Lulus hud ellers bliver tør.



  • #37   9. apr 2013 Danielle - Hvordan sender de det? er det frossen under hele turen?

  • mb
    mb Tilmeldt:
    jul 2011

    Følger: 1 Emner: 14 Svar: 105
    #38   9. apr 2013 Det lyder dejligt billigt;) men er en kegle til tysk så må hellere finde et andet sted;) men tak.
    Jeg tror jeg må lave en aftale med min slagter. Har bare haft svært ved at købe derfra og supermarkeder, og spørg ikk hvorfor, syns bare ikk det virkede li så rigtigt:) hehe. Har nok tænkt det man køber i barf butikkerne er helt korrekt;)


  • #39   10. apr 2013 Fodre i 1 eller 2 gange om dagen?



  • #41   10. apr 2013 Det er frosset ja - og kommer i en stor flamingokasse smiley Vi fodrer en gang om dagen - og så selvfølgelig godbidder derudover

  • #42   10. apr 2013 Jeg tænker at jeg vil give ham det 1 gang om dagen, da han her ud over har sin aktivitets bold tørfoder i + han får en tygge stang hver morgen når jeg tager i skole.


    Jeg kom til at tænke på om hvis det nogen sinde bliver sommer og varmt i DK, kan man så give dem frossen kød..så det køler dem lidt?? eller er det et no go?


  • #45   10. apr 2013 hehe ja plus en snack eller mange smiley

    Super..tænkte jeg nok men ville bare lige være sikker smiley


  • #46   13. apr 2013 Jeg skifter lidt ud alt efter hvad jeg kan få fat i - for tiden er min fryser fyldt med:
    Okseribben, hestekød og ben, lammekød og ribben, kalkunvinger, indmad af oksenyre, tunge, hjerte, lunge og strube, kylling, gris, laks og sild og lidt kyllingeindmad.


Kommentér på:
Så er vi med :)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce