{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.317 visninger | Oprettet:

Junior handling {{forumTopicSubject}}

Jamen en ny gruppe, må jo være starten på en ny debat :o)

Til ballerup udstillingen i søndags, gav jeg mig for en gangs skyld tid til at se lidt på forbedømmelserne for juniorhandlerne, og føj hvor fik jeg kvalme.

Der er alle dem som er små, søde, og nervøse børn og unge mennesker, og så er der de tøser, der efter min mening fuldstændigt har misforstået hvad junior handling efter min mening er.

Jeg synes næsten det var kvalmende at se den forkvaklede flirten med en dommer der kunne være deres morfar, og den overdrevne kropsholdning, som nogen af dem dyrkede.

Hvad siger i andre til junior handlingen ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Junior handling
  • #1   23. sep 2008 J.K.: Jo... jeg vil godt give dig ret. Nok skal de se præsentable ud, men nogle af dem kunne ligne en, der lige er blevet trukket væk fra flisen og opfører sig lige sådan.

    Men når man kigger på den generelle ungdom i dag, er det bestemt ikke kun i hundeverdenen den er gal. De unge piger svanser rundt i tøj, som jeg i min vildeste fantasi ikke ville iføre mig, da jeg var i den alder (det skal lige siges, at jeg kun er 28, så det er ikke så langt tid siden).


  • #2   23. sep 2008 Jeg tror desværre du har misforstået en hel del . og fået det HELT forkerte indtryk .

  • #3   23. sep 2008 J.K .... så enig.. Nogle af dem burde simpelthen diskes pga den opførsel !

  • #4   23. sep 2008 Mai-britt: *ggg* godt så er vi to der mener det er lidt overdrevent.


  • #5   23. sep 2008 Chalotte: Jeg synes nu jeg har set en del forskellige junior handlere, og mange af dem er meget elegante, og super dygtige. Men, men, men der var nogle stykker der var totalt kvalmende i søndags.



  • #6   23. sep 2008 Marianne: Du har helt ret.

  • #7   23. sep 2008 J.K - Hvordan kvalmende ?

    Jeg er selv tidligere juniorhandler igennem nogen år og jeg står og ser juniorhandling på hver eneste DKK udstilling og jeg så det også i søndags . Og jeg lagde ikke mærke til noget bestemt .
    Nogen 13- 15 årige piger bliver klædt, sminket, sat hår som var de en på 20 . er jeg ganske enig i, vilket jeg ikke helt kan se meningen i .
    Men ligefrem kvalmende . ?


  • #9   23. sep 2008 Charlotte: Det har umiddelbart ikke noget at gøre med tøj, hår og make-up, men mere deres kropsbevisthed.

    Der er en del der er super elegante og drøn charmerende, og så er der dem, der tror de er det. Forstår du hvad jeg mener ?
    De overdriver deres bevægelser helt vildt, og den måde de tager øjenkontakt med dommeren er så flirtende at se på.

    Forresten, hvem lærer dem at junior handle ?


  • #10   23. sep 2008 Det kan da godt være at der er nogle uheldige ind imellem. Men jeg synes det er synd at alle skæres over én kam.

    Nr. 1 er rigtig meget seriøs og er med hvor det sker og har allerede vundet Årets Juniorhandling.

    Nr. 2 kender jeg lidt personligt. Hun er kun lige fyldt 10 år, og jeg var meget stolt af at hun blev en flot nr. 2.

    Hvis man ikke stiller op, så lærer man ikke noget. Det kan jo rent faktisk være at nogen var helt grønne. Jeg er helt sikker på at de "adopterer" det de ser fra dem der er mere proff.

    Jeg har stor respekt for det de gør, og jo de MÅ ikke vende ryggen til dommeren, derfor er de nødt til at agere som de gør.



  • #11   23. sep 2008 Chalotte: Tøjet, sminken og håret er en ting og alle dele kunne måske, uden at skade, tones lidt ned, men opførslen er blandt nogle (og abslout ikke alle!) meget tæt på kvalmende. Når man er 14, skal man ikke vrikke med røven, så den nærmest siger "kom og tag mig", man skal ikke have patterne ud over det hele og sovekammerøjnene skal blive hjemme.



  • #13   23. sep 2008 Gitte: Jeg håber ikke jeg har lagt det ud som om jeg skærer alle over en kam, det er ikke meningen mange af dem er virkelig dygtige.

  • #15   23. sep 2008 Jeg ser dem slet ikke som små flirtende sminkedukker.

    Hvis I tog på udstillinger i udlandet, så ser de altså sådan ud - det hører med.


  • #16   23. sep 2008 Gitte: Jeg udtrykker mig åbenbart ikke klart nok.

    Det er ikke dem alle, de fleste er dygtige og yndige og alt muligt andet godt, men der er nogel stykker som overdriver det helt vildt, og slet ikke kender grænsen mellem charme og flirt.


  • #17   23. sep 2008 Gitte: Uanset om det "hører med" eller ej, er det åbenbart stadig frastødende på en del folk og det er da lidt ærgerligt, for for mit vedkommende kan jeg ved nogle af juniorhandlerne ikke se andet end sminke og flirt og ser slet ikke, at de er virkelig dygtige. Og det er da ærgerligt!

    Jeg har det på samme måde, når jeg ser børnenes melodi gand prix. Der kan de små piger være nok så dygtige, men når de iklæder sig lavtaljede bukser og mavekorte bluser og opfører sig som mig, da jeg va 21, kan jeg ikke se, hvor dygtige de er - ærgerligt :o/


  • #18   23. sep 2008 Deres outfit og måden de skal klæde sig på, vil jeg vædde med ikke er skabt af de implicerede selv. F.eks. til MGP, så bliver de stylet til at se sådan ud.



  • #19   23. sep 2008 Gitte: Meget muligt, men det ændrer ikke på, at jeg ikke kan tage dem seriøst.

  • #21   23. sep 2008 nu så jeg ikk lige så meget af det søndag, men er godt nok inponeret over hvor dygtige nogle af dem er, det jo helt vildt smiley

  • #22   23. sep 2008 Elsker at se " de normale børn" junior handle på vores egne udstillinger.. De er så uspoleret.. Godt nok har de ingen chance, men de er i normalt pænt tøj, render ikke rundt på tåspidserne, er ikke fuldstændig stylet op, står ikke og hyler når de taber osv...

  • #23   23. sep 2008 Jeg har selv bla. årets juniorhandler til at hjælpe mig med at vise min farao hund både i raceringen og gruppen. Jeg har også selv dømt juniorhandling og jeg synes det er barskt at kalde det kvalmende. Nogle har meget opmærksomhed på dommeren men jeg synes slet slet ikke det er flirtende men opmærksomt .. de tøser knokler røven ud af bukserne for at blive gode og gøre deres absolut bedste.
    SÅ kan jeg iøvrigt sige at den juniorhandler ikke "får lov" at vise min hund uden jakkesæt hvilket jeg heller aldrig selv kunne drømme om. Grunden til at de ikke har laaange nederdel på - tja de ska jo rent faktisk kunne løbe ret stærkt i skidtet. Det er klart at jakkesæt, lidt make up og opsat hår gir et pænere helhedsindtryk end jeans feks. Det er en samarbejdskonkurrence men også show.
    Jeg synes det er meget meget barsk at kalde det kvalmende når jeg kender deres ambitioner og træningsniveau. " min" juniorhandler træner med mine hunde og mig hver eneste uge plus hun træner med egne hunde plus de andre hun låner - det er da seriøsitet der langt overgår de fleste og kæmpe respekt for de piger. de handler sgu bedre end mange af os gør.


  • #25   23. sep 2008 Jeg synes de er pænt klædt - men ja nogle overdriver altså "kontakten med dommeren" og vrikker lidt for meget med nogle kropsdele - det har ikke noget med handling at gøre men er derimod helt almindelige "udstillingstricks" - som jeg personligt synes er grænsende til det vulgære : )

    Jeg synes dog at mange af dem er super dygtige - virkelig - men nogle går altså lidt over stregen....



  • #26   23. sep 2008 Jeg Juniorhandler selv, også i DKK, og jeg sys nu også det er lige strengt nok at kalde det kvalmende :s Jeg tror ikke at dem i nu snakker om tænker så meget over det med at vrikke med rumpen og sådan, men hvis man f.eks. går med en lille hund, og man skal have det til at se elegant ud og ikke stift og klumpet, så kan man altså godt komme til at vrikke med numsen, uden at mene noget med det,.. Det med blikket tror jeg heller ikke har noget at gøre med det.. Man skal når man er i ringen se glad ud og se ud som om man kan lide det man laver (hvilket en juniorhanlder vel også kan..), altså smile, men uden at det er kunstigt self. og kontakt med dommeren er også vigtigt, vi skal hele tiden vide hvor dommeren er osv. jo...
    Og jaah.. Lårkorte nederdele, det har jeg ski ikke set nogen rende rundt i, ikke det jeg betegner som lårkort ihvertfald, det vil sige midt på låret eller der over,. Og det er der vel forhåbentlig ikke nogen der juniorhandler i.. Men en nederdel ved knæene er der vel ikke noget galt i? det har jeg ihvertfald selv på,.. Og så ser det jo også, som også er sagt tidligere, pænere ud med nederdel end et par jeans.. Såh, jaah.. Nu var jeg der kun lørdag, så så ikke nogen søndag, men vil da tro der har været nogen af dem der også plejer at komme....
    Jah, det var mit syn på sagen..


  • #28   23. sep 2008 Du kan ikke sammenligne dres-coden for ridesporten og konkurrencer med en hunde-udstilling.
    For der er ingen dres-code i hundeudstilling. Folk tager det på de har lyst til, nogle tager det fineste stads på, andre ligner nogle som kommer lige ud fra stalden af.

    Mht. små hunde, jeg mener altså også at man sagtens kan vise en lille hund frem uden at skulle vrikke med numsen. Har selv 2 små vapser og jeg vrikker i hvert fald ingen steder - det er min hund det drejer sig om.

    Har også set juniour-handlere som så meget udfordrende klædt ud og det høre bare ingen steder henne. Men har også set rigtig mange, som ser pæne og nydelige ud.


  • #29   23. sep 2008 Der er også plads til dem i jeans, men det ser pænere ud, og det giver et bedre helhedsindtryk hvis man er pænt klædt,. Det kan godt være man kan gå sådan med en lille hund, jeg ved bare, at når jeg går med en lille hund kan jeg godt komme til at vrikke med numsen fordi jeg går på en anden måde der, end når jeg går normalt, helt automatisk, og det er ikke fordi jeg vil signalere et eller andet over for dommeren! Dermed ikke sagt at alle gør det, men ved bare at man godt kan komme til det...
    Og det kan godt være der er nogen der render i forkert påklædning, og nej det hører ikke hjemme, jeg har bare ikke selv set nogen hvor jeg har tænkt over det..


  • #31   23. sep 2008 Bare sådan lige for at være helt med, hvad er det så i ser som en for kort nederdel til udstilling?? smiley

  • #32   23. sep 2008 Tine L
    Jeg kender fint reglementet vedr. ridning og stævner, har selv reddet og konkurreret en del. Og bare det at der i reglementet står hvilken farve, man skal have på er en dres-code. Men så vidt jeg er orienteret, står der overhovedet intet om det i hunde-udstillingsreglerne.

    ¤*MIE*¤
    En for kort nederdel, er en hvor man har frit udsyn til hele moletjavsen, hvis vedkommende bukker sig ned. En nederdel der går lige over knæene er ok, men kortere synes jeg ikke at den skal være.


  • #33   23. sep 2008 Nederdelens længde har jo altid fulgt moden smiley og modellen skal passe til personen. Længden skal passe til nederdelens model.
    Jeg syntes at en nederdel skal være så lang at det ikke signalisere .... nem adgang for at se hvad jeg har inden under.

    Bluser / t-shirt må ikke være så nedringet ,at man som tilskuer begynder og overveje hvornår der falder noget udenfor, eller så stram at ingen er i tvivl om at pigen er ved at få former.

    I tøjvalget skal man også se på om personen er 10 år eller 16-17 år -
    hvad der er naturligt at have på som 16 årig kan godt virke for provokerende / for voksent hvis det er en 10 årig der har det på.

    Og for både drenge og piger syntes jeg ikke det ser godt ud når trussekanten er ovenfor buksekanten eller buksekanten er for lav at de kun bliver hængende på hofterne , og hvis personen sidder på hug eller bøjer sig frem er der "udsigt til ballerup"


  • #34   23. sep 2008 Okai, så er vi enige om hvad der ikke er passende.. Men må nu sige, at ud af de mange gange jeg har set juniorhandling og selv været med (hele det her år), har jeg ikke set nogen i den påklædning.. Eller, stramme toppe/t-shirts what ever, joh, jeg har også selv en cardigan på der sidder til, men ikke ultra stram self.. Men altså...

  • #35   23. sep 2008 Nå, men jeg har altså set et par stykker af de unge piger som handler hunde, har haft så korte nederdele at man kunne se stort set alt når de bukkede sig.
    Jeg siger ikke at det er mange. Hvis det havde været en voksen kvinde med en for kort nederdel, ville jeg heller ikke synes det er i orden, så det har intet med alder at gøre.

    Og hvem siger, at man ikke kan gøre det lige så godt til en dressur-konkurrence i en combisadel og gummi ridestøvler. Det er da snob, hvis det skal være læder ridestøvler og dressur-sadel.


  • #36   23. sep 2008 Jeg har bestemt ikke noget imod at de dresser sig op, juniourhandlerne, tvært imod, det ser da godt ud.
    Det jeg har svært ved, er hvis de er klædt udfordrende og ser billige ud.
    Og det var noget de burde lære.
    De kan være mægtig gode handlere, men det kan ødelægge helhedsindtrykket hvis handleren ikke er ordentlig i tøjet.


  • #37   23. sep 2008 Nu har jeg fulgt juniorhandlingen i et godt stykke tid. Både fordi min lillesøster havde en kort flirt med det for nogle år tilbage, men mest fordi jeg kommer fra en specialklub, hvor man længe har fostret dygtige juniorhandlere, som hele klubben er stolte af.

    Derfor så jeg DKK juniorhandlingen både lørdag og søndag, og har absolut ikke lagt mærke til nogen af handlerne, der virkede dullede eller flirtende. Hverken blandt de der blev placeret, eller blandt alle de tilmeldte. Og jeg er ellers lidt af en sippe, der er træt af pre-teenage piger i stramme lavtaljede jeans, bar mave og tung make-up!

    I mine øjne er juniorhandlerne ulasteligt klædt, og koncentrerer sig fuldt ud om den opgave, de er i gang med at løse. Tøjet er jeg enig i kan være for stramt, voksent og "business-like", men det hører sig til. Ligeså vel som der kan være usagte og uskrevne regler andre steder i livet. Hvis man vil være med på toppen i dette game, må man følge reglerne. Det er lidt skik følge... Men man kan altså også blive placeret, selvom man ikke har spadseredragt på. Eksempelvis var der en ti år gammel pige, der handlede tibetansk spaniel (tror jeg det var), der havde pæne bukser på med skjorte og vest og håret i en løs knold.

    At der bliver kigget på dommeren hører sig til, da man jo netop - som det er nævnt tidligere - skal vide hvor dommeren er. Samtidig med at man signalerer overskud og tilstedeværelse når man gør dette. En tommelfingerregel som jeg ved pigerne på "landsholdet" har lært er, at man kigger på dommeren ca. hvert 3.-4. sekund. Resten af tiden ser man på sin hund (og på hvor man er på vej hen...).

    Så jeg er lidt uforstående overfor den oplevelse nogen har haft i weekenden, for det er langt fra hvad jeg oplevede.


    P.S. Til Marianne og nufferne: har ved selvsyn set to gange juniorhandling på Newfoundlandklubbens udstillinger, og har her set noget af det mest skabede handling jeg længe har set. Med skabet mener jeg dramatisk og generel overhandling. Denne pige var i øvrigt (i mine øjne) mere stylet end hvad jeg ser på DKK. Faktisk synd, for hun var dygtig til at handle newfs når hun viste dem officielt, mens hun handlede dem som afghanere under juniorhandligen.



  • #38   6. okt 2008 Jeg synes det er tankevækkende, at ingen af de deltagende drenge vinder... men har fået at vide de ikke er dygtige nok, men jeg synes nu de både er præsentable og dygtige, men hvad ved jeg om juniorhandling...

    / Trine


  • #39   6. okt 2008 Nu er det sådan at der er drenge der bliver placeret, der er en der går med Jack russell terrie og en der går med Basenji, men det er rigtigt der skal arbejdes lidt hårdt fra deres side, men de 2 drenge har nogen top placeringer ved DKK, men ved ikke om de har udstillet i år.

  • #40   6. okt 2008 Drengen i den alder har nu også svært ved at konkurrere med piger i samme alder. Eller er jeg den eneste der ser teenagedrenge som værende lange, ranglede uden god koordination og altid en smule fedtede?

    Mens pigerne i teenagealderen bliver meget modne og selvbevidste, er det som om drengene falder i hormongryden og ikke rigtig kan komme ud af den. De vil gerne, det er jeg ikke i tvivl om, men det er svært at være ulasteligt klædt, når man i løbet af en enkelt nat vokser 10 cm. ud af det tøj man tog frem dagen forinden, og de nyvundne lange lemmer gør det modsatte af hvad man beder dem om.

    Der er dygtige drenge, og jeg siger intet om deres talenter - kun den fremtoning jeg oplever.

    Til gengæld kommer drengene godt igen, for som så meget andet når det bliver konkurrencepræget, er det drengene der ender med at tage over. Således tror jeg det er en overvejende del af professionelle handlere der er mænd.


  • #41   6. okt 2008 Ja, World Winner i Stockholm var en finsk dreng - der godt nok også led lidt under at fødderne var vokset hurtigere end resten af kroppen. Men jo, der er tit drenge, der placerer sig.

  • #42   6. okt 2008 Åh hvor sødt... for store fødder... Ja gad vide om drengene holder gejsten på sammen måde som pigerne, og måske ikke længere har interesse når krop og fødder passer bedre sammen?

    Det var som sagt bare en tanke da jeg har set flere dygtige drenge til juniorhandling, men har som sagt fået at vide de ikke er lige så dygtige som pigerne.


Kommentér på:
Junior handling

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce