Gul afføring Gul afføring
Vores kære kleiner er igang med udredning sandsynligvis IBD. Det startede for fire uger siden med vagtdyrlæge pga opkast. de næste uger røg han ind og ud af dyrehospitalet pga diarre og dehydrering. På det tidspunkt begyndte dyrlægen at mistænke noget kronisk, så der er indsendt blodprøver (bugspytkirtel, bakterier osv, afføringsprøver (udvidet diarreprofil) og sidste onsdag foretaget kikkertundersøgelse. Der er også testet for parasitter. Vi venter stadig på resultater af biopsier.
Siden kikkertundersøgelsen er hunde kvikket en del op, fået appetit og afføringen har været fast og fin. Han har levet af et hypoallergen foder og intet andet.
Men her i weekenden er afføringen igen blevet blødere og nu er det gult. Eneste ændringer er, at vi er begyndt at træne lidt alm lydighed (bruger hypoallergene godbidder fra specific) og så har vi haft ham med i skoven/grusgraven (indtil nu har vi kun luftet hjemme på egne marker/markveje). Fredag fik han på turen fært af noget og blev meget stresset og gav sig til at spise græs og satte sig en ekstra gang som var lidt blød. Igår var han igen stresset og nu var afføringen mere blød og mere gul. Og sådan har den været siden.
Men kan stress være årsag til gul afføring? eller kan godbidder som er til allergihunde og som han har fået lidt af siden tirsdag?
Bliver så frustreret, for vi troede faktisk vi var på rette vej og kan slet ikke klare hvis han skal være så dårlig igen.
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
Altså jeg tror selv mest på stress, for har brugt godbidderne til træning herhjemme uden det har slået maven ud. Men piller dem fra for en sikkerheds skyld indtil jeg har snakket med dyrlægen i morgen.
Jeg kender ikke så meget til IBD ved hunde, men hos mennesker er der en klar sammenhæng mellem det og stress, så måske det også er sådan ved hunde.
jul 2012
Følger: 22 Følgere: 1437 Hunde: 1 Emner: 39 Svar: 7.983
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
Jeg er helt med på at stress ikke er godt, men efter fire uger, var hunden altså nødt til at se lidt mere end vores egen matrikel. Og hvis en tur i en øde skov er nok til at han bliver så stresset, at det smadrer maven, så er vi jo nødt til at forholde os til hvordan den udfordring skal løses.
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
mar 2007
Følger: 69 Følgere: 288 Hunde: 5 Emner: 135 Svar: 4.299
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
Har lige været ude og gå en tur. Hunden var ikke synderlig stresset, men afføringen var stadig blød og gul
okt 2004
Følger: 34 Følgere: 598 Hunde: 2 Emner: 420 Svar: 4.910
nov 2008
Følger: 15 Følgere: 37 Hunde: 5 Emner: 126 Svar: 1.715
Er det gjort? Det er en sygdom der rammer bugspytkirtlen. Hunden taber sig voldsomt..
Ellers har jeg ingen bud. Det lyder hårdt med så syg en hund og et langt udredningsforløb
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
Han er testet for noget med bugspytkirtlen.
Husk får jeg på ingen måde i ham, når han kun må få et allergi tørfoder. Så skal jeg i hvert fald finde loppefrøskaller i pilleform. Men det er selvfølgelig værd at undersøge om det findes. Det gør til hestene, ved jeg.
okt 2004
Følger: 34 Følgere: 598 Hunde: 2 Emner: 420 Svar: 4.910
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
okt 2004
Følger: 34 Følgere: 598 Hunde: 2 Emner: 420 Svar: 4.910
feb 2010
Følger: 3 Emner: 36 Svar: 133
Biopsierne viste ingenting. Gastro damen på Faxe dyrehospital mener vi skal teste for addisons syndrom, men tror vist ikke helt på det. Alternativt mener hun vores hund bare har en meget voldsom reaktion på foderintollerance.
Jeg ved ikke helt hvad jeg skal tro, men nu prøver vi med hypoallergent foder i en periode og ser om han kan holdes stabil, så vi kan undgå binyrebarkhormon, som dyrlægen ellers mener han sagtens kan få i lange perioder. Der er jeg ikke enig, så det kommer ikke til at ske.
Har fået lavet allergi test på ham som jeg går og venter på. Forhåbentlig kan vi udfra den finde det optimale allergi foder og nogle godbidder han kan tåle, så vi har noget han gider arbejde for.
Gul afføring