Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Bygge terrasse for spejderhytte 5.000 kr.
  • USM HALLER disassembly - today! 1.410 kr.
  • montering af sovesofa 800 kr.
  • Replacing smoke alarm battery 375 kr.
  • Sætte lampe op 500 kr.
  • TV mounting / hanging 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Storm ... Storm .... Orkan
  • #1   29. jan 2022 Jeg har været ude og tøjre løse genstande, som ikke bare kan tages ind. Hønsene er inde pga fugleinfluenza, så de slap for at blive tøjret smiley


  • #2   29. jan 2022 Jeg har fået hjælp til at fixe mit hegn, en pæl er knækket for et par år siden, og et par skruer i et par af delene mellem pælene. Der er stadig risiko, men odds er meget bedre nu!

  • #4   29. jan 2022 Her klokken 2 i nat skal mig og min efterskole (forhåblig) køre til Sverige (Afgang fra Hjembæk klokken 2 og så ca ankomst i Stölten klokken 14) vi håber at kunne køre på det tidspunkt men vi må se…

  • #7   29. jan 2022 I dag er jeg glad for at jeg ikke har hund.
    Min kraldespand er væltet og ruller rundt i indkørslen, godt at det ikke mere er metal beholderne, de larmede så meget.
    For en halv time siden mistede jeg en tagrende og nedløbsrør.


  • #8   29. jan 2022 Jeg har ikke noget som skal bindes fast, men der er godt nok gang i den smiley
    Desværre er nabohunden alene hjemme og den gøer ved lyd. Så der er gang i dens stemmebånd


  • #9   29. jan 2022 Har lige været ud med hunden

    profilbillede
  • #10   29. jan 2022 Jeg har været ude og surre min cykel fast..

    Jeg har så lige opdaget at naboens efeuhæk er væltet..

    Ved godt billedet er dårligt, men normalt så er hækken lige så høj som tørresnoren.

    Jeg håber ikke de fjerner hele hækken, da det er efeublade jeg bruger som foder til mine vandrende pinde smiley



    profilbillede
  • #11   29. jan 2022 Ca. Dette stykke

    profilbillede
  • #12   29. jan 2022 Frk. Jensen, det er ikke til at se noget på de billeder.
    Du må vente med at fotografere til det er lyst i morgen


  • #14   29. jan 2022 Vi skal have skiftet alle døre og vinduer i hytten…elementerne blev leveret i går og i dag har de været og skifte et par døre og tre vinduer…resten står med pressenning og film ude på vejen smiley

    Vi har været ude et par gange og sætte presenningen fast…er dæleme spændt på, om det holder. Frygter de vælter og vi skal vente endnu længere på at få skiftet skidtet.

    I forvejen er de lige knap 3 måneder forsinkede pga corona og mangel på materialer fra fabrikantens side smiley men sådan er det…de er her nu og bliver forhåbentlig færdige på onsdag smiley


    profilbillede
  • #15   29. jan 2022 Jeg er bange for at naboens træ vælter ind i vores have. Nu har det hængt indover raftehegnet i så mange år, og de har fået besked på at fjerne det. For nogle år tilbage røg dens makker smiley

  • #16   29. jan 2022 Louise, hvorfor har i ikke savet det ned der hænger over i jeres have

  • #17   29. jan 2022 Det er en høj Serber fyldt med Efeu i toppen. Den skal taget med lift. Står helt oppe af hegnet og en meter fra naboens hus. Jeg nupper den ikke. Ikke mit ansvar, og jeg har ingen forsikring til den slags mere. Den første skar jeg op og smed ind til dem. Jeg var meget vred.

  • #18   29. jan 2022 Jeg har lige været på aftentur med hunden, det var lige før man blev blæst et par skridt bagud ind imellem smiley
    Vi så én væltet skraldespand ellers ingen "skader" endnu. Har tjekket om jeg lige skulle tøjre skraldespande, men de står i læ, som de nu også plejer.


  • #19   29. jan 2022 Louise, så må vi håbe, at det vælter ind over deres eget hus.

  • #20   29. jan 2022 Anni ja. Desværre tror jeg ikke vindretningen er med os i dét.

  • #21   30. jan 2022 Hækken her til morgen

    profilbillede
  • #23   30. jan 2022 Jeg ved ikke om vandrende pinde kan mærke en forskel i vejret udenfor, men de virker hvertfald mere aktive her til morgen, så meget at Simba prøvede at fange den ene (Der så lavede deres "dans" og derfor tændte hans jagtinstinkt mere :grin: )

    Måtte lige hen og redde deres bur/net ellers havde han hevet det hele på gulvet smiley


  • #24   30. jan 2022 Vi kom ikke afsted i går, bussen selskabet trude ikke køre med os, så vi blev smidt i seng. Men nu er vi på vej, og tiden siger vi er der ved en 19 tiden ca.

  • #25   30. jan 2022 Trine - Øresundsbroen er også lukket smiley

  • #27   30. jan 2022 Naboens træ hænger stadig hvor det hang. Vi har mistet et par ruder i vores i forvejen hullede drivhus. Det var forventeligt. Ellers intet.

  • #28   30. jan 2022 *Frk. Jensen* - Nu med kat: vi har hele tiden skulle tage færgen. Vi fandt så ud af at der er et par stykker der ikke kan seje (blive enegang bange) så det var lidt trist for dem. Men bi er i Sverige nu og er vist et godt stykke oppe.

  • #30   30. jan 2022 Presenningen holdt ikke…men efter video opkald til tømreren, har vi klippet presenningen af og vinduerne står nu “bare” med film om. De har lovet tørt vejr så forhåbentlig tager de ikke skade af at blive luftet “lidt” smiley

    Vores nedfaldsblade fra troldhasslen er i nattens mulm og mørke forsvundet smiley Havde ellers tænkt, jeg skulle ud med riven smiley smiley


    profilbillede
  • #31   30. jan 2022 Herligt med lidt havehjælp smiley

  • #32   30. jan 2022 Jeg har mistet en tagrende og nedløbsrør, men fandt det senere lidt nede af vejen, og så har jeg mistet stakittet mellem naboens og min havegang til hoveddøren.

    Louise, godt at træet holdt.


  • #33   30. jan 2022 sidste gang vi havde storm... der så jeg et løsrevet halvtag komme flyvende... så jeg skal sateme ikke ud!

  • #36   30. jan 2022 Jeg har heldigvis parkeret ude på vejen igår - for nu væltede det gamle hegn indtil naboen. Pyt, så er arbejdet da halvt færdig med udskiftning. Nu skal det nye bare aftales med naboen og sættes op.

    Jeg har mistet en loungestol. Jeg fatter det ikke. Jeg har været hele grunden rundt og tilmed vejen. Det virker fuldstændig vildt at den er forsvundet ud fra terrassen og over hækken og så videre på tur - vi havde trods alt ikke orkaner.

    Måtte en tur på campingpladsen - den ene stang i teltet var blevet bøjet. Har rettet den ud igen og skiftet den ud med stangen i midten, hvis belastning er mindre.

    Hundene har sovet trygt igennem det


  • #37   30. jan 2022 Ziva, det lyder mystisk med stolen.

  • #38   30. jan 2022 Så er vi kommet til ski stedet. Eller vi har spist "aftensmad" (KLOKKEN 22:49!!! WHAAAAT) og nu skal vi sove og op klokken 9 i morgen!

    (Lige et billedet fra min køje)


    profilbillede
  • #39   31. jan 2022 Nogle væltede hegnsektioner. der stod i en stak op ad et træ. Et stk vildfodertønde fundet på marken (den er så fløjet over vildthegnet uden at skade det - heldigvis) - ingen af naboerne savner den, massere af grene fra lærketræerne og den store poppel på græsplænen ellers ikke nogen skader.
    Vi har givet vores drivhus (30 kvm polycarbonat tunnel) en masse forstærkninger så det holdt. Det var vi ellers nervøse for da det føles lidt 'wobly' og var lidt skuffende i kvaliteten.


  • #41   31. jan 2022 Her er der blæst noget af trapez-taget af orangeriet - men det er forståeligt nok, for gammel ejer havde ikke lavet det særligt godt. Jeg tænker, at hele taget nok skal skiftes til foråret smiley

  • #42   31. jan 2022 Jeg bor nabo til en gammel mølle, den har mistet en del af vingerne.


  • #44   31. jan 2022 Isabelle, den har 4, kan godt gå derhen senere og tage billeder af skaderne, hvis du også vil se dem.

    profilbillede
  • #45   31. jan 2022 Er det bare mig der er gal på den .... men har en Mølle ikke altid 4 vinger .... Jeg har aldrig set en mølle med mere ....
    Eller keder du dig bare Isabelle , siden du spørg så ... øhhh .... "dumt " ... ... eller driller du bare selvom du godt ved hvad Anni mener , når hun skriver en DEL ad vingerne smiley smiley


  • #47   31. jan 2022 Segalt mølle (og sikkert også andre) har 6 vinger smiley

    profilbillede
  • #48   31. jan 2022 Nøøøj .... Jeg har aldrig set en mølle med mere end 4 vinger ..... Ja ... man kan lære ... se ... høre ... så længe man lever ... smiley

  • #49   31. jan 2022 Jeg troede manden sagde det var en loungestol der manglede - det er sofaen.
    Jeg bor i nummer 24 og den er fundet i nr 11 smiley det fatter min hjerne slet ikke, at det kan lade sig gøre.

    Jeg er i den blå prik og nr 11 er den røde oppe i højre hjørne. Det er altså virkelig langt!


    profilbillede
  • #50   31. jan 2022 Er den stadig brugbart Ziva?

  • #51   31. jan 2022 Shit den sofa har været på tur, Ziva og Abby smiley smiley


  • #52   31. jan 2022 Nej den er fuldstændig smadret. Jeg kan godt trække/skubbe den, men jeg kan ikke løfte den.

    Jeg forstår slet ikke hvordan den er løftet over flere hække og forholdsvis langt ned af villavejen. Den har brækket to ben og ryglænet er også flækket. Den er smidt på traileren til genbrugspladsen.
    Vi har været super heldige, at den imponerende nok ikke har ramt én eneste bil.

    Jeg havde bundet min parasol fast - men møblerne er så tunge, så havde da ikke forestillet mig der kunne ske andet end de måske kunne vælte.
    Jeg må være mere seriøs med kommende stormsikring

    Nærmest som om at vi har haft en lille mikro tornado.
    Enten det, eller teenagere, der synes de er sjove. Ved ikke helt hvad jeg finder mest plausibelt.


  • #54   1. feb 2022 Sandt - men tornado, i Danmark, der løfter en sofa over 3 hække og på tværs af villavejen?

    Så er sofa og hegn klar til losseplads


    profilbillede
  • #55   1. feb 2022 Hegnet stod her

    profilbillede
  • #56   1. feb 2022 Denne gang skete der ikke de store skader her.
    Men de storme har kræfter. Jeg blev ved en af de her storme, en trillebør rigere ... Den var fløjet over hegnet på 180cm. Desværre kom ejeren og hentede den igen.
    Det handler også om hvordan ting er formet. Jeg har træpaller liggende frit i haven, og vinden rykker dem ikke. Jeg har en let spisebordsstol stående, vinden flytter den ikke.


Kommentér på:
Storm ... Storm .... Orkan

Annonce