Service hund. {{forumTopicSubject}}
Nogen der har lavet en service hund, hvor det er til en der psykisk belastet, angst og stress.
Hvad skal hunde kunne for at kunne blive godkendt?
Er det svært at få den godkendt?
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
mar 2009
Følger: 68 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 157 Svar: 12.776
Hundene skal kunne fungere neutralt i alle miljøer samt kunne udføre opgaver ud fra et standardiseret program. Jeg tror du kan finde det på hjemmesiden.
Man bliver tilknyttet en træner, som vejleder, og går til sidst til prøve i bymiljø.
okt 2010
Følger: 18 Følgere: 1319 Hunde: 1 Emner: 202 Svar: 13.857
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
okt 2010
Følger: 18 Følgere: 1319 Hunde: 1 Emner: 202 Svar: 13.857
nov 2007
Følger: 3 Følgere: 292 Hunde: 8 Emner: 2 Svar: 2.778
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
Vil lige sige at de andre foreninger er begyndt at åbne for ejer træning.
Offentlighedstest Psykiatriske servicehunde
Testen forestås af en testleder fra Trinitas samt den berørte træner.
Certificering udstedes såfremt alle de obligatoriske testelementer bestås. Der gives en bestået/ikke bestået vurdering af de enkelte elementer samt en samlet kommentar på testudførelsen. Ekstraordinære testelementer kan inddrages såfremt testleder er gjort opmærksom herpå senest en måned inden testens udførelse. Der gives en samlet helhedsvurdering af ekvipagen (hund og ejer).
Alle elementerne er myntet på at hunden skal kunne færdes offentlige steder med sin ejer. Specifikt i fødevarebutikker, hvor der er stramme regler for, hvordan hunden skal gebærde sig.
Testen skal udføres i et bymiljø, hvori hunden ikke færdes til hverdag. Træneren har ansvaret for, at de nødvendige forudsætninger for testens gennemførelse er til stede. Træneren arrangerer en rute hvor alle testelementerne indgår, og gennemfører en generalprøve, så borgeren har været ruten igennem. Ruten fastlægges, så den bedst passer med alle elementerne, de skal ikke nødvendigvis tages i nedenfor anført rækkefølge. Hele testen inkl. evaluering på café, tager ca. 1 time.
Obligatoriske testelementer:
• Ind og ud af køretøj - Det er vigtigt, at hunden kan komme ind og ud af en bil stille og roligt. Hunden må først forlade bilen ved tilladelse fra ejer. Indtræden i bilen foregår som det passer bedst for hund og ejer. Er hunden i taske, skal den være rolig ved ind- og udtagningen.
• Hilse - Hunden må ikke opsøge forbipasserende på eget initiativ, men skal have lov til at hilse på testleder ved tilladelse fra ejer. Hunden må ikke hoppe op, være fremfusende eller udvise aggression eller frygt, men skal hilse stille og roligt. Ejer må til enhver tid kalde hunden til sig igen. Testleder giver besked til ejer om at kalde hunden til sig, når det vurderes passende af testleder. Hvorvidt hunden står eller sidder i situationen, er uvæsentligt.
En hund, der ikke har lyst til at hilse, skal respekteres. Dette må ikke ses som nødvendigvis ensbetydende med hverken aggression eller frygt.
Ejer må gerne instruere evt. fremmede i hvordan de bør hilse på hunden. Det er således tilladt for ejer at lade evt. forbipasserende hilse på hunden i løbet af testen.
• Gå pænt i snor - Testen indebærer en gåtur gennem det gældende bymiljø. Her skal hunden kunne gå pænt i (fast) snor trods de tilfældige forstyrrelser, der forefindes. Træner vil sørge for at der på turen vil være mindst en anden hund til stede, som skal passeres. Det er fuldt lovligt for hunden at gå ud i snorens længde, men ejer har til enhver tid ansvar for at hunden ikke er til gene for andre. Ligeledes er det fuldt lovligt at skifte fortov, gå ind til siden og få hunden ned at sidde/lægge, stoppe op og få kontakt, kalde på hunden, give godbidder samt snakke med sin hund. Det er således til enhver tid ejers opgave at sætte både hunden og sig selv i så gunstige situationer som muligt. Træneren kan også være behjælpelig i situationen.
• Følg tæt (gå på plads) - På mindst en strækning på ca. 20 meter skal hunden følge sin ejer helt tæt trods eventuelle forstyrrelser. I løbet af strækningen skal ejer 'tabe' snoren og fortsætte med at gå min. 4 skridt inden snoren samles op igen. Hunden har lov til at reagere på den tabte snor ved fx at kigge bagud, men det forventes at hunden forbliver i øvelsen; dvs. følger sin ejer tæt.
Hunden må også god stoppe op, for at signalere at ejer har tabt snoren.
Testleder giver besked om hvor og hvornår og har ansvar for at elementet foregår i egnet område.
• Blive i position trods forstyrrelser - I løbet af testen skal hunden mindst en gang blive bedt om at blive i en bestemt position trods omkringværende forstyrrelser. Ejer skal gå ca. 5 skridt væk fra hunden. Hvorvidt hunden skal sætte sig, lægge sig eller blive stående er op til ejer. Der tages forbehold for naturlig adfærd fra hundens side - det betyder at et positionsbrud er tilladt ved fx en fremmed hunds eller menneskes direkte opsøgning af gældende hund. Testleder giver signal til hvornår elementet udføres.
• Stop - Ejer skal kunne stoppe sin hund i at udføre en uønsket handling, såsom at spise tabt mad. Elementet kan udføres på et hvilket som helst tidspunkt i forbindelse med testen og iværksættes af testleder.
• Indkald - Hunden skal enten sættes/dækkes af eller holdes i snor af tredje part, mens ejer går 10 m. væk alt afhængig af mulighederne i testområdet. Hunden skal derefter kaldes ind og løbe til ejer. Til elementet må gerne bruges en lang snor/sporline.
• Håndtering af fremmede mennesker -Hunden skal kunne håndtere, at en fremmed person (testleder) tager fat i hundens snor uden at denne udviser aggression eller frygt. Hunden skal ligeledes kunne forholde sig roligt idet den fremmede person giver hånd til ejer samt evt. lægger en hånd på dennes arm/skulder. Det er til enhver tid den fremmede persons ansvar at tage behørigt hensyn til både hund og ejer. Berøring af arm eller skulder skal afklares med ejer, før dette element udføres. Det er tilladt at frabede sig berøring.
• Lyde - Hunden må ikke udvise angst eller frygt i forbindelse med de lyde, der forefindes under testen. Ved evt. forskrækkelse skal hunden udvise evne til at komme sig igen.
• God kontakt - Hele testen skal bære præg af en god positiv kontakt mellem hund og ejer. Hunden skal udvise glæde over at arbejde og være sammen med sin ejer.
• Butik - Hunden skal kunne føres sikkert gennem en fødevarebutik uden at snuse til hverken fødevarer eller andre mennesker. Hunden skal til enhver tid forblive tæt på ejer. Ejer skal stoppe op og kigge på varer min. en gang i løbet af elementet. Varigheden af stoppet er ikke væsentligt. Blot skal hunden blive bedt om at sætte sig ned og imødekomme dette. Det er til enhver tid ejers ansvar at sætte både hunden og sig selv i så gunstige situationer som muligt. Hunden skal trænes i forskellige butikker.
Vejer hunden under 10 kg, skal hunden være i taske enten på armen eller i vogn. Træner skal godkende at hunden kan gå på gulvet uden at snuse til varerne.
• Café-/restaurant besøg - Hunden skal holde sig i ro og så tæt som muligt på ejer under hele besøget. Hunden må ikke på egen pote opsøge andre end ejeren. Hunden skal kunne forholde sig i ro såfremt noget tabes på gulvet. Det er til enhver tid ejers opgave at sætte hunden i en så gunstig situation som muligt - herunder at give hunden mest mulig fred for forstyrrelser. Det er tilladt at medbringe tæppe, som hunden kan ligge på. Ligeledes er det tilladt at hunden ligger i skødet eller på stol ved siden af ejer, såfremt det tillades af gældende café/restaurant.
Generelt: Det er tilladt for ejer at opmuntre sin hund gennem hele testen. Det betyder at ejer gerne må minde hunden om hvad der ønskes. Dog skal hunden udvise tydelige tegn på forståelse af de forskellige kommandoer.
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
Men han elsker mennesker. Og det okay han er familie hund men for lille til at skabe den plads omkring mig.
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
De har også et ca beløb for hvad det ville koste for at få den trænet med dem. Hunden skal nemlig om til testet hver andet år, så den stadig lever op til forventningerne.
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
jun 2008
Følger: 1 Følgere: 9 Hunde: 1 Emner: 171 Svar: 1.909
Det virker lidt modstridende på mig, en blind kan jo heller ikke selv træne en hund op.
Er blot bekymret for om der kunne blive konflikt med omverdenen omkring færden med service hund, hvis de ikke lever op til det der forventes af hunde på "job"
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
Men hvis man træner sammen med en foreningen skal den op til en test, hos trinitas giver de også lov på et tidspunkt i hunden træning til at få en vest så man kan træne i butikker og steder hunden ikke må være. Dog kun hvis den kan finde ud af det. De må ikke tisse inde (kun hvis der gives kommando) den må ikke gø (unden det er en "task") den skal blive hos bruger og være 110% opmærksom på den, den skal være ligeglad med alt omkring den og kunne give plads når der er brug for det og lave de andre øvelser/"task".
Men der er meget konflikt omkring det, "for man kan jo se at brugen ikke er syg". Og "de kan da saksen klare sig uden". Og så er folk så sure, for hvad med allergi, (for parfume, blomster, nødder, nikkel og alt sådan noget, er jo ikke noget vi tænker på) men det er ikke dem der har hunde allergi der siger noget...
jun 2008
Følger: 1 Følgere: 9 Hunde: 1 Emner: 171 Svar: 1.909
Så kan jeg godt forstå folk tænker vedkommende ikke er "syg" nok.
Det handler jo også lidt om det signal man sender til folk, hvis alle bare kan træne deres hund op og få lov til at tage den med alle steder, hvor andre ikke må medtage deres hund, så bliver folk mistroisk, det burde være helt klare linjer og regler for service hunde så tror jeg også omverden ville acceptere det, men lige nu virker det meget rodet og ikke særlig professionelt og det tænker jeg folk reagere på.
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
Dem der selv træner sin Servicehund vil gerne have noget mere at sige i træning så hunden passer dem bedst og de kan vælge om det er er han eller tæve. Og det kan være en hund med pels de kan holde ud og alt muligt. Selve træning tager tit længere tid end når hunden er hos en træner. Og det er tit kun med træner at de er ude. Og så skal de kunne tage sig af en hund for at kunne få den. Mange bliver afvist fra kommunen fordi de er for syge, men for ikke noget hjælp. Mange syndes også det er nemmer at have en hund med, end et menneske, man syndes man er mere fri.
Men hundens træning er jo slet ikke slut når den kommer ud til bruger og er cifikaceret(?). Den skal så lære at regere på bruger.
maj 2017
Følger: 4 Følgere: 7 Annoncer: 1 Emner: 60 Svar: 305
Det kommer nok an på hvilken slags sårbar du tænker på.
Hvis personen kan færdes sammen med en hund, så kan personen træne hunden samtidig. Det er komplet underordnet om hunden er en servicehund eller hund, det er "bare" en hund som hjælper sin bruger/ejer til at være mere fungerende ude i samfundet. Og her tænker jeg ikke på dem som har brug for hunde med særlige kundskaber, men hunde som bare er der som en støtte.
Det som blev ridset op, burde være noget alle hunde kan for at begå sig i en by (og inden der kommer ramaskrig, så ved jeg godt at sådan er det ikke).
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 7.437
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 30 Annoncer: 16 Emner: 186 Svar: 10.649
Det burde ikke være en eller anden eller nogle foreninger der bør afgøre om vedkommende har behov for en servicehund.
Det burde være lige som med et p-skilt til bilen eller et ledsagerkort være lægen/psykologen, som er med til at afgøre om personen har behov for en servicehund, og når man er godkendt får man vesten og et legimationskort som viser at man er tilkendt en servicehund.
Sådan som det er nu, så kan gud og hvermand der gider at træne lidt hund få sin hund godkendt som servicehund, og jeg er ret sikker på, at der er en del der udnytter det.
okt 2005
Følger: 59 Følgere: 249 Hunde: 2 Annoncer: 1 Emner: 161 Svar: 5.559
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
Jeg har sat min læge til at skrive hvad han syndes jeg har brug for i en Servicehund og så skal jeg igennem hos kommunen, håber jeg når igennem før jeg bliver 30… jeg har på ingen måde penge til selv at betale, men jeg ved hvor meget det ville hjælpe mig at have min Servicehund med mig. Jeg kan ikke engang gå til tandlægen mere eller tage med ud i Rema for at købe rugbrød til frokost. Kan næsten ikke få mig selv til at gå ind i bussen og det hele er 17 gange værre når jeg ved det ikke bare er min klasse vi har timer med. Og når min medicin ikke gør andet end for mig til at få migræne og blive rundtosset gider jeg ikke bruge de 2.000kr om månden på dem, når jeg også har alle de andre piller jeg skal købe.
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 7.437
Man kan da virkelig håbe at der ikke er nogen der misbruger muligheden.
okt 2005
Følger: 59 Følgere: 249 Hunde: 2 Annoncer: 1 Emner: 161 Svar: 5.559
okt 2019
Følger: 150 Følgere: 190 Hunde: 5 Emner: 20 Svar: 341
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
Og jeg kan ikke få medicinsk behandling.
mar 2009
Følger: 68 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 157 Svar: 12.776
Der anvendes servicehund til mange forskellige lidelser, og jeg tænker det er meget få, som reelt selv kan træne sin hund.
Jeg har planer om at træne en hund op for min datter, og jeg er lykkelig for muligheden, så vi ikke behøver overtage en voksen hund, som andre har trænet. Det bliver da udelukkende et redskab, og sådan er mit hundesyn ikke.
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 77 Svar: 2.741
Service hund.