Naboens hund (ferie) {{forumTopicSubject}}
Ja, i sidste uge kommer naboen ind og spørger om vi vil passe deres hus og hund når de tager på ferie. (noget af en tillid, vi har kun boet her i 2 måneder)
Nå, men jeg trækker lidt på det for jeg har eksamer og min egen lille hund og tage mig af. Men hun siger så til mig, at jeg bare skal give rent vand og mad. Det kan en hver jo gøre, men det stikker imod mine principper om hvordan man holder hund.
Man køber ikke en hund uden af vide at det kræver, at nogle gider passe den når man er på ferie, eller får den på en pension.Jeg frygter at den hund vil stå og pive dag ud og dag ind i den uge de er på ferie.
Vil det være ondt af mig at melde det. Sådan at der ligger en klage når de kommer hjem. Bare i håb om at de vågner lidt op.
feb 2007
Følger: 13 Følgere: 12 Hunde: 2 Emner: 62 Svar: 289
Jeg skal kun hører på den græder.
feb 2007
Følger: 13 Følgere: 12 Hunde: 2 Emner: 62 Svar: 289
jan 2007
Følger: 41 Følgere: 39 Hunde: 5 Emner: 69 Svar: 998
Det er noget forbandet svineri at få sin hund passet på den måde, bare at gi den mad og rent vand, de skulle skamme sig.
okt 2005
Følger: 3 Følgere: 6 Hunde: 3 Emner: 135 Svar: 2.311
apr 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 9 Svar: 104
Tror dog ikke, det hjælper noget at klage - hvor vil du klage hen?
Og at sætte den på internat på ejerens regning er nok ikke en god ide.. sikkert heller ikke helt lovlig.
Hvad med at prøve stille og roligt at forklare, at en hund ike kan være alene så længe?
Det sker jo ofte, at dem, der handler så dumt gør det af uvidenhed.
Og nej, jeg tror ikke, det er alle, der er klar over, at det vil være meget synd for hunden at være alene så længe.
Naboens hund (ferie)