{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
818 visninger | Oprettet:

Den Australske cattledog {{forumTopicSubject}}

Bare lige info, skal ikke ha en, men får ofte billeder frem, på Instagram, fra en der lægger super skønne billeder op af deres to cattledogs, på vandretur rundt i, hvad jeg tror er USA.
Det er ikke en race jeg har mødt fysisk i mange år, og de par stykker jeg har mødt har været korte oplevelser og har ikke haft fingrene i dem.

Men kom til at tænke, at det jo ligner en robust hund af god størrelse, der kunne egne sig til mange forskellige aktiviteter, men kender ikke til det mentale og hvordan racen ellers er sundheds mæssig, drift mm.

Nogle der kender godt til racen og kan fortælle lidt om den, undre mig over man ikke ser den mere, umiddelbart er den jo lavet til det samme som aussien , er den meget anderledes af kelpien, som nok er mere til får .

Håber nogle kommer med input, jeg er meget nysgerrig.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tænde en el talve før kl 20.30 500 kr.
  • Rengøring af butik 2.550 kr.
  • Montering af tv ophæng 500 kr.
  • Diverse opsætning 600 kr.
  • Tilstoppet håndvask 840 kr.
  • Opsætning og tilslutning af loftlampe. Lampen er af glas og derfor lidt tung. . 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Den Australske cattledog
  • #1   22. jan Jeg følger lige med her, for jeg har hørt lidt af hvert om racen. smiley

  • #2   22. jan Det er bare ok, har også hørt lidt af hvert, men det er længe siden og ikke første hånds viden.

  • #3   22. jan Jeg kender en som opdrætter dem i DK, men jeg vil bestemt ikke købe hund derfra, de bliver holdt på en meget misforstået måde, og bliver slet ikke brugt nok, i følge hende er det måden de holdes på hos alle dem hun kender i USA.
    Jeg tænker dog de bliver brugt på en helt anden måde, end hun gør herhjemme,det håber jeg da i hvert fald.
    Men det kan blive nogle dejlige hunde, hvis man ved hvad man står med, det er brugs hunde som skal have et job og virkelig lave noget, der kan være noget egetkøns aggression i racen, i hvert fald i alle hendes linjer, men om det er den manglende socialisering og træning der gør det, ved jeg ikke smiley
    Hun har en hel del af dem, min søster har passet dem end del gange, hvor jeg har hjulpet til, men pga måden hun holder dem på/, har hund på, hjælper vi ikke til mere, da det ikke er til at bære.


  • #4   22. jan Mathilde: er det brugs egenskaber som schæfer feks, altså ville de du til brugs træning, ved at der er/har været en fyr der brugte dem til at hyrde kvæg, og kender til en der købte med henblik på hyrdning bla. af ænder, men ved ikke hvordan det gik/går.
    Jeg har aldrig mødt dem på træningsbanen, så har aldrig selv set dem arbejder.
    Ville du mene at de kan sammenlignes med aussien?


  • #5   22. jan Det er en af mine yndlingsracer
    For en del år siden stod jeg på venteliste hos en bestemt opdrætter i Tyskland til en I tre år.
    Desværre blev jeg træt af at vente og gik hen og købte en Laeken, som var en stor fejl.

    Cattle Doggen kræver meget og aktivitetsmæsig kan den sammenlignes med Maller, den kræver lige så meget som Mallerne og er meget udholdende, men lidt mere selvstændige.

    Og som hos Schæferne er der både udstillings og brugslinjer. Og som hos Schæferne er udstillingslinjerne ikke ret meget værd arbejdsmæsig.

    Generel er det en sund race, men nogle linjer døjer med PRA og døvhed, for lige som Dalmentinerne bliver de født hvide.
    De skulle også have en høj levealder og være ret aktiv selv om de er gamle.
    Den ældste registreredes blev 21 år og ville stadig arbejde.

    Der var en som trænere i PH Vejle, den var nu ikke helt dumt til det.
    Og så var der Jesper, som virkelig gik meget op i sine Cattle Dogs. Han gik til konkurrencer (hyrdning) med dem i hele verden og hans hund lå blandt andet på top 5 i Australien.
    Her hjemme hjalp Han landmændene med at flytte og indfange deres kvæg.
    Om han stadig gør i hyedning og Cattle Dogs ved jeg ikke, det er alligevel 20 - 22 år siden.



  • #6   22. jan Anni tak for din beskrivelse, jeg tror måske det er ham jeg har hørt om, som du beskriver, mener det var i Dkk bladet der var en artikel for en del år siden.

    Er racen meget anderledes end den australske hyrdehunde/ aussien, synes beskrivelse af deres arbejdsområde er meget ens?
    Havde ikke forestillet mig at det var på malle niveau dens brugs egenskaber, men måske derfor der ikke er mange af dem og de ikke ses på almindelige træningspladsen.

    Dem jeg har set på Instagram er virkelig fine, men har ingen anelse om de er udstillings linie eller brugs, der er kun billeder fra vandreture og hjemme, ingen af træning af nogle art.

    Spændende og fascinerende race.


  • #7   22. jan Jeg kender ikke aussien, men umiddelbart vil jeg tro, at catteldoggen har mere "røv i bukserne" men vil ikke lægge hovedet på blokken for det da jeg ikke kender aussien
    Men jeg er ret sikker på, at catteldoggen er mere udholdende.
    Den er jo i sin tid blandt andet avlet til at være udholdende.


  • #8   22. jan Anni tak for svar.

  • #9   22. jan #5 Jesper hyrder stadig, er nu i gang med sin unge hanhund smiley

  • #10   22. jan Ifølge en hundetræner og adfærdsrådgiver jeg følger fra Canada som har haft cattledogs og andre hyrdehunde i mange år er cattledoggen en hel del mere selvstændig og reserveret. Man skal i hvert fald ikke forvente en hund der gider at snakke med fremmede hunde og mennesker.

  • #11   22. jan NHG tak for svar, det var også min fornemmelse.

  • #12   22. jan Kvæghyrder har en meget stærk vilje, og kræver en konsekvent ejer. De er lavet til at flytte kæmpe store dyr, og derfor SKAL de have rigtig meget røv i bukserne. Og selvfølgelig skal de være uinteresserede i andre hunde og i mennesker når de arbejder smiley

    Jeg har kun kendt en håndfuld, og de fleste var af udstillingslinjer og gik rally. Utrolig kedelige, kvabsede og intetsigende hunde. Jeg har kendt 2 af ikke-udstillingslinjer, og de er nogle børster! De er hurtige på aftrækkeren, og er ikke bange for at sige fra med tænderne. Både over for mennesker og andre dyr. De er egenrådige, har temperament og så er de ikke særlig pleasende.

    Jeg ville vælge cirka alle andre racer før den. Ikke mindst fordi der er en så lille population af racen herhjemme, så dels er det givetvis svært at finde gode eksemplarer, dels tror jeg det er svært at søge racespecifik hjælp, hvis man har brug for det smiley


  • #13   22. jan Anne tak for svar, jeg tænker dem jeg har set/mødt må have været af udstillingens linier.
    Men dejligt at høre fra nogle der kender til racen, ikke at jeg har haft planer om at få en cattle dog, men har altid fundet dem interessante.

    Ville de egne sig til brugs arbejde, altså med den rette fører, ikke bare at der har været en der har trænet det, men ville de kunne konkurrere med schæfer og maller?



  • #14   22. jan Det er ikke en lydighedshund, så man starter på minus. Den jeg træner med, har en MEGET erfaren hundefører, og han har fået kam til sit hår. Den er meget lidt interesseret i at yde for at yde, så sportshund bliver den aldrig. Om han lægger om, og begynder at træne noget andet, eller begynder at hyrde i stedet, ved jeg ikke. Men som lydighedshund er den ikke besværet værd.

    Om den kan konkurrere med maller og schæfere, kommer an på sporten. Er det hyrdning, så ja. Alt andet, så nej smiley

    I min verden giver det ikke mening at anskaffe sig en race, fordi man synes den er spændende, og så forsøge at få den til at passe ind i en sport, som den ikke har fornøjelse af. Så hellere køb en race der kan klare sig middelmådigt, men til gengæld er glad imens smiley Eller endnu bedre - køb en race der matcher det du vil bruge den til smiley


  • #15   22. jan Jeg synes også de er virkelig interessante.

    Jeg tror ikke de kunne konkurrere med dem, grundet deres store selvstændighed og ikke eksisterende pleasergen


  • #16   22. jan Jeg har ikke mødt mange cattledogs, men dem jeg gar mødt har ikke haft meget tilfælles med mine aussies ud over at være hyrdehunde.
    Der var for nogen år siden en, der ofte havde sine to med, når vi var til stævner (hestevognskørsel). De slog mig som meget harmoniske/ukomplicerede hunde, men væsentligt "hårdere" end den gængse aussie og mere til den selvstændige side. Både de to og dem jeg har mødt tidligere har været ret neutrale overfor fremmede både 2- og 4-benede.
    Jeg ved ejeren brugte ret meget tid på dem, de havde næppe været så "nemme" hvis de ikke havde fået deres behov dækket.
    Virkeligt skønne hunde, men ikke en jeg selv ville have... og jeg er ret glad for, de ikke er mere udbredte end de er, de hører næppe hjemme hos den gennemsnitlige børnefamilie.


  • #17   22. jan Enig med Anni

    Det er en af verdens sejeste brugs hunde i mine øjne - inden for deres felt - og heldigvis mindre udbredte herhjemme da de ikke stopper for en skid og jeg tror få kunne håndtere dem

    Jeg kender dem kun fra udlandet, og mit indtryk er at en brugsaussie minder meget om dem dog er cattledog mere hårde i filten

    Jeg følger en gruppe på fb og de her farmere er skide ligeglade med om de kan lide mennesker og andre hunde - de skal arbejde og bo ude

    Så de avler slet ikke på dem til de ting men på arbejde alene og så får man jo det man avler på

    I gruppen er der af og til folk der kommer til som har adopteret en og er blevet bidt

    Farmerne plejer at svare dem at de skal give hunden til en med kvæg

    Jeg har des aldrig mødt dem men elsker racen på job



  • #18   23. jan Du har fået rigtig gode svar smiley

    Hende jeg kender bruger dem også kun til hyrdning af hendes kvæg, og på hendes får.
    Hun deltager også i hyrde konkurrencer i udlandet, samt tager på hyrde kurser i udlandet.
    Og når hundene arbejder har de kun i sinde at flytte kvæg, intet andet kan forstyrre dem.
    Det er mere den daglige træning som hun ikke får gjort noget i, hvordan hun træner dem, samt måden de bor på, der ligger så langt fra hvordan jeg selv vil holde hund.

    Jeg synes aussien er meget blødere i sind, meget mere pleasende end cattle dog'en. De er meget mere skarpe og selvstændige, kan godt finde på at tage egne beslutninger, og gå imod førers anvisning.


  • #19   23. jan Det er en race, som passer ind i meget få hjem her i DK. Jeg har mødt flere eksemplarer - alle med alvorlige adfærdsproblemer, fordi de ikke bruges korrekt.
    Racen er skarp, højenergisk og har behov, der ikke kan opfyldes i en alm familie. Der skal langt mere på bordet.
    Dem, jeg har mødt, var kraftigt udadreagerende, frustrerede og fungerede kun på en bestemt opgave. De fungerede hverken ude i verden eller i hvile.
    Det er en udfordring jeg ser af og til hos brugshunde, der lever i ikke-optimale hjem.


  • #20   23. jan Jeg har fuldstændig samme oplevelse med dem som Anne. Jeg har også kendt en håndfuld eller 2. Jeg har set nogle stykker forsøge at bruge dem i DcH programmet, DKK LP eller agility. De er altid endt med at opgive og bare hyggetræne lidt med hunden. Det er ikke nogen nem race. Hvis man gerne vil have en hund at dyrke en form for lydighedshundesport så skal man vælge noget andet.
    At en hund har 'røv i bukserne' gør den ikke nødvendigvis velegnet som sportshund (hvis man tænker lydigheds eller brugshundeprogrammer). Jeg har trænet lydighedsprogrammer med sådan en slags hund i mange år: Irsk Terrier smiley Designet til at udrydde skadedyr og fx slæbe en grævling ud af sin hule. Man skal ikke forvente at gå hjem med en masse pokaler i lydighedskonkurrencer smiley


  • #21   23. jan Tak for alle jeres svar, spændende race.
    Det er noget virkelig fascinerende ved sådan type hunde, som Mette også beskriver den irske terrier, altså en selvstændig brugshunde der virkelig har røv i bukserne og ikke lader sig kommandere med, eller som man ikke lader sig bestikke af godbidder og søde ord.
    Ikke hunde for mig, af mange grunde, men der er altså noget med dem der rammer mig.


  • #22   23. jan Jeg har det på samme måde med dem

    Elsker også den grønlandske slædehund fx



  • #23   24. jan Jeg har mødt en del efterhånden, og den er ALT for skarp og viljestærk til, at det er en hund, jeg nogensinde ville overveje.
    Når det er sagt, så er dem, jeg har mødt i erfarne hænder helt fantastisk velfungerende hunde, der ganske enkelt lystrer ejernes mindst vink. Men jeg ville aldrig kunne mønstre nok hår på brystet til at kunne håndtere én. smiley


  • Isabelle
    Isabelle Online Tilmeldt:
    okt 2023

    Følgere: 97 Emner: 27 Svar: 3.081
    #24   24. jan Jeg mødte lige en irsk terrier på stranden. SKØN lille hund smiley

  • #25   24. jan Ja de er virkelig sjove - min yndlings terrier smiley

  • #26   27. jan @24 og 25: Jeps, de er skønne smiley Jeg elsker at de er sådan nogle kæmpe personligheder, jeg elsker det modspil man får fra sådan en. Jeg elsker at have en hund med humor og sin helt egen mening om tingene smiley Men de kræver også at man er klar til at leve med en hund, der med overvejende sansynlighed er egetkønsaggresiv, og har et stort og altoverdøvende jagtinstinkt for gnavere og rovvildt. Som gør hvad der passer den og først kommer når man kalder når det passer ind i dens planer smiley
    Men jeg elsker også min lidt mere ukomplicerede dobs; træningsnarkoman og sød og blid hyggeputtehund smiley Som kommer når jeg kalder og ikke når hun selv lige føler for det smiley


Kommentér på:
Den Australske cattledog

Annonce