Ikke mere før til jul {{forumTopicSubject}}
Den beslutning har jeg truffet angående min mindste pige Bolette. På udstillingen i Odense i går fik hun et gult bånd, som i gamle dage var en 3. præmie. I november på juleudstillingen fik hun en første præmie. Jo, hun er en lille "fis" som er langsom i udviklingen. Men i følge racestandarden så er racen sent udviklet, så det bør ikke trække så meget ned. Hendes proportioner, vinkler, benstammer, ryglinie, hale og ører er placeret korrekt. Det hun dømmes ned på er udtrykket der forstyrres af hendes øjne, manglende bredde og fylde i kroppen. Det kan jeg også godt selv se, men når det anerkendes i racestandarden, så bliver jeg skuffet over at hun får en 3. præmie.
Talte med Siff, hendes opdrætter-mor, efter udstillingen i går, og hun sagde at jeg skulle fodre hende med noget mere fed kost. Så ved siden af sit tørfoder skal hun fremover have leverposteg og hvidt brød, og en gang imellem en skive fedt i tørfoderet og overhældt med kogende vand, så det lægger sig på foderet. Det skulle gøre underværker.
Så nu går vi i gang med operation "mere fyldig Bolette" og jeg har derfor besluttet ikke at udstille hende før til specialklubbens juleudstilling i december.
Heldigvis ved hun ikke hvad hun går glip af, og hun har sikkert ikke noget imod at hygge sig sammen med vores lab, Belvedere, med et dejligt kødben, når vi er på udstilling med de to andre.
Er der andre der har taget "drastiske" metoder i brug, og har nogle gode råd, så vil jeg gerne høre fra jer.
jul 2005
Følger: 61 Følgere: 53 Hunde: 5 Emner: 715 Svar: 10.611
maj 2006
Følger: 105 Følgere: 99 Hunde: 6 Emner: 704 Svar: 8.206
jan 2005
Følger: 161 Følgere: 154 Hunde: 3 Emner: 300 Svar: 30.780
feb 2006
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 416
maj 2006
Følger: 105 Følgere: 99 Hunde: 6 Emner: 704 Svar: 8.206
Nej hun skal ikke fedes op, men hun er generelt for tynd, så lidt på sidebenene skal hun også have.
jul 2005
Følger: 61 Følgere: 53 Hunde: 5 Emner: 715 Svar: 10.611
Det gjorde vi da Frida skulle genoptrænes efter en knæoperation. Det var en succes, og dyrlægen snakker stadig om hvor godt det var og anbefaler det til alle med små hunde der skal genoptrænes.
Ellers giver løb i løst sand også nogle gude mulder.
nov 2006
Følger: 20 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 94 Svar: 3.107
Det er jo ikke sikkert at de dommere der skal dømme din race resten af året, har sammen opfattelse af din hund, som dommeren igår.
Jeg syntes det er synd for dig, at du opgiver så let - det er dig selv du "straffer" ved ikke at udstille mere i år. Håber du kan følge mig.
Op med humøret og på den igen :o))))
maj 2006
Følger: 105 Følgere: 99 Hunde: 6 Emner: 704 Svar: 8.206
Ved alt for godt hvor svingende dommerne kan være. Jeg har været det hele igennem med Baloo. Han er også sen i udvikling, og først i sommer blev han champion. Han har også prøvet at få en 3. præmie, og der var det op på hesten og ud over stepperne igen.
Tålmodighed er en dyd men en gang imellem pokkers besværlig.
Jeg smutter for i dag, men skriv gerne i tråden for jeg er nysgerrig for at høre om jeres erfaringer/råd.
Ikke mere før til jul