{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.019 visninger | Oprettet:

Seler {{forumTopicSubject}}

Nu vil jeg altså høre efter at have spekuleret længe over det. Hvorfor bruger folk sele til hunden? Jeg har godt nok hørt at nogle racer skal gå med sele mht. til deres muskler og helbred (små racer som chihuahua). Jeg har da også hørt noget om at det skåner hundens ryg, nakke og halsen? Og til sidst, så er det vist også noget med at hunde ikke trækker så meget når de bærer sele?

Selv bruger jeg ikke sele til Mille. Hun har en gammel sele (en vi brugte i bilen) som jeg sætter på hende når hun skal med ud at cykle. Hun har det nemlig med at trække mig og galopere, hvilket jeg altid forsøger at hindre i, det er bare ikke altid lige let ;o)

Jeg håber I forstår alle mine mange spørgsmål og hvad det er jeg vil med dem. Det store spørgsmål er: "Hvorfor bruger i sele til jeres hund?" Så kan det være det er lidt nemmere at svare på *G*

Forsat god aften til alle!

Hilsner herfra


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af lampe 500 kr.
  • Montering IKEA kommode 400 kr.
  • En badeværelsesdør der skal være 1-2 cm kortere 1.350 kr.
  • Elektriker: Lægning og tilslutning af ca. 5-6 m2 elvarmemåtte. 2.200 kr.
  • Klipning af hæk 2.000 kr.
  • Trække strøm til vaske- og opvaskemaskine. Ledninger skal ikke fræses ind men kan gemmes bag elkabler. Herudover tilslutning af komfur jf. stik. 4.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Seler
Kommentér på:
Seler

Annonce