{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
834 visninger | Oprettet:

Stor hvalp der halter lidt? {{forumTopicSubject}}

Lille søde Yoda på omkring 35 kg og snart 9 måneder, er begyndt at trække lidt på hans bagben og er øm. For nogen dage siden pev han og haltede når han gik i højt græs, men ikke på kort. Når vi lige vil kigge på det, også for at se om han måske har fået noget op i poten, vil han ikke lade os gøre det, men som sagt halter han ikke på kort græs.

Er han i den alder hvor vokseværk kan forekomme? Eller kan han ha fået en forvridning eller noget andet? Han løber og leger, men er generelt ikke så aktiv som han plejer. Her tror jeg dog også varmen kan spille ind. Som sagt er det blevet meget bedre de sidste par dage, og vi har også skånet ham er der andet vi kan gøre?

Han er ud af HD frie linjer, og han får Royal canin til meget store hunde(junior giant), så håber ikke det er begyndende HD puh ha .


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fjerne lys fra elkørestol. 410 kr.
  • Murer 4.000 kr.
  • Hoveddør hænger 1.500 kr.
  • Klipning af ca. 105 meter hæk 5.447 kr.
  • Rengøring med vinduespudsning mv 750 kr.
  • Rengøring på hus 129 m2 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Stor hvalp der halter lidt?
  • #1   2. jun 2008 Jeg ved ikke om jeg er lidt overpivet på hans vegne;-) Han er min første hund, så har ikke så meget at sammenligne med.

  • #3   2. jun 2008 Er du sikker på det ikke bare er vokseværk?

  • #5   2. jun 2008 Kan dyrlægen se om det er vokseværk? Eller kan han bare udelukke at det er noget andet? = det er ikke HD så må det være vokseværk?

    Jeg tror det er vokseværk, da han også er lidt slatten. Altså ikke syg, men sover lidt ekstra og vil gerne snue lidt længere om morgenen.

    Som sagt så halter han ikke længere, men virker mere lidt forsigtig med det ben. Men jeg overvejer det lige i morgen, om vi skal ned til den rare dyrlæge og ha kigget på fussen.


  • #8   2. jun 2008 Kennell Marmaki
    Tak for informationen, som jeg forstår det, så kan det ikke være vokseværk da det næsten er væk nu, uden vi har gjort noget ved det, andet end at skåne ham lidt. Jeg har læst mig frem til på nettet at hunde med vokseværk og lignende har problemer med at rejse og ligge sig, og det har han ikke. Han leger også som han plejer.

    Men vi skal ned og tjekkes om en 14 dages tid, så må han hellere få den store tur med røntgen.


Kommentér på:
Stor hvalp der halter lidt?

Annonce