{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.499 visninger | Oprettet:

jeg tror vi har et kæmpe problem (Bid) {{forumTopicSubject}}

Hej her er så lige et råb om hjælp. håber nogle kan hjælpe os nu .

Vi har en cocker spaniel/springer spaniel hvergang han stjæler noget fks. et papir eller andet og vi vil tage det fra ham knurre han og bider ud efter os. når han spiser og vi vil prøve hans evner lidt af og tager maden fra ham knurre han og bider ud efter os igen .. Det her er ikke smart for tænker på hvis en af børnene vil tage hans kødben eller andet ..Nogle der ved hvad vi kan gøre for han er kun fire måneder nu men inden det blir værre?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  jeg tror vi har et kæmpe problem (Bid)
  • #1   30. aug 2008 Fam A..
    Ja men jeg tager det fra ham og så bider han men det må nok blive enden på det at gå til hundeadfærd med ham jeg er nervøs for ham for det er tidligt at vise de tegn. smiley men håber det lykkes tak for hjælpen.


  • #2   30. aug 2008 Ik noget med, at skælde ham ud for at knurre. Du risikerer at han næste gang går direkte til bid, fordi du har fortalt ham, at det ik er iorden at bruge hans afstandssøgende signaler.

  • #3   30. aug 2008 Connie W.. Jamen når han stjæler noget fra min taske af fks en lighter eller en pakke smøger så skal han da ikke knurre af mig når jeg tager det fra ham .. og hvad angår maden har vi fået at vide at når vi gir ham et kødben ska vi ku tage det igen ? ellers er jeg bare blevet dårligt vejledt?

  • #4   30. aug 2008 Stjæler han noget, så lok ham hen, og byt tingen med en guf.

    Jeg er enig med Connie:)


  • #5   30. aug 2008 Okay så er jeg blevet rigtig dårligt vejledt? troede virkelig det var tegn på aggresiv adfærd og det her kun var begyndelsen eller det er hvad jeg har fået at vide men tak det må vi gøre fra nu af

  • #6   30. aug 2008 Hvis du lader ham være i fred, så lærer han med tiden at stole på dig omkring hans mad. Du kan evt. sidde og holde et kødben, mens han spiser det.
    Kan anbefale dig at låne denne bog på biblioteket:
    Hundes og ulves adfærd, ad Freddy Worm.
    Han beskriver tingene rigtig godt, og det er en super lærerig bog.


  • #7   30. aug 2008 Jeg ville tage hunden med det samme i nakkeskindet og sige nej meget bestemt!! Vise hvem der er over hovedet..

  • #8   30. aug 2008 Dette har da absolut ik noget at gøre med, at hunden ik kender sin plads.
    Men at hunden er usikker, sikkert fordi den har oplevet at maden er blevet taget fra den tit.


  • #9   30. aug 2008 Selvfølgelig skal man ikke "drille" sin hund ved at fjerne maden eller ben, MEN de skal anset hvad lærer at hvis vi vil tage det, ja så må vi det. Og længere er den bare ikke. Din hund skal vide at du er øverst i hierakiet sådan er det også i naturen.

    Vi har også altid trænet alle vores hunde i at fjerne mad, ben osv. dog har de altid fået det igen, og det har der aldrig været de store problemer med.

    Prøv næste gang han stjæler noget, at få hans opmærksomhed, få ham til at sitte f.eks. så rækker du hånden frem, neden under hundens hoved (oppe fra truer du den) og ber den om at aflevere. Aflevere den, roser du selvfølgelig evt med en godbid, gør den ikke, bliver du ved med at gentage at den skal aflevere,for til sidst at tage fat i genstanden. Når den så slippe roser du rigtig meget igen, så den for lært at aflevere de ting den stjæler.

    Held og lykke.


  • #10   30. aug 2008 Jeg er fuldstændig enig med Connie.. Hvorfor tage det fra ham?? Det er da bedre at lære børnene at de IKKE må ta kødben osv fra ham...

    Mine kan jeg dog tage hvad som helst fra.. Det er dog ikke noget jeg har lært dem..


  • #11   30. aug 2008 Ceteris Paribus- Cleo the VID - Very Important Dog .

    det lød som noget jeg ku bruge i dette sammenhæng jeg vil prøve det fra nu af .. men jeg har bare været nervøs for at det ku være os der ikke var ordentlige men det har det jo så heller ik været.
    Men tak for hjælpen. det må være løsningen

    Fam. A. ja han skal på valpehold her fra midten af september af og så må vi få ham præget ordentlig men tak for hjælpen:)


  • #12   30. aug 2008 Jean- er glad for at høre, at du tar imod ceteris paribus råd:)

  • #13   30. aug 2008 altså vi har ikk taget maden fra ham tit det er noget vi har gjort i to dage fordi vi fik at vide at det sku vi kunne uden hunden bed ud efter os.. men det er set tit hvis han går i tasken eller andet så begynder han at knurre og bider ud efter os. Men vi sidder tit med et kødben hvor han spiser af det og det går fint men vi må bare lade hans mad være når han vil spise

  • #14   30. aug 2008 Fuldstændig enig med Connie samt Camilla KJ..

    Det er ikke et tegn på agressivitet og dominans... Det er manglende tillid.

    Her er hvad jeg gjorde med min hund (tervueren) da jeg fik hende 2½ år gammel... Først en lille forhistorie


    Familien der havde hende var blevet bange for hende allerede da hun var 4 mdr. gammel.. Hun knurrede når hun havde kødben.
    Det var også i 4 mdr. alderen hun ikke længere måtte lege med de andre hvalpe til træning, fordi hun var for voldsom / agressiv.

    Dess kunne ikke lide at køre i bil... Nogle gange fik de hende ind i bilen og andre gange når hun knurrede og viste tænder gav de op og så var der en der gik hjem med Dess.

    Da Dess var omkring 1 år gammel var de så bange for hende at de ikke turde få gæster og moderen i familien turde ikke hente Dess i hundegården.. Der gik yderligere et år inden de endelig gav efter for opdrætterens pres og leverede hunden tilbage..
    Det betyder at Dess ikke har set andre mennesker end sin egen familie ( som var bange for hende) fra hun var 1 år til hun blev 2 år.

    Opdrætteren havde hende i 6 mdr. til resocialisering før jeg fik hende og hun var givet vis meget bedre på det tidspunkt.....


    Det jeg fik med hjem var en hund der:

    Lavede voldsomme udfald imod alt og alle indenfor 5 meter.
    Snappede så snart hun blev presset en ganske lille smule... Det kunne være en der rækker hånden frem for at lade hende snuse...
    Knurrede og stivnede over madskålen hvis jeg gik forbi det rum hun spiste i ( på fordelergangen)
    Stirre udfordrede alle andre hunde

    Der var rigtig meget at arbejde med...
    Jeg startede med at hun skulle kunne stole på mig..
    At hun var så utryg ved at jeg var i nærheden når hun havde mad ville jeg gerne ændre..
    De første 14 dage ignorerede jeg hende helt og gik bare forbi.
    Derefter satte jeg mig på en stol lige når jeg havde hældt hendes foder op og så sad jeg og læste i et blad.. I starten skulede hun noget til mig og småknurrede lidt, men det gik over i løbet at en uges tid.. En uge mere med denne metode og jeg gik over til at læse i et blad OG spise en lækker frikadelle.. Da Dess opdagede hvad jeg havde kaldte jeg på hende så hun kunne komme og få en bid og derefter ignorerede jeg hende igen.. 14 dage på den måde..
    Herefter kaldte jeg på hende når hun spste og gav hende en godbid og bad hende blive siddende.. Så gik jeg hen til hendes madskål og lagde et stykke kød i den og gav hende fri til at komme..

    Det var en lang proces men idag kan jeg tage vandskålen fra stativet imens hun spiser og hun gumler lystigt videre uden at lade sig forstyrre.

    Det har også haft en indvirkning i forhold til at passe på kødben etc. Hun knurrer og stivner ikke mere.. Men jeg tager heller ALDRIG noget fra hende.. Til gengæld har hun lært kommandoen " må jeg få den ?" Og så kommer hun selv og aflevere til mig... Nogle gange får hun noget andet i bytte og andre gange får hun det afleverede tilbage..

    At hun stoler på mig gør også at hun er mere afslappet i forhold til fremmede mennesker og hunde.
    Hvis hun skal hilse på helt fremmede sætter jeg hende af og går selv frem og hilser først.. I den forbindelse forklarer jeg hvordan de skal forholde sig ( ikke bukke sig ind over hunden, holde hænder nede og i ro, siden til, ignorere i starten, ikke klappe oven på hovedet og når hunden har snust og begynder at puffe, så må de klappe / røre)
    Efter den forklaring kalder jeg på Dess og hun kommer glad hen og snuser og vil nusses...
    Tiden der går med at snuse først er blevet væsentligt kortere...

    I forhold til gæster kan hun godt være lidt belastende... For hun vil være i midten og have AL opmærksomhed hele tiden og helst sidde på skødet af folk... Og hun vil nusses hele tiden..


    Det har taget nogle år at nå dertil, og der er stadig nogle brister der skal arbejdes med, men hold da op en forandring....

    Dess er idag konkurrencehund i agility og Dch A klassen, som bla indebærer eftersøgning efter personer hun aldrig før har set... Og hun klarer det så flot









  • #15   30. aug 2008 Du kan prøve at træne ham lidt ved at du tager et kødben og sætter dig ned ved siden af på gulvet. så lader du ham bide i kødbenet mens du bliver ved at holde i den anden ende. Du kan ae ham lidt og snakke roligt, og efter et stykke tid kan du give slip og gå. Så lærer han ikke at opfatte dig truende.

    Du kan måske også træne en "slip" komando. Hvis i leger med noget legetøj, laver trækkelege med mere. Når han slipper siger du "slip" og roser meget og så skal du give ham legetøjet!!. Til sidst lærer han at du ikke tager det når han slipper, men at han får det igen efter han har sluppet. Senere kan du så prøve med et kødben eller andet.


  • #16   30. aug 2008 Ceterius - sjovt, jeg tænkte også om det skulle være DCH der var tale om...

  • #17   30. aug 2008 i kan lere det hunden ved bare at røre den ikke ta maden fra den
    vis at i ikke er en fjende men en ven og nu vor den er så ung og bider den ka ikke bide hård så sie nej for vis den er stor så bider den hård


  • #18   30. aug 2008 Hvis han stjæler er det netop også godt at lære ham "slip" kommandoen, for når han så tager noget siger du "slip" og når han slipper giver du en godbid og massere af ros! Så opfatter han det positivt, og i undgår konflikter hvor du skælder ud og han opfatter dig truende.

  • #19   30. aug 2008 Jeg er også træner i Dch... Der er lige så mange træningsmetoder som der er trænere.... Men jeg synes selv jeg har fået et godt resultat ud af min hund... I Dch

  • #20   30. aug 2008 Ceteris Paribus- Cleo the VID - Very Important Dog .
    .Tusind tak for din hjælp jeg vil bruge den fordi jeg ikke kan lide at være brutal over for hunden og tage den i nakkeskindet osv. men vi må lave de øvelser med ham i stedet jeg er glad for dine ord:)

    Og tina og alex det var godt det endte lykkeligt med jeres dess tænk engang at være bange for sin egen hund .. det er vi godt nok ikke med kessler for han er jo ikke bidsk eller bange af sig normalt det kun hvad maden eller kødbenet angår men det er jo klart når vi truer hans territorium som vi har fået at vide idag smiley puha godt vi ikke nåede så langt det ku da ha været katastrofalt


  • #21   30. aug 2008 Jeg træner skam selv i både DCH og DKK. Der findes helt eminente DCH trænere, der er enormt dygtige. Men der findes også nogle der stadig er af den gamle skole - specielt her i Nordjylland

  • #22   30. aug 2008 Jean : Hvor er jeg glad for at du søgte hjælp i tide og hvor er jeg glad for at du så hurtigt kan se, erkende og indrømme at den vejledning du har fået er forkert...
    Jeg ønsker dig og din hund alt mulig held og lykke i fremtiden


  • #23   30. aug 2008 Connie W.. Ja vi har dummet os men om vi er bange for ham ikke tale om jeg er absolut ikke bange for kessler jeg vil nu mere sige det har været dårlig vejledning fra folks side af til os.. Kessler er god som dagen er lang bortset fra når vi har taget maden fra ham nu har jeg fået at vide grunden og skammer mig selvfølgelig os dybt over måden jeg har gjort det på men kan kun sige vi er blevet vejledt dårligt.. Men vi vil bygge hans tillid til os op igen. Nu tar jeg rådet itl mig og begynder på den metode.

  • #24   30. aug 2008 Tina og Alex.. Jeg vil os sige det var godt jeg kom herind i tide og tænk engang hvad vi ku ha gjort mod ham i det længere løb jeg er evig taknemmelig for jeres hjælp smiley tusind tak

  • #25   30. aug 2008 Sussanne og dan.. Mange tak og det var godt jeg søgte råd og vejledning herinde og der var hundetrænere i mellem smiley

  • #26   30. aug 2008 Connie W..Tusind tak og tak for al vejledningen smiley

  • #27   30. aug 2008 Fam. A: Har du prøvet baglænskædning? Altså hvor din hund først skal lære at holde genstanden, så gå med den, så hente den og til sidst apportere.

    Altså hvor man sammensætter øvelsen af små dele og starter bagfra.


  • #28   30. aug 2008 Der står lidt om det her: (link fjernet)

  • #29   30. aug 2008 Ceterius - jeg er faktisk tit ret misundelig på DCH trænere. De får, i forhold til os DKK trænere, enormt meget efteruddannelse og har alle muligheder for at blive meget dygtige på deres felt. Så er der så bare de få kvajpander tilbage der ikke ander hvad de laver.. det er sgu ærgerligt.

    Det lyder ret vildt, at du har oplevet to hunde dø pga inkompetence.. øv!


  • #30   31. aug 2008 Ceteris Paribus- Cleo the VID - Very Important Dog .: (hvar bl.a. se to hunde dø fordi trænerne ikke vidste hvad de lavede)...

    Det lyder godt nok grumt! Den historie er du altså nødt til at fortælle??

    Er det desværre også en af dem der har oplevet rigtig grumme ting hos DCH - desværre også for nylig...

    Skal dog lige siges at jeg samtidig selv træner i DCH, i en klub, hvor jeg overvejende er meget glad for...


Kommentér på:
jeg tror vi har et kæmpe problem (Bid)

Annonce