{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
761 visninger | Oprettet:

hunde brugt til kamp {{forumTopicSubject}}

hej er der nogen der ved hvad man skal stille op hvis man har mistanke om at nogen bruger hunde til at kæmpe med og direkte bliver gjort agrasive

det er nu fordi min under´bo har 2 amstaf og de er meget hidsig der er hængt ting op udenfor som jeg op til flere gange har set ham bede dem om at angribe

jeg har ik noget mod racen vil jeg lige sige det er en skide sød hund
ved heller ik om det mig der overeager men hvis nogen kunne hjælpe ville jeg sætte pris på det da jeg er bekymret for hundene

mvh lena


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle et skab 700 kr.
  • Klippet buskas ned 1.500 kr.
  • Montere kattelem og lave hul 1.500 kr.
  • Sætte køkkenlåge fast igen 750 kr.
  • Udskiftning af termostater på 3 radiatorer 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hunde brugt til kamp
  • #1   11. jan 2006 Hvordan hidsige?
    Bider de ud efter dig eller hvad?

    Det med at bide i ting der hænger, det har ikke nødvendigvis noget med kamptræning at gøre.
    Men de må ikke være aggresive overfor forbipasserende, det er ikke normal adfærd.


  • #2   11. jan 2006 de er meget hidsig mod alle undtaget ejeren alså jeg tør ik lade min søn lege ude mere af frygt for at han igen som så mange gange lige glemmer at putte dem i snor

    de knurre af folk og viser ikke pæn interesse som de fleste hunde som at lorger med halen


  • #3   11. jan 2006 rikke h


    ja det ved jeg nemlig godt og derfor søger jeg råd
    det kan jo være der er nogen her inde der har lidt mere styr på det ind mig smiley


  • #4   11. jan 2006 Kan godt forstå din bekymring, MEN : der er mange som har hunde af speciel natur som synes det er lidt fedt at hænge dæk, reb m.m. op så hundene kan bide sig fast i det for at få trænet muskler i nakken eksempelvis... Hvis du tager en tur rundt på de forskellige hunde på hg vil du også kunne finde mange profiler hvor der er billeder af den slags "træning"...

  • #5   11. jan 2006 vil jo ik anmelde ham hvis der ikke er grund for det men ved ik så meget om den race

    alså kan det være for at styrke dens muskler eller er den sådan normalt den race i sin adfærd (det mener jeg nemlig ikke )


  • #6   11. jan 2006 Ergo - skal du ikke melde nogen da du ikke er sikker i din sag smiley

  • #7   11. jan 2006 Jeg har skrevet under på i min kontrakt på Joker at jeg under ingen omstændigheder må træne ham i bid og forsvars træning og helt ærligt, så føler jeg mig ikke mindre tryg af den grund !

  • #8   11. jan 2006 Det er ikke normalt at hunde knurrer eller virker aggresive overfor mennesker, det må de bare ikke, og da slet ikke hvis han har dem uden snor.
    Hvis det er så slemt du ikke tør lade dit barn lege ude, så gå først til ejeren og forklar ham at du har det skidt med hans hunde er uden snor, og hjælper det ikke, så melder du ham inden hans hunde skambider en eller anden.
    Det ville jeg havde gjort.


  • #9   11. jan 2006 Julie S nej det var også derfor at jeg spørg for at være sikker på om det er normalt adfærd


  • #10   11. jan 2006 Jeniki ja der så et lille problem der han er ik lige typen man snakker fornuft med
    hvordan siger jeg det pænt han har forsøgt at slå sin kone ned og en politimand samt en masse mere derfor tør verken mig eller de andre naboer at opsøge ham


  • #11   11. jan 2006 Rikke>>> det er en rigtig beskytterhund. Sådan er mine 2 ''gamle'' osse. Selv bulldoggen har 1 gang forsvret mig mod en fuld mand ;O))).

    Lena>>> puh ha det er da noget af et problem du har der...Jeg ville melde ham til politiet, men de gør sku nok ikke noget....


  • #12   11. jan 2006 Rikke : -og sådan er de fleste "muskelhunde" nu indrettet. 100% loyale overfor deres ejere og det burde skinne igennem i situationer som du beskriver... Så er bidtrænning slet ikke nødvendig...

  • #13   11. jan 2006 Så må du gøre op med dig selv hvad du så vil, kan godt forstå du ikke tør hendvende dig hvis han er sådan en skidt type, men jeres sikkerhed frem for alt andet - og vneder du det 180 grader, så har de hunde det heller ikke godt, for trygge hunde der lever et normalt hundeliv reagerer ikke på den måde, det er så unormalt som det kan være.
    Er der ingen anden udvej, så meld ham, du kan gøre det anonymt så du ikke behøver frygte for eftervirkningerne.

    Held og lykke


  • #14   11. jan 2006 Og de skal nok reagere politiet, det er jeg ikker på.
    Disse sager har været meget oppe, i medierne, så de skal nok være på pletten.
    Og har han været i kontakt med dem før, så skal de nok troppe op.


  • #15   11. jan 2006 jeniki ja tro de kender ham godt inde på gården

  • #16   11. jan 2006 Enten er det uvidenhed, ellers gør han det bevidst for, at få pushet hundens drive op eller jagtinstiket op. Men det betyder selvfølgelig ikke, at han absolut vil træne dem til kamp......Hvis du er utryg så kontakt politiet og lade dem vudere det

  • #17   11. jan 2006 jeg spørg jo netop for at få noget afvide fra folk der ved mere om denne race en jeg gør men kan se at i ikke tar så tungt på det ved jo ik med sikkerhed om det er til kamp
    det er jo det jeg gerne ville vide men det ser ud til at det er det ikke på jeres svar


  • #18   11. jan 2006 Kan slet ikke forstå at din underbo - vil træne hund i en ejendom midt i KBH - Så kan man da gøre træning et andet sted -hvor der plads til det.

    Men hvorfor træne bidearbejde med en så stærk hund - som mange mennesker anser for "farlige"

    Jeg vil da også have mine bekymringer omkring det..


  • #19   11. jan 2006 Præcis barbett...Kan slet ikke se, hvad folk skal bruge denne "træningsform" til men mindre du har den, som brugshund. Alt andet er jo lidt, at udforske skæbnen, vil jeg mene.

  • #20   11. jan 2006 Ja, men han kan ikke bo i et boligkvarter, hvor der bor andre mennesker med hunde der har et sådant temperamant, og da slet ikke hvis han har dem rendende løs for godtbefindende.
    OG har han lyst til at lade sine hunde bide sig fast i grene etc. så kunne han jo også godt gå en ubefærdet stedhen, så det ikke tog sig ud som en gang blær!!!
    Ja undskyld, men det er min mening - og det er ikke fordi jeg er i mod at de bider i ting der hænger, for det kunne min gamle tæve også godt lide, men det var kun i vores have det forgik!


  • #21   11. jan 2006 Træning af bide arbejde, så skal det ske under kyndig vejledning.

    Men nu kender jeg ikke så meget til racen og klubben, men klubben har jo et kæmpe ansvar, og jeg kan ikke forstille mig at en instruktør, fortæller et medlem at han/hun kan forsætte med bidetræning hjemme.

    Det er sq et meget øm punkt -


  • #22   11. jan 2006 Iron Bull

    Prøv at læse teksten én gang til.


  • #23   11. jan 2006 Kunsten er at få hunden til at stoppe når du siger det !!!
    Selv når den er aller mest arig skal man kunne stoppe den med brug af stemmen (og kun stemmen)
    Det gør at du til hver en tid kan stoppe en hund der er på vej ind i et slagsmål smiley

    Mvh. Anders


  • #24   11. jan 2006 Hmm vil da bare lige tilføje at det at træne bidearbejde og K9 nu ikke lige er helt det samme og det med at man aldrig hører om schæferen er vist lidt forkert , der er mange fordomme om dem Anne kommer jo fint med en af dem og som skrevt stå bør bidetræning ikke ske uden kyndig vejledning.

  • #25   11. jan 2006 Fortsættelse:
    - Jeg træner bland andet lydighed på den måde med Eigil og et bildæk !!!
    Jeg pæpper en stemning op med dækket og når jeg siger SLIP ! eller NEJ ! stopper han. Han bliver rost til skyerne og bliver vildt stolt, derefter stopper legen...

    Jeg har flere gange været ude for at der har stået frådende hunde og skabt sig fulstændig vildt over for Eigil.
    Men han er ligeglad så længe jeg har sagt nej.



  • #26   11. jan 2006 Og de gange min hund ( en schæfer) er blevet angrebet, er det sgu af små arrige terrier!
    Så ukontrollerede hunde findes indenfor ALLE racer!
    Min påstand er, at det er et spørgsmål om opdragelse og korrekt træning, når man ser bort fra de hunde, der har eller får en brist. I de forkerte hænder, kan selv den mindst temperamentsfulde hund blive farlig!
    Jeg har mødt de rareste hunde, schæfere, rotter osv, der også er bid- samt forsvarstrænet, og som aldrig kunne drømme om , at angribe bare "for sjov".

    Uanset hvilken race, man vælger, må det absolut være et mål i sig selv, at man gør sit til at få en hund, der er kontrollerbar i hvilken som helst situation. At man så ikke altid kan forudse en reaktion i en given situation, er jo så desværre de ting, vi går ind til, når vi vælger en hund. Men jeg tror på, at en harmonisk og velafbalanceret hund ikke lader sig ryste af hvad som helst. Tit beror angreb fra hunde jo på usikkerhed, eller at de direkte er trænet til det.

    Lena, jeg er glad for ,a t jeg ikke står i din situation. Føj for den. Men inden du melder nogen, skal du være 100 % sikker i din sag! Hvis du ikke er det , så lad vær.
    Held og lykke, håber det gi´r sig snart.


  • #27   11. jan 2006 Anne: Jo jeg syntes da også det er træls når jeg hører om schæfere der laver noget møj, det er gavner jo ikke os andre med schæfere, men som alle andre med ex. muskelhunder er jo heller ikke glade fo alt det der bliver sagt om dem, fo der er jo ikke mange der fortæller de gode historier om schæfere, muskelhunde mm. en af vores naboer har en rotte som gentagende gang er gået gennem hegnet og røget på hunde der kommer forbi, men det er jo ikke ens betydene med at jeg ikke kan li racen, for hunden kan jo ikke gøre for at den er dårligt opdraget, det er jo ikke hundene den er gal med men de mennesker der har anskaffet dem.

  • #28   11. jan 2006 Anne.. Undskyld at jeg har den frækhed at have en ukrontroleret Schæferhund, men jeg syntes det er en rigtig dejlig og førbar hund..
    Det er jo ikke for sjovt at politiet og mange andre bruger ligen netop denne race..
    Min er som du så pænt skriver ukontroleret men han fik trods alt 90 udaf 100 i lydighed så mon ikke det er en fordom der vil noget du kommer med der ?????


  • #29   12. jan 2006 I taler jo total uden om emnet !!!!

    Damen spørger til råds om hvad hun skal gøre og så farer i op over hvilke racer der er tale om!! slap dog af man! amstaff eller schæfer , det er fuldstændig ligegyldigt, problemet ligger i hun at der er mistanke om en form for "dyremishandling"!!! så jer der prøver at starte diskutioner, find et andet sted !!

    Men lena jeg ville følge Jeniki's råd og henvende dig til politiet anonymt , så kan de se nærmere på sagen .


  • #30   14. jan 2006 hej

    wow sikke en diskusion jeg fik sat i gang

    vores vicevært har henvendt sig til ham jeg var ikke den eneste nabo kunne jeg forstå så nu er tingene taget ned
    og jeg har ik hørt hunden i et par dage men set den

    så nu tro jeg bare at jeg lige venter og ser hvad der sker det kan jo være det har hjulpet at vores vicevært har sagt noget til ham

    men tak for de mange svar

    vil lige sige at jeg intet har mod selve racen som jeg har sagt før det en skide sød hund når den er opdraget korekt men sådan er det med alle hunde

    mvh lena


Kommentér på:
hunde brugt til kamp

Annonce