778 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

Brug for hjælp til hundeadfærd Brug for hjælp til hundeadfærd

Hej
Vi har Riiini på nu snart 13 mdr. og så har vi Dian på snart 7 mdr.
Riiini er bare totalt fixeret på at humpe Dian konstant. Det var lige før han ikke ville ud i haven, når Dian ikke kom med.
Vi stopper ham hele tiden, da det jo nok kan være lidt hårdt for en hvalperyg, da Dian ikke er så stor og Riiini ligger i den store ende af racen.

Hvorfor er Riiini så fixeret lige p.t. ?
Kan det være fordi Dian er ved at komme i puberteten og måske derfor lugter specielt og Riiini så vil vise hvem som er boss ?

Forklaring søges og gerne om der er noget specielt vi kan gøre !

Enzo som er ældst af dem alle 3, er fuldstændig ligeglad. Det er ham som vi umiddelbart tror er den der "bestemmer".


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sæt TV op med stativ og 3 rammer på væggen 500 kr.
  • Lægge sten i indkørsel 4 kvm 800 kr.
  • Diverse ophængninger 4.500 kr.
  • hæk klipning 1.950 kr.
  • Stoppet håndvask i badeværelset 1.400 kr.
  • Hækkeklipning 2.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Brug for hjælp til hundeadfærd
  • #1   10. jan 2009 er han kasteret? og hvor gammel er den?


  • #2   10. jan 2009 Alderen på hundene står i indlægget.

    Der er ingen af hundene som er kastreret !


  • #3   10. jan 2009 Det kan godt være dominans der er grunden, (er han kastereret?). I skal stoppe ham men ikke skælde ud - evt. have en vandpistol ved hånden og give ham et sprøjt når han humper. Luk evt. hundene hver for sig når han gør det meget, så den lille kan få en pause - det er ikke fair andet. Ellers kontakt en adfærdsbehandler.

  • #4   10. jan 2009 Som jeg skrev ovenfor, så er ingen af hundene kastreret.
    Vi stopper ham også hver eneste gang, dels da vi ikke gider se på det og bestemt også for at der jo kan være hårdt for den lille, da han jo umiddelbart er lidt lille og den anden er ret stor.

    Men måske det er fordi den lille er ved at blive kønsmoden og han så lugter anderledes ?


  • #5   10. jan 2009 Ok, rart at vide det med at de skifter lugt når de bliver kønsmoden. Så er det nok det Riiini kan lugte/mærke og så er det selvfølgelig nu han vil vise at han står over Dian i hirakiet med Enzo som øverste "boss".

    Den lille må nu ellers godt vente lidt med at blive alt for kønsmoden, da han godt må vokse lidt endnu.


Kommentér på:
Brug for hjælp til hundeadfærd

Annonce