{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
557 visninger | Oprettet:

skuespil eller !!!!!! {{forumTopicSubject}}

kender i det. at man sommetider menneskeliggør sine hunde sådan at man bestemt er sikker på at der ligger et udspekuleret motiv bag deres reaktion. sådan en oplevelse har jeg haft i dag.


akoya og jeg var idag ved dyrlægen for at få taget blodprøve til rabisundersøgelse.

det er jo en lille bitte ting. dylle ligger et gummibånd om benet - knibser det fast med en tang, klippe lidt pels af og stikker en lille bitte nål ind og tømmer blod af i et glas..

en lille rutine ting som er overstået på to min. men her er forløbet.

akoya kommer på bordet. dylle løfter ham op og får en kærlig snak med ham om at der ingen ting skal ske og at de godt kan være venner.

hun finder tingene frem og her kaster akoya sig nærmest om halsen på mig. - må sætte ham ned på bordet for det skal jo overståes. og hun vil sætte gummibåndet omkring hans forben - akoya stikker i et hyl og spræller som en gal. jeg må holde godt fast i ham og han vræler endnu højere.. da hun stikker ham er jeg sikker på han vil besvime - men da det er over - og blodet flyder falder han dog til ro og kigger nærmest bebræjdende på mig som om.. seeeee moar -- nu bløder jeg. da hun skal tage gummibåndet af - så springer han nærmest op i nakken på mig og næsten væser af hende.. men lige så snart det hele er over -- ja så er de gode venner igen....

det mest groteske er næsten at imens dette drama spiller sig ud --- ja så sidder fisen i skovskider stilling på gulvet og ligger en ordentlig lort *gg*

så er hundemutter sku hos doktoren...


har i sommetider også jeres hunde mistænkt for at totalt at overspille.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  skuespil eller !!!!!!
  • #1   14. aug 2009 Vores Nanna er meget pjævset, har haft flere dyrelæger til at kigge på hende men der er ikke noget galt med hende.!!

    Men når hun vil ha lidt ekstra kærlighed hyler hun og piver, hun kan tilmed finde på at halte. Når min kæreste så spørger hvilken vinge hun har brækket løfter hun den ene pote. ;O) Vi har haft meget sjov ud af det... men bliver også nervøse hver gang.

    Så vi har fået rådet at vi skal ignorer hende når hun gør det, og det har godtnok hjulpet meget ;O)

    Men shit en forestilling hun kan stille op med!!


  • #2   14. aug 2009 Loooooooool , sjov historie...jeg ved godt at man siger at hunde ikke kan have menneskelige følelser, men nogen kan altså:-)

  • #3   14. aug 2009 Hihi, herlig historie! Jeg kender det udemærket godt, Milo er rigtig "dramaqueen" eller king smiley specielt når der skal klippes negle!

    Derudover havde han på et tidspunkt bidt/revet hans ene klo af, eller hvad den nu hedder, den dér negl der sidder lidt oppe på forbenet. Han skulle have forbinding på når han skulle ud for at undgå at få skidt i.
    Først skulle man jo lige fange ham, så fik han forbindingen på, og ligeså snart den kom på, så humpede han og ville ikke støtte på poten og kiggede meget bebrejdende på én. Ligeså snart han kom ud var der ingen problemer, og når han så kom ind igen, så var det det samme - kiggede bebrejdende og "sagde": "moar, må jeg ikke godt få den af nu?"

    Vores første hund, Kato, han skreg når han fik renset øre, det gjorde ikke ondt på ham, men han brød sig ikke om det, og fandt jo ud af, at når han skreg, så holdte jeg op smiley

    De er nu skøre!


  • #4   14. aug 2009 det værste er næsten at dagen i dag bare har været sådan en møg dag hvor alt er gået galt.. kender i de der amerikanske film hvor man ser hundeluftere som kommer med ti hunde de slet ikke har styr på - sådan kom jeg væltende ind på klinikken i morges - bare kun med to - og tabte snoren og en hund blev viklet ind - og håndtasken røg i det ene ophæng så alt væltede ud. -- og akoya pissede på hunden der sad ved siden af. også alt menageriet inde på klinikken og stor forargelse da vi kom ud.

  • #6   14. aug 2009 Frida er også total drama dronning, når der skal klippes negle, tømmes analkirtler (ok, det er så heller ikke så fedt), og fjernes tæger. Det er utrolig sådan en scene hun kan lave.

    Kalle derimod står fuldkommen stille og tager det som en mand. smiley

    De er sku sjove sådanne nogle dyr.


  • #7   14. aug 2009 det er bare utroligt der er sådan en forskel på dem. fisen - ja han eeeeelsker dylle.. og selvom vi kigger på akoya - ja så smutter han da lige ud til pigerne på kontoret og får en kiks og lidt kæl.. han var i narkose i dag. og da jeg hentede ham blev han endnu engang rost til skyerne for at være den mest nemme lille hund og bare sååå sød...

  • #8   15. aug 2009 he he he.....godt han ikk er bloddoner *S*

  • #9   15. aug 2009 OMG haha ja min King er ved at DØØØ ( tror han selv) når jeg finder negleklipperen frem... han bider den, vrider sig som en orm, skubber min hånd væk med den frie pote og laver en scene som kun han kan... Det sjove er at han kan sidde helt stille, og hver gang jeg tager hans ene forpote tager han den anden forpote og skubber min hånd væk...det kan han gøre i en time om det skulle være HIHIHI :O) Der er aldrig sket noget, andet end beglene er blevet fint klippet, og altid i roligt tempo osv osv efter bogen- men han kan slet ikke døje synet af den- og det er skuespil for skab for alle pengene :O)

  • #11   15. aug 2009 Bianca bryder sig slet ikke om dr. Dyr, selvom der aldrig har udspillet sig dramatiske scener hos ham. Hun gør lige så snart hun ser ham. Men der er ingen problemer med at undersøge hende, vaccinere, og da hun havde yverbetændelse 2 gange at tage hendes temperatur og meget andet. Hun er bare gal på ham "pr. definition". Der imod er Belvedere glad for ham, og Baloo finder sig også i hvad han nu byder ham.

    Så jeg tror bare at hun er en hystade og lidt bitch agtigt "du skal ikke komme her og tro du er noget" er hendes attitude.


  • #12   15. aug 2009 Min mors schæfer går fuldstændig banans når man skal til dyrelægen med den. Det er et mareridt, og man beder altid til at der ikke er nogen i venteværelset. Det er virkelig en pinlig affære.
    Allerede når hun ser døren til dyrlægen starter hun med at hyle op, og det bliver bare værre og værre. Han behøver ikke engang røre hende, bare han kigger på hende, stikker hun i et hyl.
    Husker tydeligt sidste gang hun skulle vaccineres, havde man siddet i venteværelset ville man have troet dyrlægen var ved at torturere hende til døde, hun skreg som en stukket gris, fra hun kom ind af døren, til hun hev mig ud af døren. Og alle i venteværelset var kvæstede af grin.
    Stakkels hunde der sad i kø og ventede, de måtte have troet at deres sidste dag var kommet.


  • #13   15. aug 2009 Bjæfere kan hyle og skrige uden lige ...

    Er glad for at Kia er vænnet af med dette med få undtagelser :o)

    Kia elsker sin dyrlæge. Han skal bare have så mange myssere synes hun og ellers er hun altid spændt på hvad der skal ske ... Hun tager alle oplevelser med oprejst pande omend kan hun blive en smule stresset hvis menneskerne omkring hende stresser ...


  • #14   15. aug 2009 Gizmo har alt for travlt med at snuse efter alt det spændene når vi kommer ind og han vil så gerne snakke med de andre hunde. Han haler også gladeligt en ind i lokalet og farer rundt og snuser. Men når han så er kommet op på bordet, så ved han godt hvad kl er slået. Alt efter hvad dylle går i gang med så enten render han rundt på bordet eller forsøger "ræven" på mor. Men når man så er færdig, så er det hele glemt og han får travlt med at snuse igen hehe. Klipper selv negle på ham og han synes da ikke det er det sjoveste, men når man nu er så lille at mor kan holde en fast på skødet, så er der jo ikke noget og gøre :).
    Han siger ikke noget, piver kun, hvis det er nogle slemme vacciner han skal have. Antihistaminindsprøtninger gør nederdrægtigt ondt siger han men den alm mod sygdomme er ikke slem


  • #15   15. aug 2009 Wow...
    Jackson er ganske rolig (selvf. nysgerrig og mange ting skal snuses til), og dyrlægen må gøre hvad det passer hende, hvis bare jeg er der. Har heller aldrig selv haft nogen problemer med at klippe negle, rense sår el.lign. på ham. Han venter bare til jeg er færdig.
    Måske en god ting, da han er en stor hund at få om halsen smiley


  • #16   15. aug 2009 Min Eddie tror også han ska dø, når han kommer på bordet især ved en bestemt dyrlæge. Derfor prøver vi at få den samme hver gang, der er en han er tryg ved. Men han ka også sætte sig fast på mig, så dyrlægen ik ka komme til. Men han har aldrig hylet. Men han er en pyler skid min Eddie, og når det er overstået, ja så er alle da gode venner ik. Men dyrlægens godbidder får de ham ik til at spise, så vi har altid nogle med selv.
    Jackie hun elsker at være derude, ka ik vente på at komme ind. Hun hyler indtil det er hendes tur, det er dejligt bortset fra alt den hylen.


  • #17   15. aug 2009 Lia tissede i ren skræk den første gang hun var til dyrlæge som 8 ugers hvalp, selvom dyrlægen var sød og rar. Anden gang en måned senere var hun heller ikke vild med det, men hun opdagede ikke hun blev vaccineret pga. den jævne strøm af fiskefrikadeller hun blev fodret med.

    3. gang her for en måneds tid siden havde jeg taget alle forholdsregler, advaret dyrlægen om, at hun ikke var glad for dyrlæger, sørget for at hun kunne komme til med det samme og at jeg kunne være der indtil hun faldt i søvn (hun skulle vaccineres og have taget HD/AD røntgen) og hunden? Hun synes det var sjovt og at dyrlægen var dejlig. Så der stod jeg med min "bange" hund, der prøvede på at kravle op i skødet på dyrlægen og nysse ham i hele hovedet.


Kommentér på:
skuespil eller !!!!!!

Annonce