{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
515 visninger | Oprettet:

Pludselig alenehjemme problemer {{forumTopicSubject}}

Ja nu er Sif jo blevet 8 måneder, og hun har aldrig haft problemer med at være alenehjemme. Gravmanden og hende har kunnet været i huset uden noget er ødelagt, MEN den sidste uge skal jeg sørme da lige love for der er blevet taget revanche. Hun har ødelagt kurven, to par solbriller, noget af datterens legetøj, en pose tøj samt været på spisebordet og ædt et sterinlys.

De er ikke meget alene, da manden er uden arbejde, men vi har trænet alenehjemme, og har som sagt ingen problemer oplevet.

Er hun bare i "lømmelalderen"?

Hun har jo fået konstateret forhøjet parasittal, samt for mange hvide blodlegemer, og muligvis sukkersyge, men det burde vel ingen indflydelse have på det eller??

Håber der nogle som kan give gode råd, for det et sørme træls at komme hjem til ødelagte ting, og en hund som åbenlyst skammer sig over det.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af 187 kvm hus 1.300 kr.
  • VVS nu og her opgave 2.000 kr.
  • Græsslåning 250 kr.
  • ukrudt i forbed, små brosten op, fiberdug på linien af brosten og nedlægning af sten igen 1.170 kr.
  • hækklipning 205 kr.
  • Opgravning og bortkørsel af buskbom og laurbærbuske i bed i forhave. 10.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Pludselig alenehjemme problemer
  • #1   16. sep 2009 lømmelalderen.dk ;=)

  • #2   16. sep 2009 Blandinger, nej tak! Tavlehunde, Ja . Takker *SS*

    thresa 41 år K: Det har jeg også prøvet de sidste dage, men åbenbart uden held :-S Jeg skælder hende ikke ud, da jeg jo ikke tager hende i det, men hun skammer alligevel


  • #3   16. sep 2009 Alderen.. Mange hunde begynder desværre at udvikle alene-hjemme-porblemer når de er mellem 6 måneder -1½ år. Det har jeg ihvert fald ladet mig fortælle. Jeg ved ikke om en hundegård er løsningen - Jeg ville nok øve alene hjemme træning forfra for at få ordnet problemet fra bunden af.

    Og ja sørg for de er godt mentalt stimuleret inden du går fra den og som Theresa siger, giv dem noget at beskæftige sig med..
    Maldini lider som sagt af seprationsangst, men ødelægger heldigvis ikke ting.. Er det første gang det er sket eller..?


Kommentér på:
Pludselig alenehjemme problemer

Annonce