{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
688 visninger | Oprettet:

Skyd de løse hunde i naturen - fortsat {{forumTopicSubject}}

Tråden er et par timer gammel, så jeg fortsætter lige her.

Jeg tabte da lige kæben en gang.

Jeg bor 20 m fra Amager fælled - lige op ad, og har aldrig mødt en løs hund derinde.

Der er højt hegn omkring hele Fælleden ( klart - for råvildtet må jeg ikke løbe ud ), og hunden skla være i snor derinde.

Der er altså ikke tale om at man kan lukke hunden ud i baghaven, og så fiser den selv derind. Der er 2 - 2, 5 meter højt hegn hele vejen omkring.

Langs Fælleden er der et parklignende område - det er 4-5 km. langt, følger Fælleden, og der er græsplæner og en kanal. Et stort område her er fritløbsområde. Her er i sagens natur rigtigt mange løse hunde - incl. mine egne to.

Det er firtløbsområde - skilte, hvor der står fritløbsområde. Men ingen af de hunde har en chance for at komme ind på Fælleden til råvildtet. Med mindre ejeren tager en af broerne over kanalen, og åbner en kæmpe trælåge, og lukker hunden derind.

Jeg er meget ofte derinden - for der er asfalt-sti, og min søn er ved at lære at cykle - og jeg har aldrig set en løs hund der - i de 2 år jeg har boet her. Faktisk vælger stort set alle at lufte deres hunde ude på fritløbsområdet.

Er det mon ikke avisens hang til overdrivelse ?

Jeg synes også løse hunde kan være trælse, og overholder selv alle skilte med påbud om snor - men synes det godt nok lidt det her lugter af sensation.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skyd de løse hunde i naturen - fortsat
  • #1   4. jun 2006 Hysteriet breder sig som en steppebrand, alt hvad folk kan forarges over svælges de rhenrykt i, der er bare nogle der VIL forarges. Så Nette jeg giver dig MEGET ret !

  • #2   4. jun 2006 Okay - jeg blev ikke færdig kan jeg mærke ;o)

    Jeg tror altså kampen handler om fritløbsområdet - langs Fælleden, for jeg har på fornemmelsen at der er en del alm. mennesker( ikke hunde-ejere ), som synes det er SÅ træls med det område.

    Jeg tror det er en del joggere faktisk.

    Jeg har aldrig været oppe og slåsse/ argumentere med nogen - men kan se at der er joggere som gerne vil prøve en af - og sender hadefulde blikke efter hundene.

    Og det er selvom jeg altid holder øje bagud og frem, og tager hundene i snor inde på fri-området, hvis jeg spotter en jogger. For selvfølgelig skal de kunne løbe, uden at være bange for hunden løber med eller angriber.

    Jeg har endda oplevet joggere komme løbende stort set lydløst, når jeg gik med hundene i snor, og løbe lige bagved mig, og overhale meget tæt indenom - hvilket jeg tolker som at de prøver at provokere. Det er sket et par gange - af samme mand. Han er en af dem med hadefulde blikke.

    Jeg er ret ligeglad - mine hunde glor bare, og det rager dem en pap-and. Men Tjalfe - min tidligere hund med lidt sarte nerver, gik helt i spagat.

    Jeg har på fornemmelsen at en lille sammenspist gruppe af joggere, har set sig sure på hundene - at hundene har fået en del af Fælleden, og derfor prøver at fremprovokere en konflikt. Sådan virker det på mig.

    Og så fatter jeg ikke, hvorfor de absolut skal løbe på grusstien gennem fritløbsområdet, fremfor at gå over førnævnte bro ind på Fælleden, og løbe på en langt bedre sti - i en meget federe natur. Med mindre de da tænder på at føle sig uretfærdigt behandlet.

    Som sagt - jeg har aldrig diskuteret med dem, men jeg kunne forestille mig, at mere lettændelige typer end mig og mine hunde, godt kunne bliver ret irriteret på i hvert et par af de herrer jeg har mødt.

    Og derfor skal man selvfølgelig ikke true med hverken tæsk eller hunden. Absolut ikke - det er forkasteligt.

    Men jeg tror det må være denne konflikt avis-skriberiet udspringer af. Det andet kan jeg slet ikke genkende.



  • #3   4. jun 2006 Hej Nette

    Det er ikke avisen´s holdning, men fra deres "debat side" indlægget er taget, det er længere end det jeg har skrevet, men aner ikke om man må afskrive hele indlægget.


  • #4   4. jun 2006 Hej Mark!

    Du har ret!

    Det var en anden længere nede der skrev om det. Jeg fik indtryk af, det også var Fælleden, men kan se jeg tog fejl.


  • #5   4. jun 2006 Okay Rene!

    Lur mig, om skribenten er jogger ;o)


  • #6   4. jun 2006 Nette : Har du ikke opdaget at nogle mennesker kun lever når de kan hidse sig op i "retfærdig" harme over div. fortrædeligheder ?!
    Og så et tillægsspørgsmål : Har nogen her haft en hund der er blevet dræbt af en kat ?
    Spørgsmål 2 : Har nogen mistet en kat pga en hund ?


  • #7   4. jun 2006 Men Nette, du har ret i, at selvom det er et fritløbsområde opfører de cyklende og de løbende (nogle ikke alle) noget mærkværdigt og nærmest forurettede..Jeg tager ikke Battie i snor mere når der kommer nogen, men har heller ikke fået kommentarer, måske på grund af hans størrelse..*GG*

  • #8   4. jun 2006 Der bliver intet nævnt om folk der løber, derimod er der nævnt at folk er trætte af at hundene springer op folk i deres "søndagstøj" og at fuglene ligger på rede lige nu, og sidst hjortene der kælver.

  • #9   4. jun 2006 Hej Anna!

    Kommer du ikke ned og går lidt flere ture med os - så kan Battie beskytte os mod de væmmelige mænd ? *G*


  • #10   4. jun 2006 Jow Nette....Det må vi snart finde ud af...Det er også ved at være lang tild siden sidst...

  • #11   4. jun 2006 Hej Rene!

    Klart, at det er surt at hundene springer op ad søndagstøjet. Det ville jeg også være irriteret over - men nu er jeg sjældent derude i søndagstøj - men jeg kan godt følge det argument, selv om jeg nok ikke lige ville skrive til BT om det.

    Fugle på rede ?

    Joh - de er da vist alle vegne ?

    Men jeg tror ikke lige der er så mange på græsplænen på fritløbsområdet. Helt nede i den anden ende af Amager er der fuglereservat - hvor hunde slet ikke må komme ind. Der er jeg faktisk også tit ( jeg er naturfreak ), og har heller aldrig der set en løs hund.

    De fugle på rede omkring her og radius flere km er sådan nogle oppe i træerne. Øhhh - hvad er problemet ?

    Og hjortene kælver nede i pinseskoven. Laaaangt herfra, og i øvrigt inde bag det høje hegn. Der er absolut ingen løse hunde.

    Jeg tror jeg har et billede af skribenten. Han er afgjort jogger, mand, og amatør-ornitolog. Omkring de 50, briller og pudser bilen - grundigt - hver lørdag Han har ikke selv dyr - for de sviner så forfærdeligt.*G*

    Men når alt det sjove er fyret af, synes jeg det er utroligt ærgeligt, der skal være en konflikt om det her. Vi skulle helst kunne være her alle sammen. Og tryk avler ofte modtryk - så hvis en lille liga har besluttet sig for at hunde + ejere er dumme, kan visse uheldige elementer blive provokeret af dette - og så kører krigen. ØV!






  • #12   4. jun 2006 Hej Mark!

    Ja - afgjort træls!

    Men når nu det er et hunde-fritløbsområde, og der kun er en hullet grussti ?

    Hvorfor cykler man så ikke de 20 m over de broer der er, og ind på asfaltstien, som er meget bedre at køre på, og den fede natur er ?

    Det gør jeg da, når jeg skal cykle til metro eller lign. Ikke for at undgå hunde - men fordi der er SÅ meget bedre at cykle der, fremfor en noget ujævn grus-sti med store huller og ofte kæmpe vandpytter.

    Men kan være du taler principelt - og så kan jeg ikke svare dig. Mine hunde er heldigvis hurtige til at komme, når der kaldes.



  • #13   4. jun 2006 Ja vi må da ikke håbe det kommer til en "kamp" om området, for så tror jeg personligt at det er hunde-ejerene der taber den.

    Jeg fisker jo meget og der har vi (fiskere) også haft vores "kampe" med de fugle-elskere og de er som regel tabt.


  • #14   4. jun 2006 Oki Mark!

    Vi er enige.

    I det her tilfælde er det så hundeskov med gennemgang - hvor en bedre gennemgang løber parallelt 20 meter derfra.

    Og der kan man selvføgelig som alm. individ vælge den dårlige grus-sti med de løse hunde - af principelle årsager.

    Og det er så uendeligt svært for mig at finde bare lidt forståelse for sådanne typer. MEN : De skal også være her - så jeg tager altid mine hunde i snor. De får ikke lov til at hilse på alle mulige. Møder vi en hund i snor, tager jeg også hundene i snor.

    Jeg vil meget gerne vise hensyn. Men bliver lidt irriteret, når jeg møder førnævnte jogger typer, der lister sig ind på en, for pludselig at springe frem i håb om at hundene gøer, så de kan indvendigt kan juble - og udadtil, siger : Satans køtere - de har intet at gøre her.

    Men de har ikke fået mig endnu ;o) Mine hunde synes nemlig sådanne personer er dybt uinteressante - og det synes jeg sådan set også *S* De er faktisk nærmest , sådan.........kedelige, faktisk *G*


  • #15   4. jun 2006 Selvfølgelig skal der være plads til alle, men hesynet skal gå begge veje..Hvis du cykler i et fritløbsområde, så må man altså være forberedt på at møde løse hunde..Hvis jeg går på en cykelsti kommer der altså også en cykel forbi...Men jeg fatter nu heller ikke at de ikke cykler inde på fælleden, fed asfalt og fed natur + at det ikke gør turen længere..Egentlig synes jeg det er et større problem med de hundejere hvis hunde ikke kan gå løse, når de lufter deres hunde på fritløbsområdet...

  • #16   4. jun 2006 Mark, dengang med fru hansen - hun havde selv to hunde med hun ikke havde styr på, hvis det er samme fru hansen vi snakker om...

  • #17   4. jun 2006 Jeg har faktisk været udefor, at vi gik med en anden unghund og så kommer der en løs hund sponsende imod os - de havde to andre med, der var i snor, den løse får så vores opmærksomhed, men den stikker af og vores bagefter. Vores hunde fik skæld af de andre, men det var deres der startede det hele...Det er sgi ikke let at være hund idag..*GG*

  • #18   4. jun 2006 Nej Mark selvfølgelig skal de ikke hoppe op, så er det nok ikke samme fru Hansen vi taler om..*GG* Men jeg synes egetlig folk er flinke til at forsøge at kalde hundene til sig, selvom de nogle gange har selektiv hørelse..*GG*


  • #19   4. jun 2006 Nu er er du ikke rimelig, Mark.*S*

    Du har oplevet at folk ikke var for hurtige til at få fat i deres hunde, når Anna skulle ?

    Ej, hun kan ikke være alle steder på en gang *GGGGGG*


  • #20   4. jun 2006 *LOL* Nette..Er du klar over hvor mange fru Hansner der er??*GG* Godtnok er jeg hurtig, meennn..*GG*

  • #21   4. jun 2006 Næhh Jim, men ahr næsten mistet en hund pga en kat..*GG* Han var nær død af skræk!

  • #22   4. jun 2006 Joh - det er rigtigt, Mark!

    Men nu har jeg lært til lydighed, at man må ALDRIG råbe efter en hund. Og hvis du løber hen mod den, vil den rende væk, og slet ikke være til at få fat i.

    Det er grundregel nr. 1 Man lærer det til første time, uanset hvilket hold man er på.

    Så det bedste er faktisk at gå stille og roligt.

    For så vil man få en hund, som kommer når man kalder- hver gang - når den er ovre lømmelalderen.

    Det bedste er faktisk at løbe væk - så kommer den.

    Men råben, skrigen og løben efter en hund - så har man en "ulydig" hund hele livet - da den ikke har tillid til sin fører.

    Dette har jeg effektiveret - og begge hunde kommer - hver gang, for de synes jeg er hamrende attraktiv ;o) - og dejlig tryg at komme hen til - og tænk, hvis jeg løb den anden vej (?)

    De er 10 og 11 mdr. og faktisk stadig i lømmelalderen. Såh.........


  • #23   4. jun 2006 Jim & Britt : Tak for svaret ; ))

  • #24   4. jun 2006 Anna T : var det Battie???? LOOOL

  • #25   4. jun 2006 Hov - jamen så svarer jeg også

    1. nej
    2. nej


  • #26   4. jun 2006 Jeg har også et tillægsspørgsmål - til Jim og Britt.

    Du skriver : Inden du når at svare, ser du joggerens ryg......

    Så er mit spørgsmål : Fra hvilken vinkel ?

    Jeg har lige et billede på nethinden, af en ældre mandlig jogger, amatør-ornitolog, omkring de 50 - med briller, som ligger på maven, holdt fast af din super-hund *GGGGGGGGGG*


  • #27   4. jun 2006 Tak Nette. ; )

  • #28   4. jun 2006 Jepper Vinni - godtvære han er stor men frygtløs er han overhovedet ikke..Nærmere en tøsedreng af rang..*GG*
    Jim; han er aldrig rigtig kommet sig over det, men har fundet ud af, at hvis man gør i behørig afstand så skrider de fleste ellers gemmer han sig bag vores ben..*LOL*


  • #29   4. jun 2006 Næh - det var da også bare generelle betragtinger *SS*

    Men måske de skulle have gjort det ?

    At råbe efter en hund, er første skridt til at bryde tilliden - og man kan være helt sikker på, at så kommer den ikke.



  • #30   4. jun 2006 Mark!

    Jeps!


  • #31   4. jun 2006 Hvorfor er det så sjovt ?

  • #32   4. jun 2006 Jeg har faktisk reddet min hunds liv ved det engang.

    Den var ikke så gammel, og vi skulle til træning. Den gang var det ude ved Utterslsev Mose, og vi parkede ved en frakørsel.

    Idet jeg åbner døren, pisker hunden ud - er ikke glad for at køre bil, og nu skal den bare ud. Han havde savlet på snoren, så den gled i min hånd. Han skyndte sig væk fra den farlige bil - og ud på motorvejen.

    Jeg handlede instinktivt - og gjorde som jeg havde gjort så mange gange før, når det netop var spændende hunde, som optog ham.

    Jeg løb den modsatte vej, og jublede og var bare så festlig. Drønede af sted - væk fra hunde, og smed mig på græsset, rullede rundt o.s.v.

    Det kunne han ikke stå for - trods han skulle passere den farlige bil, så efter nogle få - yderst nervepirrende sek. løb han hen til mig.

    Da jeg fik fat på ham, snak knæene sammen under mig, og jeg tudbrølede.

    Men udfordringen ligger i man bare skal være mere spændende, end en farlig bil, eller en spændende hund. Og det kan lade sig gøre - særligt, hvis man har trænet det fra kan fik hunden - og ALDRIG skældt ud, eller overskredet nogle grænser.

    Og så skal man opføre sig lidt fjollet - men det går nu meget godt *S*


  • #33   4. jun 2006 Jeg har set det! hvis nette løber den modsatte vej wuusjjjjj, så kommer Gimli!! Det virker ikke for mig, kun hvis er ude at gå alene - fplk glor sgi sådn når man kaster sig ind og gemmer sig..*GG*
    Mark, jeg vil godt korrekse dig, jeg har gået til lydighedstræning med Battie, men en GD er ikke en race du kan få total kontrol over som ex. schæfer...
    Men jeg har lært meget af Nette + at jeg træner ham jævnligt, så jeg synes egentlig at du er lidt hård ved "træffolket", mange af hundene er unghunde og jeg ved der er mange af dem, der går til træning med dem, jow jow selvfølgrlig er der nogle der ikke gør..Meeenn, jeg synes da generelt folk er flinke til at indfange selktivt hørende hunde + tager fat i andres hunde hvis man nu lige er tættere på...


  • #34   4. jun 2006 Ja - man må ikke være bange for at folk tror man har fået toalt roterende fis i kasketten ;o)

    Jeg har også været til nogle træf gennem HG, og har aldrig oplevet folk, som ikke var ansvarsbevidste omkring deres hunde. Tvært om....

    Men der kan være forskellige indfaldsvinkler til det at have hund, og hvis man ikke er råbe/skrige-typen, som måske umidelbart virker meget ansvarlig udadtil, fordi vedkommende åbenlyst tager afstand til sin hunds adfærd, eller måske er lidt blufærdig over for at fjolle for meget rundt i selskab med det halve HG, - jah, så kan den situation opstå, som du beskriver, Mark.

    Det kunne også ske for mig - helt sikkert. Hvis hundene har travlt med at hilse rundt og overskue den nyé flok, kan en Fru Hansen godt risikere at blive indlemmet i deres flok, og blive hilst på.

    Og ja - det er da trist for hendes søndagstøj - men normalt foregår sådanne træf jo heller ikke i tykt befærdede områder, og i så fald må man nok påregne at enten holde et kedeligt træf i snor, eller vælge at tage et normalt meget lidt befærdet sted, hvor man så må tage en Fru Hansen med.

    Men et træf er jo også noget helt specielt, hvor hundene jo er godt oppe at køre, og også "fri" - og det var vist ikke udgangspunktet for diskussionen.







  • #35   4. jun 2006 Næhh Nette, men det er da meget hyggeligt!! Hvordan går det med den lille ny??

  • #36   4. jun 2006 Den med at løbe væk fra den "døve" hund er særlig effektiv over for hyrdehunde. ; ))

  • #37   4. jun 2006 Det går fint - hun er faldet fuldstændig til.

    Men hun har en smal underkæbe, så hendes hjørnetænder i underkæben går op i tandkødet i overmunden. Jeg ved ikke om hun har ondt ved det - men nu har jeg rodet, regeret og ringet til en del kloge mennesker, og det er mundet ud i en aftale med en hunde-tandspecialist. Så må vi se.......

    For en uge siden, virkede det som om hun havde ondt - men nu går det fint, og hun gnasker kødben o.s.v.

    Hun er en super hund. Du må snart se hende.......


  • #38   4. jun 2006 Okay Vinni!

    Jah - hyrdehunde er i de i hvet fald - af navn ;o)

    D. 18. finder jeg ud af om det også er af gavn. Der skal de prøve at sættes på får.

    Og du har IF ere, kan jeg se.........

    Uhh - sådan en har mine svigerforældre også. Hun bor her af og til, når de er ude at rejse. Hun var også på besøg i går. Super duper, lille hund - og bare en af flokken herhjemme.


  • #39   4. jun 2006 Vi glæder os ogsåmeget til at se hende...Skal vi gås på tirsdag???Bob er vist ikke hjemme, så hvis det er at du kan kan vi så ikke mødes nede forende af Ugandavej??

  • #40   4. jun 2006 Hej Anna!

    Det kan vi godt aftale - jeg har helt fri tirsdag.

    Hvad tid ?


  • #41   4. jun 2006 Nette : det bliver spændende at høre om !? Bailey og Trifli har aldrig hyrdet får, men heste kan de godt ; ))

  • #42   4. jun 2006 He he Vinni!

    Mine kan ikke engang klare mine angora-kaniner. De står bare og kigger, og krabber så hen, så de kan slikke dem på næsen. Faktisk tror jeg de underkaster sig kaninerne *GGG*


  • #43   4. jun 2006 Jeg håber de får en aha-oplevelse ved at se nogle får, og den berømte ti-øre falder.

  • #44   4. jun 2006 Nette, skal vi sige 1930 for enden af Ugandavej??Vil glæde os til at se jer alle tre...Potedask fra Battie..

  • #45   4. jun 2006 Jeps Anna. Det er en aftale!

    vi ses.......


  • #46   4. jun 2006 Nette; skal vi ikke høre om der er andre der har lyst at komme? Jeg var ude med vikingehunden Oskar og ved de vil meget gerne med ud en anden gang..

  • #47   4. jun 2006 LIge præcis - Jim ( eller Britt ?).

    Hvis man vender den rundt - har man selv lyst til at gå hen til en person, som råber og virker meget sur ?

    Næh - jeg har squ da også gemt mig for min far som barn, hvis han var i det humør.

    Nogle gange er det nok med at sidde på hug - men er det spændende tæver ( for min hanhund ), så må jeg hoppe og danse lidt og med lys stemme juble : JUbiiiiiiiiii! Så kommer han - og bliver rost enormt, og får en guf.


  • #48   4. jun 2006 Hej Anna!

    jo da!

    Hende ( ejeren ) har jeg også for længe siden snakket med om, at det kunne være hyggeligt at ses.


  • #49   4. jun 2006 Vi kunne slet og ret lancere det som et træf ?

    Men må lige snakke om, om Fru Hansen skal inviteres med.........jeg er ikke helt sikker *G*


  • #50   4. jun 2006 HøHø, tror ikke Fru Hansen er så interesseret men det ku være sjovt at se hende cykle i bakkerne..*LOL* Jamen så opretter jeg en træftråd! Vi skal bare huske støtteaggregat til Oskars mor, hun har det med at falde i bakkerne..*SS*

  • #51   4. jun 2006 Sådn der Nette, så er det lagt ud, smider lige en besked til Oskars mor..

  • #52   4. jun 2006 super!

  • #53   4. jun 2006 Sådn der, så er den i vinkel.....

  • #54   5. jun 2006 Okaay... Birthe...

    Det har været nogle rigtig "kamphunde" i har mødt så...

    Ville bare liige sige... At hold kæft! Hvor har vi oz bare

    mødt mange af de joggere der allerede virker

    fornærmede bare når de får øje på hundene.

    For i deres verden er der åbenbart kun plads til

    mennesker.... Helt seriøst ikk... Så vil jeg skide dem et

    stykke... Der skal sku oz være plads til oz...


  • #55   5. jun 2006 Kender en dk/sv gårdhund der har traume over, at en rotweiler bed den i ryggen og ruskede, senere hen en kæmpehvalp (ikke min) tog fat om hovedet....Han hader store hunde nu..Sørgerligt, men vi mennesker ka ikke kontrollerer alt selvom vi gerne ville...*GG* Battie er ked over alle de hunde i området der ikke må hilse på...Derfor er vi meget taknemmelige for, at vi har mødt en masse dejlige hunde herinde der ikke er så fordomsfuld overfor kæmpehunde..*SS*

  • #56   5. jun 2006 Woowww Stella...*GG* Træk lige vejret...*SSS*

  • #57   5. jun 2006 Nette...

    Jeg kan heller ikke se logikken i, at dem er der så skide

    meget imod hundene vælger at løbe, cykle eller gå et af

    de eneste steder hundene må få lov at være løse..

    Der er sku ikke mange steder i forvejen de må få lov at

    løbe frit. Og det er meget muligt at der er nogen hunde

    der hopper op ad folk, og det skal de da heller ikke...

    Men feks. Min Anton... Han er jo ikke så gammel, så han

    ku godt finde på at hoppe op af en fremmed en gang i

    mellem. Men det sker heldigvis ikke så tit som det har

    gjort. Men han skal da også liige lære det.

    Kan da godt forstå at det må være pisse irriterende hvis

    der er en fremmed hund der hopper op af ens rene tøj.

    Meen... Det "kan" jo ske... .o/


  • #58   5. jun 2006 He he... Anna...

    Ved godt min sprog ikke liiige er det pæneste lige nu... *s*

    Men kender du det... Jeg kan bare lige se det der sure

    opstød der kommer løbende for mig... Ggg


  • #59   5. jun 2006 Jeg synes faktisk at Anton er blevet god til at være,

    ligeglad med når der kommer cykler, joggere eller andet

    godt forbi. Det er dejligt... :o)

    Men kan bare blive SÅ irriteret over folk der bare er så

    pisse sure... He he... Derfor min sure opstød lige kommer

    op her... Gg


  • #60   5. jun 2006 Stella, dine hunde er noget af det s´mukkeste og dejligste der findes....Nadia der tuller rundt og har intet begreb om farer, Anton, der tror ha er en GD...Det er også okey med sure opstød....Vi er jo meget rummelige herinde...*SS*

  • #61   5. jun 2006 Taark Anna... .o)

    He he... Ja Anton den grusomme... :o)

    Han er sku dejlig... *ss*

    Jeg ææælsker dem... *s*


  • #62   5. jun 2006 Men jeg kan da forstå at kritkken der var fremsat åbenbart ikke er uden grund.

    For det lyder da ærlig talt til at der er hold i den.

    Gad vide hvilket ramaskrig der bliver den dag en af hundene bliver sparket væk...........

    Nu skal jeg jo ikke lyde hellig *G*, Fie kommer heller ikke hver eneste gang jeg kalder, derfor bliver hun også sjældent sluppet løs sådanne steder, så kører vi hellere i hundeskoven hvor vi kan overskue hele området.


  • #63   5. jun 2006 Hundeskoven er indhegnet og derfor er vi fri for cyklister, løbere olign.

  • #64   5. jun 2006 Der er ansøgt om hundeskov her på Amager - i flere år.

    Deres løsning var at give hunde-ejerne dette område - sm er stort set indhegnet - hundene kan i hvert ikke sådan lige løbe væk.

    Der er så bare lige den sti igennem - og det hedder ikke hundeskov, men hundefritløbsområde - skiltet er det samme, som sidder ved hundeskove.

    Om der er hold i anklagerne, ved jeg ikke.......

    Mine hunde har ALDRIG hoppet op af fremmede, de har aldrig været til besvær, løbet i vejen eller lign. og de kommer, når der kaldes.

    Hvorfor skal jeg så skules til - og provokeres ?

    Det er squ da ikke refærdigt.

    Og skulle mine hunde hoppe op - og en fremmed skubber dem væk - det må de gerne. Jeg synes nok at sparke en glad hund, som vil hilse - er noget af en overreaktion. Hvis den er aggressiv er det noget andet - så ville jeg selv sparke den. ( og det er ikke mine hunde jeg nævner - som sagt - de hopper ikke op ).

    Men må jeg så også godt sparke de joggere, som løber lydløst lige bag mig, for så at springe frem lige ved siden af mig og hundene ? Jeg får et kæmpe chok hver gang - så det ville måske være på sin plads med et velrettet spark. De er jo inden for sparkevidde - så tæt løber de på.





  • #65   5. jun 2006
    De folk der løber herude kan man da høre komme løbende før de har passeret smiley

    Hvorfor du skal skules til og provokeres, jamen det er jo som i alt andet, nogle ødelægger det for alle andre.

    Ikke alle bryder sig om at blive hilst på af hoppende hunde.

    Ved bagsværd sø f.eks er der også et fritløbs område, men samtidigt skal man altså igennem det område hvis man løber eller går søen rundt, og er man utryg ved hunde, så er det squ ikke særligt fedt at få en hoppende vovse op ad sig.

    Ja folk kan da bare finde et andet område at motionere eller gå tur i, men helt ærligt hvorfor skal de egenligt vælge et andet område fordi folk ikke har styr på deres hunde..........

    Men jeg opgiver her smiley


  • #66   5. jun 2006 Det er da ok, Rene........

    For jeg tror vi er enige. Jeg synes da også folk skal have styr på deres hunde - og har det selv.

    Har du ikke lyst til at komme forbi en dag ?

    Det er svært at snakke om et område, når kun en af os har set det. *SS*

    Så kan jeg vise dig stien - og ligeledes stien som løber parralelt 20 m derfra, skærmet af højt hegn, hvor ingen hunde kan komme ind.

    Og er vi heldige, møder vi også en af de lydløse joggere *G*

    Jo - de er lydløse. Jeg har nogle gange grebet dem i ( for jeg er blevet paranoid - vender mig og kigger hele tiden ) at løbe inde på græsset, når de løber bag mig. Og så er de lydløse. LIge før de kommer hen til mig, løber de så ud på gruset, og så kan man høre dem - for det knaser. Men så er de lige 2-3 meter bagved, og man får et chok, da man troede sig alene. Det er de samme to herrer, med den metode - og jeg er SÅ sikker på de håber på at finde en hund, som bliver så bange at den angriber. Så kan de nemlig skrive til kommunen om det - og så få fritløbsområdet lukket.

    Desværre.........

    Men vi har træf på tirsdag - om aftenen kl. 19.30. Vi bliver dog kun et par stk.

    Jeg ville synes det var SÅ hyggeligt at hilse på dig - for vi er nemlig som udgangspunkt slet ikke uenige.

    Mange hilsener,
    Nette


  • #67   5. jun 2006 Hej Nette

    Mange tak for tilbuddet *S*, men det kan desværre ikke lade sig gøre.

    Måske en anden gang.

    Nu vil jeg gå ud og koge lidt fisk til hundens mad iaften:-)


  • #68   5. jun 2006 Synes sku nogle folk er for emsige...

    Det er liidt det samme som når min hund sætter sig og

    kommer af med dagens mad... He he...

    Nogle folk... Faktisk ret MANGE giver èn de vildeste

    "dræber" øjne!!

    Og slap af!!! Der er også flere der brokker sig, siger det

    er for ulækkert, det er noget svineri osv. UDEN de

    overhovedet ANER om man vil samle det op!!

    Hvad sker der for folk....???

    Det er fandme oz ulækkert at vi andre skider (undskyld sproget, men det er jo det vi gør. *s*)

    Vi skal sku da ALLE af med det vi spiser...

    Hvad der kommer ind, skal ud... :o)

    Men at jeg skal stå og vifte med en pose over hovedet

    fordi min hund ligger an, til at komme af med sin afføring,

    HOLD KÆFT hvor kan det bare pisse mig af...

    Helt seriøst ikk... Så bliver jeg overdrevet sur over det.

    Og ja... Folk som disse (som der er PÆNT mange af)

    De får sku også svar på tiltale når de går forbi...


Kommentér på:
Skyd de løse hunde i naturen - fortsat

Annonce