706 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

Thomas G
Thomas G
Tilmeldt:
10. dec 2010
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1

Hvalp til udlandet.. Hvalp til udlandet..

Hejsa alle sammen.
På fredag får jeg en hvalp men min kone og jeg vil gerne på ferie i frankrig. Avleren sagde at det slet ikke var noget problem, han ville få dyrlægen til at rabies vaccinere ham ved sidste tjek. Dyrlægen meddeler at det jan han ikke grundet hvalpen kun er 8 uger, men han siger vi sagtens kan tage ham med alligevel, hvalpe bliver ikke tjekket på samme måde og reglen er mere eller mindre uddød da rabies truslen ikke er der mere.
Men hvad nu hvis vi bliver stoppet? Hvad gør de??? Skal vi glemme turen? Hvad synes i????

Thomas


En bizar politihændelse i Lubbock, Texas: To mænd blev standset af ridende betjente, da en af betjentene formentlig for sjov bemærkede, at hans hest kunne lugte narkotika. Øjeblikkeligt satte den ene mistænkte i løb.
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af opvaskemaskine 450 kr.
  • Utæt afløb ved køkkenvask 1.000 kr.
  • Opsætning af håndvask på badeværelse 2.000 kr.
  • Vinduespolering for 6 vinduer 600 kr.
  • Ikea skab 680 kr.
  • Tørretumbleren tørre ikke tøjet optimalt. 560 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvalp til udlandet..
  • #4   22. jun 2011 Jeg ville og droppe ferien i udlandet.. og give hvalpen en god og rolig start på livet.. den er kun hvalp en gang, og i kan altid tage på ferie senere på året, hvor den er ældre eller næste år.

  • #7   22. jun 2011 "men han siger vi sagtens kan tage ham med alligevel, hvalpe bliver ikke tjekket på samme måde og reglen er mere eller mindre uddød da rabies truslen ikke er der mere"

    Det lyder helt sort smiley

    Ville bestemt ikke tage af sted med hvalpen. Tror heller ikke på, at reglen er "mere eller mindre uddød" - der falder brænde ned, hvis man transporterer en hund rundt uden lovpligtige vacciner.

    Jeg skal selv op og have revaccineret min hund i morgen, vi ved ikke om vi tager ham med til Tyskland, men det er da rart at have muligheden, hvis "prøveturen" i Danmark går godt.


  • #8   22. jun 2011 reglen er IKKE mere eller mindre uddød.!! jeg får hvalp hjem fra Spanien nu her - og i guder man alt det papir arbejde der er.. For at hvalpen må komme ind i fx. DK uden rabies altså yngre end de 3 mdr. så skal der laves en godkendelse fra fødevarestyrelsen...

    Så som de andre siger - så ville jeg vælge at holde ferien her hjemme, så bliver hvalpen heller ikke stresset og forvirret, for ved at "flytte" med den bliver den nemmere forvirret og kan ikke finde ud af hvor den hører til.. Så mit råd er at vente med Frankrig's turen..


  • #9   22. jun 2011 Ferie hjemme vil nok være det bedste i denne situation.
    Mange dyrlæger vil først give rabies vac. når hvalpen er 12 uger fordi det kan ske at hvalpen har noget antistof i sig fra moderen (hvis hun er vac) og i heldigste tilfælde virker vac. ikke, i uheldigste tilfælde kan hvalpen reagere imod vac. som den selv får..... desuden tæller vac. først når når den er givet efter hvalpen er 3 mdr. hvis man skal havde tager blodprøve til antistof test.


    desuden vil I først kunne rejse 3 uger efter vac. er givet.... før gælder vac. ikke.


    Måske er dette en gammel + afskaffet regel:
    Hvis situationen var at I havde en tæve som var rabies vac. og jeres hvalp var hvalp af den tæve, så ville hvalpen indtil den var 12 uger kunne rejse på moderes vac..... men skulle så nok havde sit eget pas


  • Thomas G
    Thomas G Tilmeldt:
    dec 2010

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1
    #10   23. jun 2011 Hejsa alle sammen.

    Tak for de mange gode og fyldestgørende svar. Det er dejligt man får seriøse svar tilbage i forhold til de andre gallerier i denne serie. :O)

    Vi tager ikke afsted og det var heller ikke planen, men ville lige lufte dyrelægens vurdering. Vi holder ferie i DK og tager et fly sidst i sommerferien med barnepige hjemme til vaps.

    Thomas


Kommentér på:
Hvalp til udlandet..

Annonce